Paulownia

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 23 okt 2007, 18:20

stara postaja, na internetu je veliko nasvetov o tem, kako paulovnijo sejati, vzgajati, itd.... če bi jaz imel semen viška, bi jih nekaj posejal kar takoj v korito na zunanji okenski polici; v enem od člankov na internetu piše, da se s hlajenjem semen izboljša kaljivost in zmanjša potreba po svetlobi. Ker so to semena drevesa iz Ljubljane in ne iz kakšnih eksotičnih krajev, imajo verjetno že programirano, da ne bodo kalila pred pomladjo. Bo pa takrat toliko bolj veselo.
Moj poskus se je bolj slabo končal; bolj verjetno zaradi nevednosti kot zaradi slabega semena. Ena rastlina sedaj raste, kar na zunanji okenski polici. Zelena je še, torej še ni zmrznila. Jo bom jutri prestavil na zahodno okno in stalno temperaturo okoli 18°C .

P.S.: sem se prehitro pohvalil - jo je že hudič vzel. Pa še včeraj je tako lepo zgledala.

Slika
Slika
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 25 dec 2007, 16:54, skupaj popravljeno 4 krat.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a sasok » 23 okt 2007, 18:45

jaz bom spomladi še poskusil razmožiti s potaknjenci! baje zelo rada poganja korenine pa bomo videli! če je že kdo delal kaj takšnega mi naj prosim pove
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

paulownia

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 23 okt 2007, 19:49

Psevdonim, hvala za dober nasvet, v koritu bo verjetno res bolj varno kot direktno na tleh, kot sem nameravala. Če želiš poskusiti, ti odstopim malo semena, upam da ga bo kaj notri. Sedaj sem samo malo pokukala in je nekaj drobnega notri. Pošlji ZS, pa ti pošljem, takoj ko bom spravila semena ven. Lep pozdrav! Marija
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 23 okt 2007, 20:28

hvala, a glede na moj procent uspešnosti mislim da se bom odločil kar za ponudbo neke ameriške plantaže paulovnij - 450g semena za $120.
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 24 okt 2007, 19:59, skupaj popravljeno 1 krat.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a zoyba » 23 okt 2007, 22:21

Zadeva s potaknjenci je uredu! Meni so se prijeli brez problema. Uporabil sem kratke zelene "zalistke",ki jih domača raslina poganja ob glavnih vejah.
LP
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a sasok » 24 okt 2007, 20:37

to je mišljeno ono ko požene za listom pa zraste nova vejica?? kolko vlke? :oops:
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a zupka » 24 okt 2007, 21:04

Ko sem prvič sejala pulownijo, je bila kaljivost nična. Sedaj, v začetku oktobra sem setev ponovila - drugo seme, mi je skalilo približno 1/3 semena. Sadike so še zelo minimalne (dva listka) tako da še vedno ne vem, ali mi bo uspelo vzgojiti te sadike v drevo.
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

paulownija

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 25 okt 2007, 08:38

Zupka, kako si sejala in kakšno seme, torej zunaj, v korito itd. Hvala! Marija
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 25 okt 2007, 08:40

pomojem kupljena semena niso stratificirana. najbolje bi bilo po mojem, če bi jih dali od zime do pomladi v hladilnik in nato sejali. tako bi semenom "simulirali" zimo in jim oklenili kalilni mehanizem.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a sasok » 25 okt 2007, 15:20

jaz sem mel danes čas in sem nekaj glav nabrav vendar so vsa neka lepliva kot bi bila obdana z neko smolo ki je ne spraviš dol niti z milom tako da se sedaj celi lepim drugače pa so še vedno popolnoma zelena! to je bla zdaj samo proba več bom nabiral ko vsaj malo porjavijo
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a zupka » 25 okt 2007, 18:20

Seme sem dobila kot darilo pri nakupu eksotičnih rastlin pri Tropic Garden. Posejala sej jih v mini rastlinjak. To je tisti, ki se ga da kupiti v vseh vrtnih centrih. Je zelen s prozornim pokrovom. Rastlinjak je bil položen na grelno blazino, katera je bila kupljena tudi preko Ebay za vzdrževanje toplote pri teh kalilnikih. Seme sem posejala, ga narahlo pokrila z zemljo ter z razpršilko poškropila. To je bilo vse. Sedaj čakam, da toliko zrastejo, da jih bom lahko razpikirala. Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

tamarillo

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 25 okt 2007, 18:47

Zupka, hvala za prijazno pojasnilo. Jaz vseh teh priprav nimam, tako da bom pač improvizirala. Lep pozdrav! Marija
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a zupka » 25 okt 2007, 19:17

Ti mini razstlinjaki stanejo cca 3 EUR. Da se improvizirati tudi tako, da se seme poseje v cvetlične lončke. Le-ti se pokrijejo z polivinilasto vrečko. Vsak drugi dan je potrebno vrečko odstraniti za cca 1 uro, zato da se na vlažni zemlji ne razvije plesen. Tudi na tak način setev uspe, vendar dosegam boljše rezultate v teh mini rastlinjakih, o katerih sem prej govorila. Zelo priporočljivo je vzdrževanje določene temperature, vsaj za določene sadike.
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 25 okt 2007, 19:23

ne bi se rad hvalil, ampak glede kalilnika imaš tule napisanega nekaj: KLIK!
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a zupka » 25 okt 2007, 19:31

Vi fantje ste nekoliko bolj tehnično podkovani, kot me ženske. Včasih nahecam moža, da mi kaj naredi, zadnje čase pa se bolj zanesem nase in stopim v trgovino ali pa poišem na internetu tisto kar potrebujem in nabavim. Lep pozdrav
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

paulownia

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 26 okt 2007, 08:35

Hvala Zupka in HH.
Kaj pa če bi namesto grelca okrog kalilnika le tega enostavno namestila nad radiatorjem? Sicer pa tako dolgo tuhtam in odlašam, da bo prej sneg, kot se bom odločila. Naša mama so rekli: "kdor odlaga, v d... polaga!" Večkrat sem že na lastni koži izkusila resničnost pregovora. Lep dan, kljub deževni turobnosti po včerajšnjem idiličnem sončnem dnevu! Marija
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 26 okt 2007, 09:37

seveda bi bil radiator tudi primeren. predlagam pa tudi nakup enega poceni termometra, s katerim boš lahko nadzorovala temperaturo v kalilniku ;).
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 26 okt 2007, 10:15

Seme sem posejala, ga narahlo pokrila z zemljo
- kolikor sem do sedaj prebral člankov o tem drevesu, vsi pišejo o tem, da mora seme imeti svetlobo, da kali. Kako izvesti pokritost z zemljo in hkrati omogočiti svetlobo... :?:
Na tak način sem se lotil tudi sejanja afriškega tulipanovca. Semena so dosti večja, a imajo prav tako "krilca". Položil na vrh mešanice zemlje in vermita, mešanico v škatlo za kremšnite, spodaj dve luknji za odtekanje vode in ajd na sonce. Kupi kdo zeleno plesen... ? :shock:
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 30 okt 2007, 21:38, skupaj popravljeno 1 krat.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a zupka » 26 okt 2007, 13:45

Drži, da naj bi paulonia kalila na svetlobi. V navodilu, ki sem ga prejela je pisalo, da se seme položi na mešanico med zemljo in peskom v raznerju 1:1 ter se seme potisne v to mešanico, lahko pa se tudi tanko pokrije. Pomembna pa je temperatura pri kateri kali in sicer 23-25 °c. Prostor mora biti svetel, ne sme pa biti izpostavljen direktnemu soncu.
Uporabniški avatar
zupka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 193
Pridružen: 13 jun 2006, 21:29
Kraj: Kočevje

OdgovorNapisal/-a sasok » 30 okt 2007, 15:52

danes sem v neki enciklopediji zasledil da se ji po slovensk oreče Pavlovo drevo! heh meni je to nekako smešno ne vem zakaj! :D
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Paulownia
    Pripete datoteke Napisal/-a persho » 18 sep 2004, 14:09
    9 Odgovori
    8742 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a sasok3 Poglej zadnji prispevek
    20 avg 2006, 15:23

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost