ameriška borovnica

Diskusija o sadnem drevju.
Jablana, Hruška, Sliva, Limona, Figa, Kivi, Breskva, Marelica, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 24 sep 2007, 13:25

Evo, tri slikce naše borovnice:

http://kalypsa.moj-album.com/album/9492751/?os=9493656

Nisem našla nobene, ko so slikane zrele... Sicer je pa to prvi pridelek, razmišljamo o nabavi še kakšne borovnice, ker so zeloo dobre :p
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a t0026528 » 30 sep 2007, 08:27

Spomladi sem skopal luknjo celo obložil,tudi dno s folijo,namešel šoto in prst za rododendrome,mulčil z birovimi iglicami po vrhu sem pa še mulčil ponovno s šoto.Tudi z umetnim gnojilom za borovnice sem gnojil,in mislim,da se kar dobro držijo.
t0026528
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 28 jan 2007, 15:30

OdgovorNapisal/-a mitnica » 30 sep 2007, 11:51

Priporočljivo je, da se izkopna luknja obloži z folijo, vendar jo je treba obvezno perforirati ( naluknjati ) da ne zastaja preveč vode. Meni osebno am. borovnice pomenijo največje veselje na domačem vrtu.
mitnica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:13

OdgovorNapisal/-a t0026528 » 30 sep 2007, 12:57

Sem pozabil omeniti,z vilami sem naredil par luknjic.Vsajena spomladi,pod njo so brusnice,ki so tudi že rodile za vzorček.

Slika
t0026528
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 45
Pridružen: 28 jan 2007, 15:30

Re: ameriška borovnica

OdgovorNapisal/-a nejco2 » 02 dec 2007, 15:56

Jaz ti priporočam da narediš lonce iz mešanice šote,cementa in peska.Lonci naj bojo Š,V,G 60cmx60cmx50cm. Lonec lahko armiraš s tanko mrežico. Van posadi borovnico v zemljo ki jo kupiš nalašč za borovnice. Jaz sem naredil tako in borovnica uspeva idealno. Če ti pa ni do lepega lonca,jo pa posadi v star boben od pralnega stroja,tam tudi lepo uspeva. :D
LEP POZDRAV JeRnEj
nejco2
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 26
Pridružen: 29 nov 2007, 13:08
Kraj: krško

OdgovorNapisal/-a david1 » 21 feb 2008, 19:24

Ja tudi sam imam doma dva grma borovnic ameriških in tudi zelo lepo rodijo vsako leto se bolj polne. Je pa res da zelo pomaga gozdna zemlja in veliko vode čez vso leto.
Jaz vsako spomlad malo odkopljem okoli borovnic in jim nasujem novo zemljo iz gozda tako da imajo vse za ponovno dobro letino.


Lep pozdrav David!
david1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 24 jan 2008, 01:04
Kraj: Slovenska Bistrica

OdgovorNapisal/-a erebec » 03 mar 2008, 08:09

Ameriška borovnica je do 2m visok grm, primeren za nasade
in vrtove (je tudi zelo dekorativen).


KLIMA:
Zmerno topla in vlažna, nadmorska višina med 200 in 1000m.
Potrebuje najmanj 800 ur mirovanja pri temperaturi do +4°C.
Temperatura do -25°C ji praviloma ne škoduje.
Ameriška borovnica zahteva sončno lego, ki je nekoliko zaščitena pred neposrednim soncem.



TLA:
Borovnica je glede tal zelo zahtevna rastlina. Potrebuje ZELO KISLA (pH 3,5 do 5,2), rahla in ves čas vegetacije enakomerno vlažna in dobro odcedna. Tla zakisamo s fiziološko kislimi gnojili: amonosulfat, kalijev sulfat in superfosfat, ter mešanjem zemlje s šoto, smrekovim žaganjem ali celo s smrekovim lubjem. Zemljo okoli grma zastiramo (mulčimo) s travo, žaganjem, ipd.


GNOJENJE:
Pozno jeseni, v času mirovanja (vendar ne na zmrznjeno zemljo) s sadjarskim NPK 10-15-20-3Mg-1B ali podobnim. Spomladi pa v dveh do treh obrokih amonosulfat, vsakokrat po pol pesti (nadomestilo je lahko gnojilo za rododendrone).
Gnojimo najmanj 20cm stran od grma. Občasno foliarno gnojenje je koristno, ni pa nujno. Konec junija je potrebno prenehati z vsakim gnojenjem, da se poganjki pred zimo utrdijo in olesenijo

NAMAKANJE:
Je sadna vrsta, ki rabi v času rastne dobe 1200 mm padavin, zato jo moramo namakati kljub temu, da jo gojimo na primer na Ljubljanskem barju. Najprimernejše je, da jo namakamo skozi vso rastno dobo prek kapljičnega namakalnega sistema.


SADILNE RAZDALJE, GOJITVENA OBLIKA, OPRAŠEVANJE, ZAŠČITA IN VARSTVO:
Sadilna razdalja med 1,5m med rastlinami in 3m med vrstami.
Gojijo jo v obliki grma.
Ameriške borovnice so samooplodne rastline, pri katerih pa oprašitev med sortami daje večji pridelek.
Cvet borovnice je bel, dišeč zvončaste oblike in v času cvetenja močno privlačijo čebele in čmrlje.
Nasade ameriških borovnic zaščitimo z zaščitno ograjo pred divjadjo in pa zaščitno mrežo proti pticam.
Najpogostejše bolezni so: stebelni rak borovnic, gniloba cvetov in plodov, siva plesen borovnic itd.
Škodljivci: gosenice sovk. pedicev, borovničeva uš, brstna hržica itd.
V Sloveniji nimamo kemičnih pripravkov za zatiranje bolezni, predvsem si pomagamo zatreti bolezni s primerno gojitveno obliko, zmernim gnojenjem, z izrezovanjem napadenih vej in poganjkov.




REZ:
Režemo lahko že jeseni, takoj po odpadanju listov v obdobju zimskega mirovanja ( takšni grmi spomladi pozneje odženejo, kar je priporočljivo za kraje kjer obstaja nevarnost spomladanske pozebe) ali zgodaj spomladi, ko rastlina še miruje (v tem primeru rastlina prej brsti). Pustimo 6 do 10 močnih vej, pri tem pa naj bo grm zračen in dobro osvetljen. Porežemo vse šibke, viseče, polomljene in pritlehne veje. Ameriških borovnic pri rezi NIKOLI NE KRAJŠAMO, ker bi s tem zaustavili rast poganjka in odstranili potencialni pridelek, saj borovnice nastavijo rodne brste v zgornji tretjini enoletnih poganjkov.


RODNOST, OBIRANJE, SHRANJEVANJE:
Borovnica doseže polno rodnost po 8 do 10 letih in rodi pri OPTIMALNIH POGOJIH od 8 do 10 in tudi več kg na grm. Plodovi so debeli od 8 do 22 mm, odvisno od sorte, letine in vzgoje. Obiranje od sredina junija do začetek avgusta odvisno od sorte. Obirajo jih v plitve plastične banjice. Skladiščimo jih lahko do dveh tednov pri temperaturi 0.5-2°C pri 85% zračni vlagi.


PRIPOROČLJIVE SORTE:
GLAVNE SORTE
‘Bluetta’
‘Duke’
‘Spartan’
‘Bluecrop’
‘Coville’
‘Elliott’

POSTRANSKE SORTE
‘Earliblue’
‘Sunrise’
‘Sierra’
‘Blueray’
‘Berkeley’
‘Herbert’
‘Dixi’
‘Rancocas’
‘Jersey’
erebec
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 12 jul 2005, 20:17

OdgovorNapisal/-a erebec » 03 mar 2008, 08:28

Tole nam je letos predaval profesor za sadjarstvo na biotehniški fakulteti v Lj na oddelku za agronomijo-uni. Zadeva deluje, ket smo bili na terenskih v po skusnem sadovnjaku kmetijskega inštituta v Bukovici pri Brdu. Grrmi so tam visoki do 2 m. Vzgajajo jih pa točno po tem postopku ki sem vam ga pred tem napisala. Sadijo pa tako, da v sadilno jamo dajo folijo ( lahko kar plastičen žakelj v katerem se kupi zemljo), vendar to folijo naluknjajo, da ne zaostaja voda, ker ameriška borovnica (Vaccinium corymbosum) potrebuje odcedna tla. Uporabljajo za sajenje belo šoto( tu so delci še ne prepereli kar daje nizek pH) in ne črne (ta je že skoraj popolnoma preperela in ima precej visok pH nad 5 kar je že previsoko za borovnico), lahko pa se uporabi tudi zemlja za rododendrume, ker ti pootrebujejo enake rastne pogoje kot am. borovnica( tudi mineralno gnojilo za rododendrume lahko uporabljamo tudi za borovnico). Okrog am. borovnice zastirajo oz mulčijo (oblagajo) z žaganje (bolje), lahko tudi s travo. Zastirajo pa zato, ker npr. žaganje deluje kot zastirka, katera zadržuje ali ohranja nizek pH. Precej gnojijo tudi z dušikom po žaganju da se to boljše razgrajuje. Vsako leto zamenjajo se mora šota premenjat oz pomešat z svežo. Am. borovnico tudi vsakodnevno zalivajo, ker potrebuje konstantno vlažno prst.

Upam, da bodo ti podatki komu prišli prav.
erebec
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 12 jul 2005, 20:17

OdgovorNapisal/-a emkey » 03 mar 2008, 08:57

Štampar? faca :)
emkey
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 04 jun 2007, 08:56
Kraj: Spodnji F*kovci

OdgovorNapisal/-a Igy » 07 apr 2009, 10:57

Ameriške borovnice (4) imam posajene v samo šoto; jame sem obložil s perforirano folijo. Eno pa imam posajeno v zemljo iz gozda in brez folije v zemlji-ta životari.

Preostale 4 ki so posajene v samo šoto pa odlično rastejo in rodijo.

Komur ni do kopanja jam in stroška za šoto lahko posadi sibirsko borovnico, ki je dokaj podobna. LAni sem posadil 2 v zemljo brez vsake priprave. Bomo videli kaj bo.

LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a naett » 14 apr 2009, 22:52

Mene pa zanima, ali je ameriške borovnice še možno kupiti in posaditi? Kupiti jih nameravam pri Lavrincu na Brezovci, kjer so jih vsi okoli nas kupili, le da so jih oni že jeseni. Baje, da je dobre kvalitete in sorte.
Lep dan še naprej!
naett
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 31 jul 2007, 21:43
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kajser » 14 apr 2009, 22:56

Ti jo kar vzemi! Kar je v lončku lahko sadiš kadarkoli......
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Igy » 15 apr 2009, 09:05

Sadike ameriških borovnic se načeloma dobi preko celega leta in kot pravi kolega tudi celo leto sadi, če le ni vse zmrznjeno, koje kopanje oteženo.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 20 maj 2009, 20:58

Torej, borovnice kaj uspevajo?:D

Naša je kakšnih 14 dni nazaj takole cvetela:
Slika
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 29 maj 2009, 13:33

Takole je pa zgledalo preden jo je toča malo oklestila:

Slika
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a lepanarava » 29 jun 2009, 15:16

Tudi jaz imam tri grme "AB". Posajene so v polivinilastih vrečah, ki so naluknjane, z vsebino šote iz barja. Ena od treh, vsaka je druge sorte, je bolj rumenakastih listov, slabe rasti, čeprav ima kar nekaj plodov in je tudi najkasnejša v dozorevanju. Imam pa eno vprašanje:
že lansko leto sem opazila, da se plodovi, ko začno dozorevat spreminjajo kot bi bili poparjeni, torej spremenijo barvo ali pa kot bi postali gnili. kaj je to? taki plodovi mi tudi odpadajo kasneje sami od sebe iz grma. kaj naj storim?

V naprej Hvala za vaš nasvet.
živim z naravo
lepanarava
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 03 jun 2009, 10:23
Kraj: okolica ljubljane

OdgovorNapisal/-a naett » 19 jul 2009, 23:50

Torej, uspelo nam je posaditi 4 2-letne grmičke AB, tri različne sorte. Od tega so vse cvetele, tri pa tudi rodile. No izmed teh treh se je ena začela sušiti - najprej je odpadlo listje, nato pa še plodovi. Kaj je narobe? Sadila sem vse tako kot je treba - v prerezan sod sem dala namočeno šoto in nato posadila po eno sadiko v vsak prerezan sod. V maju sem trikrat gnojila z gnojilom za AB in v sušnem obdobju zalivala.
Bom jutri še fotkala in pripnem fotko gor.
lp
Lep dan še naprej!
naett
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 28
Pridružen: 31 jul 2007, 21:43
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kajser » 20 jul 2009, 05:20

Tudi jaz sem lani kupil in posadil 2 hkrati. Ena me je letos prerasla, medtem ko je drugo pobralo na enak način kot tvojo v 14 dneh. Torej nisi ti delala nič narobe... Je pa res, da 3 gnojit je pa po moje malce pretirano.
Uporabniški avatar
Kajser
Guru
Guru
 
Prispevkov: 464
Pridružen: 20 jun 2007, 08:33
Kraj: Mesto žlikrofov in čipk

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 30 jul 2009, 14:16

Hm, pri nas prav fino uspeva (trkam na les), že prvo leto po saditvi je obrodila.
S čim jih pa gnojite?
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a Zelenc » 23 sep 2009, 07:20

Jaz jim dodajam amonsulfat po nasvetu g. Lavrinca in se zelo dobro obnese. Mislim, da je zelo primerno tudi specialno gnojilo za borovnice proizvajalca Agrolit.
Zelenc
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 18 sep 2009, 09:26
Kraj: Stična

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Drevesa - sadna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost