Paulownia

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a orgonsi » 31 mar 2008, 12:10

hellaVoc...

koliko časa je trajalo, da so semena vzkalila?
Čakam že en teden, pa se mi zdi, da je malo predolgo. Semena so prišla iz USA.
lep pozdrav,

CB

*********************************
obišči: http://www.orgon.si/
orgonsi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 31 mar 2008, 12:04

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 31 mar 2008, 13:00

meni so vzklila kar hitro. definitivno bi se sedaj mrali že videti prvi kalčki. kako pa si sejal? če si semena pokril z zemjo semena ne bodo kalila. potresi jih po zemlji in zalij ter vzdržj stalno vlago pa bodo kalila. če ti ne vzklijejo povej pa ti pošljem še kaj semen.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a orgonsi » 31 mar 2008, 13:03

pokril, se pa spomnim, da mi je zraven naslednji dan nekaj vzklilo, verjetno je eno seme "padlo" zraven šotne tablete.

Bom še poizkusil, pa da vidimo.
lep pozdrav,

CB

*********************************
obišči: http://www.orgon.si/
orgonsi
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 31 mar 2008, 12:04

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 17 apr 2008, 22:07

paulownij kot solate. A to je že enkrat bilo, pa je preživela samo ena in še tista je kasneje zmrznila. Tokrat upam na boljši izkoristek. Zdaj so visoke nekaj milimetrov. Do kakšne višine jih moram pustiti v rastlinjaku (škatla od kremšnit) ?


Slika

Novembra, ko jim je odpadlo listje, sem jih posadil osem (nekaj kupil, nekaj dobil), velikosti 5 - 15cm, tu nekje. Zaenkrat še nobena ne kaže znakov življenja. Kdaj lahko dokončno naredim križ čez njih ?

So tile črni izrastki novi poganjki ? Pomeni to, da je celo steblo zmrznilo, iz korenine pa žene na novo ? Malce sumljivo, ker je okoli vse zeleno od mahu ali alg ali plesni

Slika

Zgleda, da je to to. Še na eni so se pojavili črni izrastki. Pričakoval sem zelene. A saj tudi oreh ne začne z zeleno barvo

Slika
Slika
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 12 maj 2008, 22:00

kako se tista "solata" iz zgornje slike presaja ?
Že 14 dni sadike niso več rastle, niti v liste, niti v stebla, panika, takoj presaditi v posamične (jogurtove) lončke !

Sam sem se lotil takole:

- v škatlo s sadikami nalil toliko vode, da so bili le še listi na suhem - zato, da bi bilo lažje dobiti iz zemlje;
- s pinceto vlačil ven - 5 milimetrov nad zemljo, še 4-krat toliko pod njo ! Korenina dolga in tanka kot cvirn, potrgal sem jih najmanj polovico :evil:

Rezultat: po , recimo, 10-12 ur dela, v lončke presajenih 106 (sto šest) paulownij. Dan kasneje jih ima lepe, svetleče zelene listke manj kot 10 (deset). Ostale imajo liste ob steblu, kot polit kužek ušesa, listi so umazano zelene barve z odtenki rjave, kot bi jih nekaj zažgalo.
Kako se ostali lotite tega "človeknejezise" ?
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 13 maj 2008, 08:58

semena kalijo hitro, nakar se ponavadi rast malce zaustavi za nekaj časa (sklepam da zaradi poganjanja vodilne korenine, saj semena kelijo nad in ne pod zemljo in morajo nato najprej poskrveti da dosežejo primerno globino in si tako zagotoviti stabilnost in močno pritrjenost). pomojem je najbolj smiselno že takoj sejati v jogurtne lončke po nekaj semen hkrati (do 5, recimo) nakar počakati in vztrajati pri tem. če slučajno uspejo vsa semena v vsakem lončku lahko narediš kasneje selekcijo in evtanaziraš šibkejše sejance ter pustiš prosto pot le najmočnejšemu. če potrebuješ semena za eksperimentiranje se javi na zs pa ti pošljem par sto komadov ;). meni so vse tiste paulownije na žalost preminule, ker sem jih prekmalu postavil vn in je dobila zmrzal. sedaj se bom spet lotil sejanja na zgoraj opisan način.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a anita15 » 13 maj 2008, 13:21

Sprašujem HellHavoca , ali imaš sliko od Paulownia? Sprosim prilepi jo ali mi daj link.
l.p.
Anita
anita15
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 08 feb 2008, 17:32
Kraj: Rog.Slatina

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 13 maj 2008, 13:30

google > images (slike) > paulownia ;)
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 13 maj 2008, 22:34

hvala za nasvet, bom poskusil.
Seme imam iz Kitajske, kar bi naj bilo dobro, ker drevo od tam izvira. Ali pa slabo, ker najbrž nikoli ni videlo zime.
Približna ocena glede na zadnje sejanje je 35-40% kaljivost.
Imam še 60 poganjkov, ki so zrasli na mešanici zemlje, vermita in kremenčevega peska. Mogoče bom te lažje izvlekel.
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a sasok » 13 maj 2008, 23:14

Sedaj so vse v MB obdane v cvetje! Božanske so, semena bo jeseni dovolj če bo kdo potreboval tako tudi od ginka!
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 28 maj 2008, 22:37

ali mogoče kdo ve, kaj delam narobe ?
Nobena od 106 paulownij ni preživela presajanja. Lotil sem se nove serije, kar se da pazljivo (nekaj milimetrov visoka paulownija ima do 8-krat daljšo korenino) in spet zgleda slabo.
Najprej okoli sejanca dobro razmočim, potem s pinceto rahlo vlečem iz zemlje ter hkrati zalivam v rahlim curkom, da ne potrgam korenin; potem naredim luknjo v zemljo, ki je v jogurtovem lončku; korenina gre navzdol, listi navzgor, menda :shock: - in presajanje končano.
Tri še vztrajajo, četrta pa že tišči glavo v zemljo. Kolega je omenil, da se listavci presajajo pozno jeseni, ne pa sedaj in bi to lahko bil vzrok za propad. Velja to tudi za nekaj mm velike rastlince ?

Slika
Slika
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 29 maj 2008, 07:37

jaz sedaj preizkušam že prej opisano tehniko. več semen na isti lonček, preživeti pustiš najmočnejšemu. presajal bom jeseni ali pa spomladi. ravno pred dvema dnevoma sem začel s to akcijo. te obvestim, če mi rata. te rastline so pomojem še preveč občutljive, da bi preživele presajanje. mogoče tvoj kolega ne razmišlja tako napačno. bova videla katera tehnika bo bolj uspešna. ko bom imel kaj rezultatov ti poročam.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 29 maj 2008, 16:14

narediš kasneje selekcijo in evtanaziraš šibkejše sejance
-imam bolj malo uspeha s semeni, zato sem vesel vsake rastlince, ki prileze iz zemlje in bom tole metodo malce modificiral :idea: naredil posebno gredo, kamor bom presajal "otpisane", potem pa naj narava (ali Narava, kakor komu paše) odloči, kaj bo rastlo in kaj bo kompost postalo :roll:
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a anita15 » 29 maj 2008, 17:30

zDRAVO,
imam nekaj semen paulowie, ki sem jih nabrala na Boromejskih otokih v Italiji. Naameravah jih posaditi. Ker jih nimam prav veliko, ti jih lahko par dam. Me veseli, da je tebi tudi lepo to drevo. Kako ga boš gojil, rezal?
Mislim da ima nekdo z imenom sasok izkušnje z tem.
anita15
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 43
Pridružen: 08 feb 2008, 17:32
Kraj: Rog.Slatina

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 29 maj 2008, 21:57

zdravo, za semena zaenkrat še ni problem; večji problem je, kako sejance ohraniti žive.
Ko bom osvojil to znanje, bom začel zbirati tudi druga semena, da jih bo več vrst na enem prostoru. Prej pa nima smisla kopičiti semen na zalogo, ker potem je spet skrb, da so na hladnem in vlažnem in, in, itd.
Drugače na travniku že raste 7 paulownij - dve sta iz Nemčije, 5 pa z Dolenjske. To so najbrž bile eno ali dvoletne sadike. Gojenje je sedaj omejeno na košnjo trave okoli teh dreves, da jih trava ne preraste. Ko bodo pa večje, jih bom pa obrezoval ravno toliko, da se ne bom z glavo zaletaval v veje. Če ne bo kdo imel boljše ideje.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Jave » 03 jul 2008, 12:58

Pri presajanju je dobro, da rastlino potegneš skupaj z zemljo iz lončka ali pa lonček razrežeš in presadiš skupaj z zemljo. Tako se ti skoraj ne more zgoditi, da poškoduješ koreninski sistem pa tudi zeleni del ostane nedotaknjen.
Priporočam se za kakšno seme od Paulownije. Spomladi sem namreč odločno šla nabirati semena pa so bila previsoko in sem namesto teh nabrala ena druga. Drevo rase nasproti Prešernovega spomenika v Ljubljani pred cerkvijo in menda cvete roza . Na žalost nikakor ne najdem imena imam pa šest sejančkov, ki rastejo kar zunaj in dobro prenašajo deževje kakor sušo sedaj. Če kdo ve katera so drevesa, ki tam rasejo, ga/jo prosim za informacijo.
Jave
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 04 sep 2006, 22:39

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 06 jul 2008, 15:36

106 + 60 = 166
to je pa vse, kar je ostalo od njih:

Slika

Tudi takšno drevesce naredi prav grozljive korenine:

Slika
Slika

Od novembra posajenih osem je obupala še ena, preostalih šest pa zgleda takole:

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 06 jul 2008, 18:25, skupaj popravljeno 1 krat.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 06 jul 2008, 16:03

čestitke za uspeh. jaz sem še v fazi: "čakaj in moli da ne pocrkajo ;)"
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a Jave » 09 jul 2008, 08:12

Mogoče tudi ni dobro, da so sejančki v prozornih lončkih, saj se razvijejo zeleni mahci ali celo alge in verjetno tudi jemljejo sejančkom hrano in prostor. Črno lončki so zame zakon.
Jave
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 49
Pridružen: 04 sep 2006, 22:39

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 09 jul 2008, 12:58

nekje sem prebral razpravo o prozornih loncih, češ da rože v njih bolje rastejo, ker naj bi tudi korenine predelovale klorofil, itd, itd, tale guru se na te mehanizme ne spozna najbolje, je pa zanimivo gledati, kaj se dogaja znotraj.
Ja, tiste zelene navlake je v teh "jogurtovih" lončkih videti kar nekaj, naredi pa se tudi v rjavih in belih loncih št. 14 in 16, tako da.... mogoče tudi od tega, ker zalivam s koprivami... v belih podstavkih je te zelene nesnage še veliko več. Do novembra bo že zdržalo, potem pa itak sledi presajanje.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Paulownia
    Pripete datoteke Napisal/-a persho » 18 sep 2004, 14:09
    9 Odgovori
    8756 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a sasok3 Poglej zadnji prispevek
    20 avg 2006, 15:23

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov