Limone

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Limone

OdgovorNapisal/-a sasar » 31 jul 2005, 19:09

Pozdravljeni!
Imam en problem z limonovcem. Dobila sem ga letos in je cepljen, visok je približno meter in cveti kot nor. Problem je v tem, da vsi plodovi popadajo stran. Tudi ko zrastejo že večji npr. 2 cm. Kar odletijo.
Sedaj me pa zanima, kaj je narobe. Zalivam ga na tri dni, ko imam občutek da je že suh, je na sončni legi.
Prosim pomoč.
Hvala!
LP Saša
Hvala in LP
sasar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 22 sep 2004, 20:37
Kraj: Idrija

Re: Limone

OdgovorNapisal/-a Kitty » 02 avg 2005, 10:43

sasar je napisal/-a:Pozdravljeni!
Imam en problem z limonovcem. Dobila sem ga letos in je cepljen, visok je približno meter in cveti kot nor. Problem je v tem, da vsi plodovi popadajo stran. Tudi ko zrastejo že večji npr. 2 cm. Kar odletijo.
Sedaj me pa zanima, kaj je narobe.


Je zunaj? Ga čebele oprašujejo? Če ja, ne vem, v čem je problem. Moj je cvetel notri, zato sem se čebelico igrala sama, s čopičem. Od 50 cvetov (cca) se je naredilo ene 10 limon, ohranile, tako da rasejo, so se 3. Jaz sem sklepala, da mi je te 3 uspelo pravilno oprašiti.

Bye, Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a sasar » 02 avg 2005, 17:46

Ja jo imam zunaj na balkonu in je ogromno čebelic na njej! Sploh mi ni jasno zakaj odletujejo! Tolažim se s tem, da mogoče rastlina še ni popolnoma prilagojena, da je mogoče letos preveč hladno poletje, da je preveč dežja,...
Pojma nimam kaj bi bilo!
Hvala za odgovor.
LP
Hvala in LP
sasar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 22 sep 2004, 20:37
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a Marsumioon » 03 avg 2005, 11:32

Alo !!

Tudi jest man nekaj 4 limone približno take velikosti in imam enake probleme vendar mislim da je veliko število limon pretežko za take majhne in razmeroma šibke veje, vendar imam tudi eno staro limono pri njej pa teh problemom več ni zato mislim da je teža problem.

Vso srečo z limonami :!:
Papa
LPM
Marsumioon
 

OdgovorNapisal/-a marev » 20 mar 2006, 15:46

Jaz imam isti problem z odpadanjem cvetov in majhnih plodov.Če je problem v opraševanju,mi prosim povejte kako se oprašuje limona in kje dobiti cvetove za opraševanje? v naprej hvala za odgovor! :oops:
marev
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 40
Pridružen: 19 mar 2006, 21:58

OdgovorNapisal/-a Kitty » 20 mar 2006, 15:56

marev je napisal/-a:Če je problem v opraševanju,mi prosim povejte kako se oprašuje limona in kje dobiti cvetove za opraševanje? v naprej hvala za odgovor! :oops:


Jaz sem jo lani (po mojem skromnem mnenju še kar uspešno) oprašila z mehkim čopičem. Ko je najbolj cvetela, sem nekaj dni zapored po nekajkrat vzela v roke čopič in se z njim nežno sprehajala po prašnikih in po pestičih. Glede na mladost limone sem zelo zadovoljna: od cca 50 cvetov sem uspešno oprašila 3, tako da mi zdaj rasejo 3 lepe limone.

Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a mimi_ » 04 jul 2007, 19:27

Jaz imam z pomarančo isto težavo...male pomarančice odpadajo, zaenkrat se mi jih je na vejah ohranilo le kakih 5, ki so velike priibližno 1 cm! Upam, da ne odpadejo tudi te!...

Drevo imam v loncu, na balkonu, sončna lega. Zalivam redno in gnojim s substralom...

Kaj je torej narobe? Zakaj pomarančke odpadajo?
mimi_
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 19 jun 2007, 20:19

Limonovec

OdgovorNapisal/-a TheWolrdIsMine » 20 avg 2007, 19:15



Mene pa zanima kako se limonovce sploh razmnožuje, ali jih je potrebno cepiti ali s podtaknjenci,

Hvala za odgovor

LP :lol:
Kopaj!
TheWolrdIsMine
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 avg 2007, 19:08
Kraj: Branik

OdgovorNapisal/-a miha123 » 20 avg 2007, 19:27

in kako to narediš s čopičom kakšen čopič majhen velik in kako to delam tresem cvetove ali jih malo božam z čopičom
hvala, miha
miha123
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 68
Pridružen: 02 jun 2007, 18:46
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a lepidoptera » 26 sep 2007, 20:26

Limonovec, kot vsi citronovci so samoprašne rastline. Oprašijo se same! Potrebujejo veliko vlage, svetlobe, toplote, hranil, ne prenesejo pa zastajanja vode in prepiha. Zelo rad jih napada kapar. Vse to so lahko razlogi za odpadanje cvetov in mladih listov. Odpadanje je znak, da rastlina zaradi kakršnega koli vzroka strada. Rastlino je potrebno presaditi v svešo rodovitno prst. V lonec (čim večji) na dno nasujte pesek ali narezane veje za drenažo, da odvečna voda po zalivanju lahko hitro odteče. Odmrle korenine odstranite, lahko jih tudi skrajšate, ker se sčasoma zelo razrastejo. Dognojujte s specialnimi gnojili, redno zlivajte, lahko odrežete kakšno vejo, ki senči notranjost krošnje, pozimi jo preselite v notranje prostore, kjer ne zmrzuje, ni prenizka zračna vlaga, je osvetljeno brez prepiha in citronovci vam bodo veselo cveteli in rodili.
lepidoptera
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 26 sep 2007, 16:40
Kraj: Celje

Re: Limonovec

OdgovorNapisal/-a lepidoptera » 26 sep 2007, 20:42

TheWolrdIsMine je napisal/-a:

Mene pa zanima kako se limonovce sploh razmnožuje, ali jih je potrebno cepiti ali s podtaknjenci,


LP :lol:

Limonovec lahko razmnožujete s semenom. Takšno sadiko po treh letih cepite z žlahtno sorto. Hitrejša vzgoja in za lončno vzgojo bolj primerne sadike(imajo manjši koreninski sistem in se ne razraščajo tako bujno) pa so takšne, ki jih dobimo z zračnim grobanjem.
Postopek: izberemo kot svinčnik debelo vejo, s čistim ostrim nožem v smeri rasti zarežemo vanjo jeziček (1/3 debeline veje 2 cm v dolžino), med jeziček in preostalo vejo vstavimo zobotrebec, da se rana ne zaraste nazaj. Vzamemo plastično folijo, nekaj cm pod rano jo privežemo okoli veje, da naredimo vrečko, katero napolnimo s šoto (za pest velika kepa prsti) in jo na vrhu zopet zavežemo. Pustimo odprtino v katero zalivamo. Redno zalivamo, da se šota nikoli ne izsuši. Po 2-3 mesecih se naredi koreninski sistem. pod koreninami odrežemo in sadiko posadimo v svoj lonec.
lepidoptera
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: 26 sep 2007, 16:40
Kraj: Celje


Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron