Priprava semena in sejanje Japonskega rdečega javorja

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Priprava semena in sejanje Japonskega rdečega javorja

OdgovorNapisal/-a FlashM... » 02 okt 2005, 16:37

Dobil sem semena Japonskega rdečega javorja (Palmatum Atropurpuream). Navodila za pripravo semena in sejanje pa so v angleščini in mi zato strokovni izrazi delajo malce težav. Zato bi prosil nekoga da mi malce pomaga pri prevodu.

Navodila so sledeča:
Scarification: soak in hot tap water. Let stand in water for 24 hours.
Stratification: Seal seeds in ziplock bag with moist vermiculite or sphagnum moss then refrigerate for 120 days.
Germination: sow seeds 1/8 in deep, tamp the soil, mulch the seed bed Autumn sowing in mulched bed is usually preferred to artificial stratification.

Že vnaprej sem vam zelo hvaležen za odgovore!
FlashM...
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 26 avg 2005, 14:18
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Žiga.S » 02 okt 2005, 17:59

Se mi zdi, da gre nekako takole:

Daj semena v vročo vodo. Naj bodo v vodi 24 ur.
(Drugega odstavka ne vem)
Zakopaj semena 1/8 globoko, poteptaj zemljo (in to se mi zdi, da je pripravljeno)

l.p. :lol:
...
Žiga.S
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 18 dec 2004, 21:06
Kraj: ...

OdgovorNapisal/-a davidoff » 02 okt 2005, 18:11

ok, najprej namoči v toplo vodo iz pipe, pusti stati 24 ur. potem zapreš v ono vrečkico(''vrečka za dokaze'') v kateri je vlažna šota oz. vlažni vermikulit, to pa pusti v hladilniku 120 dni. ko seješ, daš 1/8 semena v zemljo in poteptaš, dalje pa piše še nekaj o jesenski postelji...
LP
David
davidoff
Expert
Expert
 
Prispevkov: 109
Pridružen: 09 mar 2005, 12:58
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a FlashM... » 02 okt 2005, 22:38

Sej tko nekak sm tud sam si že prevedu :-)

Zanima pa me, kaj je vermikulit, ter kaj pomeni 1/8 globoko?
Kaj je mišljeno s to 1/8???
FlashM...
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 26 avg 2005, 14:18
Kraj: Ljubljana

Sejanje japonskega javorja

OdgovorNapisal/-a muha » 03 okt 2005, 07:51

Veš kaj, če imaš dovolj semena, ga manjši delček posej kar sedaj direktno v zemljo (saj hladilnik 120 dni bo zima), in ga lepo zastri s kakršnokoli zastirko, po reklu: sledimo naravi.
Z ostalim pa ravnaj po navodilih, če Ti jih bo uspelo prevesti do razumljivosti. Sama nisem strokovnjak v angleščini, ampak nekako sem razumela, da je jesenska setev boljša od umetnih poskusov.

Pa še to: sosed ima enega od rdečih javorjev in mu okrog njega vsako leto lepo ozeleni nekaj mladičkov - brez njegovih posegov.

Veliko uspeha!

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a sandi » 03 okt 2005, 08:25

Oj,

Davidoff je najbolje prevedel. Muha pa je dobro dejala za zadnji del. Jesenska setev je boljša od umetnih poizkusov sejanja. 1/8 verjetno pomeni inčev, koliko natančno pa to je ne vem. Kje pa si dobil semena?

Sandi
Naj cvetijo Kaktusi!
sandi
Guru
Guru
 
Prispevkov: 150
Pridružen: 15 mar 2004, 16:53
Kraj: Ruše

Re: Priprava semena in sejanje Japonskega rdečega javorja

OdgovorNapisal/-a Kitty » 03 okt 2005, 09:35

Upam, da bo zdaj to sporočilo uredilo in ga ne bo podvojilo, glede na to, da sem kliknila uredi. Ampak res nisem mogla več gledati, da sem napisala gladilnik namesto hladilnik :oops:

FlashM... je napisal/-a:Scarification: soak in hot tap water. Let stand in water for 24 hours.
Stratification: Seal seeds in ziplock bag with moist vermiculite or sphagnum moss then refrigerate for 120 days.
Germination: sow seeds 1/8 in deep, tamp the soil, mulch the seed bed Autumn sowing in mulched bed is usually preferred to artificial stratification.


Ale, da boš imel en spodoben prevod ;) k se ravno ugrevam za danes:
Skarifikacija (se pravi nabrazdanje ali rahlo ranjenje ovojnice semena): za 24 ur namoči v toplo vodo iz pipe.
Stratifikacija: semena stresi v vrečko z vlažnim vermikulitom (
http://www.strojansek-sp.si/vermit/slo/vermikulit.htm) ali vlažnim mahom, popolnoma tesno zapri in pusti 120 dni v hladilniku.
Kaljenje: semena prekrij z 0,3 cm debelo plastjo zemlje, zemljo potlači in posejani del prekrij z zastirko.
Jesensko sajenje na gredo, prekrito z zastirko, da navadno boljše rezultate od umetne stratifikacije.

Kitty
Zadnjič spremenil Kitty, dne 03 okt 2005, 15:11, skupaj popravljeno 1 krat.
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a FlashM... » 03 okt 2005, 10:16

Kitty in vsem ostalim, najlepša HVALA!
Sandi, semena japonskega rdečega javorja sem kupil preko interneta (ebay) iz Velike Britanije (dobavitelj www.seedsense-shop.co.uk).

Prav tako sem kupil še semena enega zelo posebnega drevesa, ki ga tukaj v Evropi še nisem nikoli videl, raste pa namreč v malce toplejših krajih (Brazilija, Argentina, Indija...) in izvira iz Brazilije, prav tako odrasla rastlina prenese tudi temperature do -15 stopinj celzija oz 5 stopinj Farenhait. Posebnost tega drevesa pa je, da zelo lepo cveti, saj spomladi naredi ogromno modrih cvetov, ki rastejo v grozdih.

Spodaj prilagam slikice.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
FlashM...
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 26 avg 2005, 14:18
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a fruto » 20 nov 2005, 21:49

nevem zakaj semena kupujete, saj bi za njih lahko prosili kaksnega soseda, ki ima ta javor na vrtu. pri nas je star kaksnih 5 let in je letos prvic naredil semena. drugace semena zelo rada vzklijejo kar v travi okrog drevesca. pri sosedu sem spomladi nabral kaksnih 10 majhnih rdecih javorckov, ki so rasli okoli drevesa (ostalih 50 je pokosil) in jih posadil v loncke, sedaj upam da bodo preziveli zimo. semena so enaka kot pri navadnem javorju samo da so manjsa in rdece barve.
imam pa odvec okoli 20 semen in jih lahko posljem ce bi kdo poizkusil s sejanjem. poslejm jih zastonj ali pa jih zamenjam, ce ima mogoce kdo doma semena mimose pudice.

tomaz :)
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a Jave » 05 sep 2006, 21:36

Hvaležna bi bila Tomažu za semena rdečega javorja. Na žalost nimam kaj posebnega ponuditi, saj sem se komaj preselila na deželo. Lahko pa ti razmnožim bugenvilijo, ruj, oleandre...
Jave
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 04 sep 2006, 22:39


Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost