SANACIJA HRUŠKE

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

SANACIJA HRUŠKE

OdgovorNapisal/-a bozalas » 29 avg 2007, 10:43

Pozdravljeni,
Gotovo mi kdo lahko pomaga: imamo precej priletno hruško sorte tepka, ki ima v deblu precej veliko luknjo, nastalo z nespretno odstranitvijo veje. Ker je drevo sicer kljub precejšnji starosti še zelo vitalno in vsako leto obilno rodi, bi jo radi sanirali in ji tako pomagali, da nam daje plodove še kaj let. Zasledila sem, da bi lahko odprtino zamazali z cementno mešanico, pa z žagovino... zato sprašujem, kaj menite. Odprtina ima premer dobrih 30 cm, notri pa se steka voda, kar drevesu gotovo ne koristi
hvala za pomoč
bozalas
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 26 jun 2006, 11:23
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a sasok » 29 avg 2007, 17:48

oj sicer se preveč ne spoznam vendar vlaga škodi, kar so dobri pogoji za rast bakterij ki drevesu zagotovo škodijo! mislim da bi iblo vredu da bi rano očistili do zdravega lesa, če je že strohnelo in jo zamazali s cepilno smolo ter jo tako zaščitili pred mikroorganizmi! bom poiskal eno knjigo o sadnem drevju in prebral kaj se da storiti, če sličajno piše kaj o tem!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a bozalas » 30 avg 2007, 08:46

Hvala za odgovor. S cepilno smolo bi seveda šlo, a je odprtina velika za eno vedro, zato so mi svetovali druge materiale
bozalas
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 26 jun 2006, 11:23
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 30 avg 2007, 08:55

za začetek bi bila cepilna smola popolnoma dovolj, samo toliko, da zaščitiš poškodovan in izpostavljen les. potem boš imel dovolj časa, da najdeš rešitev.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 30 avg 2007, 09:21

gledal sem po internetu in ti nikakor ne priporočam cementa. pomisli kaj se dogaja z drrevesom, ko piha veter... deblo se upogiba in je fleksibilno, cement pa ne... vse kar se bo naredilo je to, da bo luknja še bolj poškodovana. po mojem mnenju bi bilo najbolje pogledati zadevo iz naravnega vidika. kaj se naredi, če se drevo poškoduje? začne prizvajati smolo, ki rano zapre. ker je tvoja rana prevelika je pač ne more zapolniti s smolo. toda, kaj če bi uporabila smolo kakšnega drugega drevesa? greš po gozdu in nabereš kar največ smole, ki jo lahko najdeš (pri tem pazi, da ne poškoduješ dreves, vzemi le odvečno smolo). nakar lahko nabrano smolo segreješ da postane tekoča (nikakor je ne zavri, ker lahko zagori ali pa pri vlivanju poškoduje drevo). no, ko bo postala malo tekoča jo zalij v luknjo in še malo čez rob luknje, da bo res vodotesno. prav tako bi ti priporočal, da pred tem popolnoma osušiš luknjo in malo pošpricaš z nečem proti glivam in plesni ter podobnim zadevam.

sicer ne garantiram, da bo to delovalo, ker sem si tole čist "na suho" zmislil sedaj. ne vem kako bo hruška prenesla smolo drugih dreves (recimo kakšne smreke). morda jo bo prepoznalo kot tujek, vendar sem mnenja da kaj hudega ne bi smelo biti.

bom še malo pogledal po internetu za kakšno preverjeno rešitev.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 30 avg 2007, 09:44

p.s.
pa še nekaj: pomojem niti ni potrebni da zapolniš luknjo. nikakor se ne bo z nobenim polnilom utrdila struktura drevesa. če daš v luknjo karkoli kar je trše od lesa, bo ta material še bolj opraskal les in povzročil še večjo škodo, medtem ko mehkejši materijali ne bodo pripomogli k trdnosti. raje samo prevleci rano po celi površini (tako kot na sem narisal na sliki spodaj) in poskrbi, da bo drevo kar se da zdravo raslo naprej. gnojenje in podobno... smola pa tako ali tako ne bo pustila, da bi voda pridrla do lesa.

še tista slika, kako si jaz predstavljam sanacijio:

Slika
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a primozc » 31 avg 2007, 13:36

Jaz imam tudi zelo staro in veliko tepko s podobnim problemom, le da so se meni v luknji zaredile mravlje. Ker drevesa nisem vsak dan pregledoval so se le-te precej razmnožile in jih sedaj nikakor ne morem spraviti stran. Poskusil sem že z vročo vodo, pa s soljo (predlogi starelših sosedov), kemičnih sredstev se pa nočem posluževati. Populacijo mravelj sem nekoliko omejil, vendar so še vedno prisotne. Na tvojem mestu bi bil nekoliko previden.

LP
Primoz
primozc
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 64
Pridružen: 29 mar 2007, 13:33
Kraj: Laško

OdgovorNapisal/-a Kajser » 23 maj 2008, 07:53

Bom kar tu povprašal! Kaj se tu dogaja?

Slika
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a backo » 23 maj 2008, 09:06

Kaj se dogaja žal ne vem, ampak zanima tudi mene, ker je pri meni enako. Sem pa to opazil tako pri cepljenih hruškah, kot pri divjakih (samoraslih iz odvrženih ogrizkov). Zanimivo se mi zdi, da se posuši le vrh vejice, spodnji listi pa izgledajo normalno. Pri meni so ti črni posušeni vršički kar odpadli.
backo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 08 okt 2007, 13:14

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 23 maj 2008, 09:39

Vse kar vem je to, da je to nekakšen škodljivec, ki v mlade poganjke izvrta luknjice in noter odloži svoja jajčeca (imena se žal trenutno ne spomnim). Potem se v vejici razvijejo ličinke, ki se potem zabubijo in ostanejo notri dokler se razvojni krog ne zaključi. Vse take poganjke je treba NUJNO odrezati in zažgati, da preprečimo širjenje te golazni :twisted:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a backo » 23 maj 2008, 11:15

Če je res tako, se bom držal navodil v bodoče. Se pa šliši kar logično, ker ostali del vejice povsem normalno raste naprej.

hvala
backo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 08 okt 2007, 13:14

OdgovorNapisal/-a Kajser » 23 maj 2008, 13:35

Torej akcija! Hvala!
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Nova » 23 maj 2008, 13:41

Malo pozno, a vseeno, mogoče bo komu koristilo: za odganjanje mravelj uporabi sivko, najbolje je svežo, zadostuje pa tudi suha ali sivkino olje. Sveža ali suha sivka sigurno ne bo škodila drevesu in mravlje jo ne marajo.
Nova
Guru
Guru
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 05 jan 2006, 10:34
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a backo » 23 maj 2008, 13:59

sivko na kakšen način? namočeno v vodo in nato poškropiš?
backo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: 08 okt 2007, 13:14

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 23 maj 2008, 18:50

Ni za kaj! :wink:
Tole za sivko pa tudi mene zanima...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Nova » 26 maj 2008, 10:10

Cvetove oziroma kar cela stebla rastline daš v luknjo oz. na mravljišče. Sivkino olje pa poškropiš ali nakapaš na mravlje in njihovo okolico.
Nova
Guru
Guru
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 05 jan 2006, 10:34
Kraj: Ljubljana

SANACIJA HRUŠKE - tepka

OdgovorNapisal/-a Kajser » 19 jul 2008, 22:38

bozalas je napisal/-a:Pozdravljeni,
Gotovo mi kdo lahko pomaga: imamo precej priletno hruško sorte tepka, ki ima v deblu precej veliko luknjo, nastalo z nespretno odstranitvijo veje. Ker je drevo sicer kljub precejšnji starosti še zelo vitalno in vsako leto obilno rodi, bi jo radi sanirali in ji tako pomagali, da nam daje plodove še kaj let.

Morda kdo ve od kje tej hruški ime Tepka?
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a tinko » 20 jul 2008, 00:56

Mislim, da je Marija Terezija zahtevala, da se ob poteh zasadijo te vrste hrušk za popotnike in mimoidoče. Kdor ni nasadil teh hrušk ob poteh svojega posestva, je dobil določeno število udarcev za kazen. Od tu ime "tepka". LP Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a copka » 20 jul 2008, 10:21

http://www.moj-album.com/album/12869067/?os=12869090 ali mi lahko pomagate?
Tudi meni se je potem,ko smo okrasnemu kostanju(aesculus carnea) odzagali vejo, zgodilo tole.Rana je bila ociscena drevesnih gob z mehko scetko, premazana z bakrovim solfatom, pa ni nic bolje, zdaj je zacela celo pokati in izgleda,kot da je nazagana.Je se kaj upanja, ali se bo drevo posusilo? Hvala.
copka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 17 jun 2008, 05:53

OdgovorNapisal/-a Kajser » 20 jul 2008, 11:53

Copka! Na tvoje vprašanje bo nekdo lažje odgovoril v temi o kostanjih ki je v ta namen odprta tu;http://www.rastline.com/viewtopic.php?p=39574#39574
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

Naslednja

Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost