Katero vrsto javorja...

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

Katero vrsto javorja...

OdgovorNapisal/-a Tilen » 25 apr 2006, 20:52

Pozdravljeni, drevesni eksperti!

Zanima me nekaj. Kupujem javor, ki bi v višino, ko bo zrasel, meril največ 3-5m in bi izgledal kot klasično drevo (ne kot kak grm ali kot deblo s "kroglo"). Všeč so mi vrste s sicer zelenimi listi, ki pa so v posameznih letnih časih lahko tudi rumenil, oranžni oz. rahlo rdeči....upam, da ne zahtevem preveč.... :lol:
Bil sem v vrtnariji, kjer sem slišal za javor, vrste acer platanoides briliantisium. Kdo ve, kako zrase ta vrsta?

Skratka, želim klasično drevo v pomanjšani obliki..Pa še nekaj; ali se lahko javor obrezuje? nekje slišim da, drugje ne...

Hvala za odgovor in lep pozdrav

p.s. kaksna je razlika med briliantisium-om in glubosum-om?
Tilen
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 25 apr 2006, 20:39

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 01 maj 2006, 13:18

Pozdravljen.

Acer pseudoplatanus Brilliantissimum je glede navedenih zahtev zate kar primeren, morda bo celo malce prevelik. Listi so v mladosti lososove barve kasneje postanejo temno zeleni. Globosum pa pomeni. da ima rastlina obliko krogle - v tem primeru kroglasto krošnjo. Verjetno so ti ta drevesa znana iz kakšnih parkovnih zasaditev oziroma jih radi sadijo ob cestah.

Morda razmisli o kašnem Acer japonicum, saj niso vsi majha drevesa le rastejo malce počasneje.

Kar se pa tiče obrezovanja pa navadne javorje seveda lahko obrezujemo, pri japonskih pa je priporočjivo le izrezovati poškodovane ali moteče veje.

LP

Tamara[/i]
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje


Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost