Semena smrek in borov

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Semena smrek in borov

OdgovorNapisal/-a Althea » 29 apr 2007, 11:54

Pozdravljeni!

Ali veste mogoče, če je kje v SLO možno kupiti semena iglavcev?

Če jih ima kdo od vas naprodaj, mi tudi prosim javite!

Hvala in lep vrtnarski pozdrav!:)
Althea
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 29 apr 2007, 11:42

OdgovorNapisal/-a smrekca » 03 maj 2007, 20:13

Tudi jaz se pridružujem Althei. Ni mi namreč še uspelo vzgojiti iglavca iz "domačih" semen.
Lp
smrekca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 14 mar 2006, 14:36
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a mitnica » 07 avg 2007, 21:06

Malce pozno sem opazil vajino prošnjo, pa vendar. V Semesadike Mengeš imajo dovolj različnih vrst semen naših iglavcev, če pa ne bosta dobila pa pošljita ZS.
mitnica
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:13

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 08 avg 2007, 08:36

greš v gozd in enostavno izkoplješ mlado sadiko. sicer pa sem sam že vzgojil nekaj borovcev iz semen in so kalila normalno. je pa res trajalo nekaj časa, da je seme vzklilo. ne smeš takoj izgubiti upanja.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a bush81 » 08 avg 2007, 09:09

Semena lahko dobiš sam. Pobereš plodove in poiščeš v njih semena. Sam sem npr. pobral češarek pinije in pobral ven semena, ki so mi vzklila.....
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 08 avg 2007, 16:09

ali ne velja za VSA semena, ki izvirajo iz držav, kjer poznajo prave zime (take, kjer voda zmrzne), da je treba narediti umetno zimo, torej semena dati v hladilnik za 2-3 mesece ? Če sem si prav prevedel nek nemški zapis, imajo semena vgrajena nek "program", neke kemikalije, ki morajo "videti", da je prišla zima in da je te tudi konec, preden začnejo kaliti. Če bi začela kaliti takoj, ko padejo z drevesa, bi poganjke pobrala prva zima. Je tako, ni tako, ... ? :?
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a tinko » 08 avg 2007, 17:08

Je tako. Le da so semena v naravi varno spravljena v češarku. Ob primernem času drevo samo poskrbi za seme. Češarki se odprejo in semena s krilci poletijo iskat rodovitno zemljo. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 09 avg 2007, 15:09

HellHavoc, bush81, kakšen postopek si uporabil za kaljenje semen ? Imam nekaj semen sekvoje. Nekaj komadov, ne nekaj kilogramov, torej prostora za eksperimente ni prav dosti. Zaenkrat imam takole zamišljeno:

- v začetku decembra najti neko plastično škatlo, narediti nekaj lukenj v pokrov in dno; v pokrov (od strani) zato, da se zrači; v dno zato, da ima neko povezavo z vlažnostjo in temperaturo zemlje, v katero bo škatla zakopana;
- v škatlo nasuti mešanico peska in zemlje za rože; navlaženo, ne mokro, da ne dobi predebelega ledenega oklepa;
- na vrh te mešanice položiti semena in jih čisto rahlo zagrebsti, mogoče nekaj milimetrov globoko - ali pa ne, če ta semena rabijo svetlobo ?
- škatlo zakopati na vrt ali njivo tako, da je pokrov zunaj - da je svetloba, da je zračenje od zgoraj.

Bi lahko na tak način tam nekje v začetku maja že kaj pogledalo iz zemlje ?
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 09 avg 2007, 15:47

hmmm, jst sm ponavadi nabral in posadil in mi je vzklilo. drugače pa sem enkrat preko bolhe (oglasnika) zasledil nekoga, ki je prodajal semena in jih tudi sam doma kalil. imel je celo neko spletno stran, kjer je pokazal kako so semena kalila in sejančki rasli, vendar za noben denar ne najdem te strani. bilo pa je nekaj od msn-ja. če bi bil še oglas na bolhi bi stran brez problema našel in povprašal človeka kako se je zadeve lotil on. bom še malo pobrskal in ti javim v tej temi.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a sasok » 09 avg 2007, 15:59

mislim da tisti način z škatlo ni niti slabi me pa zanima če bi se obrnil bolj na naravo! v naravi semena sekvoj padejo na tla in tako prezimijo in tudi vzklijejo tako da če bi naredil enako le da jih nebi dal v škatlo ampak bi vse posatoril kot si mislil kar na prostem. tudi sam imam nekaj semen ki sem jih nabral iz sekvoje v sloveniji in jih bom jeseni zakopal 1cm pod zemljo pa bom videl kaj bo! je kje napisanop kaj o kaljivosti teh semen? baje da tiste ki rastejo v sloveniji (semena) naj nebi bila kaljiva!
pa veliko sreče! upam da ti bo uspelo!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a bush81 » 10 avg 2007, 07:15

Nevem kako je za sekvojo. Pinijo sem pobral s češarka in jo brez posebnega znanja in postopka vtaknil v zemljo in spomladi je prišla ven rastlina. Morda sem imel samo srečo, nevem? :)
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 15 avg 2007, 19:14

tinko, torej semena dreves, ki ne prenesejo zime (npr. kruhovec/baobab menda ne prenese manj kot +12°C) ni treba ali se ne sme ali je vseeno če se stratificira ? Za izkušene verjetno malce butasto vprašanje, jaz tega pač ne vem, bohpomagaj 8)
O sami stratifikaciji sem si prebral več ali manj vse članke na tem forumu in prevladuje mnenje, da je sajenje jeseni boljši postopek od hladilnika. Sklepam, da če dam semena kruhovca v zemljo novembra, ven pa pogleda marca, bo, glede na podatek o najnižji temperaturi +12°C sigurno zmrznil. Ali dam potem taka semena v hladilnik, ali sploh ne potrebujejo umetnega ali naravnega hlajenja ? Do sedaj sem mislil, da je kaktus puščavska rastlina (+45 do +50°C, itd), pa najdem stran, kjer so opisani postopki stratifikacije za semena kaktusov.... živa zmeda :shock:
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a sasok » 15 avg 2007, 21:37

če kruhovec v tem primeru ne prenese nižjih temperatur kot +12, potem ne potrebuje stratifikacije, vsaj tiste z hladnim ne, ker bi potem verjetno tako uničilo seme!
poznam pa primer ene vrste afriških vitezovih zvezd. katere pa zacvetijo samo po požaru; torej če je gozdni požar poztm zacvetijo, če pa ga ni, pa ne! Torej je njim stratifikacija neke vrste to!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a tinko » 15 avg 2007, 22:17

Ko se že obračaš na mene, naj ti odgovorim. Vsaka rastlina ima svoj način razmnoževanja. Pri drevesih kot je baobab je verjetno, da se ne sme semena podhladiti. Za naše vrste je res bolje, da jih posadiš v posodo in jo vkoplješ na vrtu. Predvsem zato, da boš vedel, kje si sejal. Baobab je drevo NAJBOLJ SUŠNIH in VROČIH OBMOČIJ. Tako nekaterim ne morem dopovedati, da grm kavovca ne prenese temperature izpod 15°C. Enostavno pomrzne. 0°C ni tista temperatura, ko vse pomrzne. In še eno vprašanje zate: kje ti je uspelo dobiti semena baobaba? Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a sasok » 15 avg 2007, 22:32

kaj to je tisti kruhovec, ko lahko kupiš plodove ki tehtajo tudi do 25 kilogramov in še več in lahko v njem celo stanuješ (drevesu)??
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a tinko » 16 avg 2007, 08:07

Ja to je ta kruhovec, ker je omenjen BAOBAB. Obstaja še ena vrsta in sicer ARTOCARPUS COMMUNIS (z velikimi pišem, da se lažje čita). Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 16 avg 2007, 13:39

sasok, to bi naj v 1000 letih zraslo v mogočno drevo. Zdaj pa pomisli, da se matraš ko pes, pa pride zima 3006/3007 in ti uniči ves trud....
tinko, o stratifikaciji si mi odgovoril že nekaj dni nazaj, zato sem imel dodatno vprašanje pač za tebe osebno. Semena kruhovca so iz Nemčije, naslov http://stores.ebay.de/Tropisches-Querbeet. Če se ti bo zdelo zanimivo in ti nemščina ne gre, lahko malce pomagam. Semen sem kupil samo 5, tako, za vzorec, zaenkrat pa mi je uspelo pridelati en plevel in nekaj zelene plesni: http://javr.moj-album.com/album/8709145/ .
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a tinko » 16 avg 2007, 14:28

Pa malo pobrskaj po zemlji, če že kaj odganja.Tudi zemlja na posnetku je bolj podobna nepredelanemu kompostu - od tu verjetno plesen. Splača se vložiti malo več za nabavo kvalitetne zemlje. (upam, da nisi mislil gojiti baobaba izven zimskega vrta). Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a bush81 » 28 apr 2008, 10:42

Nekaj časa nazaj sem se hvalil, da mi je vzklila iz semena in da raste pinija. A ta se je čez zimo posušila. Nevem zakaj? Pogoje mislim, da je imela normalne.
V zemljo sem dal ogromno število semen, a nobeno več ne vzklije. Očitno sem pred kratkim imel res veliko srečo s tem. Kaj je narobe? Kako vem, da je seme še dobro?
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a bush81 » 10 nov 2008, 15:44

Spet sem pred kakim mesecem vsadil semena pinije in so mi tokrat vzklila in so rastline velike že kakih 5 cm.....tko, da pomoje če je seme dobro, vzklije. Nevem pa kako bo čez zimo, rastline bom dal na mal toplejši prostor kot bo zunej. Al jih bi moral pustiti zunej?
bush81
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 95
Pridružen: 31 mar 2007, 14:46
Kraj: Nova Gorica

Naslednja

Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov