SANACIJA HRUŠKE

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Kajser » 02 avg 2008, 00:20

tinko je napisal/-a:Mislim, da je Marija Terezija zahtevala, da se ob poteh zasadijo te vrste hrušk za popotnike in mimoidoče. Kdor ni nasadil teh hrušk ob poteh svojega posestva, je dobil določeno število udarcev za kazen. Od tu ime "tepka". LP Alojz


Bo kar držalo! :wink:
Sem pa pred kratkim ugotovil da sem lastnik parih tepk ki so v po moje zelo, zelo slabem stanju in verjetno nikoli vzdrževane. Sicer je bilo to vprašanje že nekje postavljeno, a ostalo brez odgovora, pa bom še jaz tu poskusil!
Zanima me kdaj in kako naj se lotim teh Tepk? Naj samo porežem polomljene veje, ali naj koreniteje posežem vanje? Koliko?
Slika

Slika

Slika

Slika

Slika

Slika
Zadnjič spremenil Kajser, dne 18 maj 2009, 22:52, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a sadjarvid » 02 avg 2008, 16:22

Predlagam, da požagaš suhe in poškodovane veje.Za večji poseg pa verjetno zaradi velikosti dreves ne boš imel poguma. Lep pozdrav Vido.
sadjarvid
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 26 jan 2008, 09:16

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 02 avg 2008, 17:21

Mi beremo svet narobe
in pravimo,
da nas vara ...
Tagore
....................................................................
Edini profit, ki ti obetajo stare, shirane, krmežljave tepke - so polena!
So pa lahko še dolga leta čudovita parkovna kulisa v pokrajini.

Če bi mi bilo dano gospodariti na tako čudovitem koščku dežele. Bi nekaj grmovja posekal, da bi žlahtno starčevstvo dreves prišlo bolj do izraza. In obžagal suhe ter nalomljene veje.
Kakršnikoli "agrotehnični ukrepi", pa verjetno ne morejo pričarati več ekonomičnega "hektarskega donosa".

Nasvet za boljšo kondicijo starih dreves:
Spomladi v kapu krošnje z drogom napraviš luknje. Deset, ali kakšno več ... V vsako vsuješ pest sadjarskega NPK. Preizkušeno - deluje !
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a Kajser » 02 avg 2008, 19:32

PR-ST je napisal/-a:Edini profit, ki ti obetajo stare, shirane, krmežljave tepke - so polena!
So pa lahko še dolga leta čudovita parkovna kulisa v pokrajini.


Če bi mi bilo dano gospodariti na tako čudovitem koščku dežele. Bi nekaj grmovja posekal, da bi žlahtno starčevstvo dreves prišlo bolj do izraza. In obžagal suhe ter nalomljene veje.
Kakršnikoli "agrotehnični ukrepi", pa verjetno ne morejo pričarati več ekonomičnega "hektarskega donosa".

Nasvet za boljšo kondicijo starih dreves:
Spomladi v kapu krošnje z drogom napraviš luknje. Deset, ali kakšno več ... V vsako vsuješ pest sadjarskega NPK. Preizkušeno - deluje !


Ne gre se mi za profit ali hektarski donos. Rad bi jih pač ohranil, saj če ne drugega so en košček zgodovine tega kraja in kot si rekel;"čudovita parkovna kulisa v pokrajini".
Grmovje bom upam da že letos uspel zredčiti. Bi morda lahko podrobneje razložil gornji nasvet? Katero gnojilo,(na netu sem zasledil le tekoče) kolikšne luknje....?
Bi ahko obžagal suhe ter nalomljene veje že letos ali moram počakatio na pomlad?
Hvala
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

POD HRUŠKO

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 02 avg 2008, 21:54

Slika
Gnojilo NPK / 15-15-15.
Nekaj podobnega v kuglicah.
Luknje globoke nekako za dobro ped.
Obžagovanje ob koncu zime ali začetku pomladi je najbolj priporočljivo ...
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

Prejšnja

Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost