ginko biloba

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a sasok » 24 okt 2007, 20:01

aha bom poskusil z enim, mislim da to nebo kak velik strožek pa bom poročal! sem nekje prebral da bi ga naj po dveh letih odkar je vzklil posadili na prosto vendar mislim da ti imajo že 2 leti bomo videli!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 23 apr 2008, 21:23

Namočimo ga v hladni vodi za 24 ur, da se zmehča zunanja lupina. Ko je lupina mehka, poberemo tista semena, ki so ostala na dnu posode. Tista, ki so splavala na vrh, so mrtva in iz njih ne bodo pognali kalčki.


... slabo kaže ...

Slika

sem kar posadil. Če do 1. maja 2009 ne bo nič, ima avtor verjetno prav.
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a geocalyx » 23 apr 2008, 22:21

...Ja, kje si pa nabiral to? Pejd v Maribor, pri kinu Partizan in kipu Otona Župančiča je jako plodno zensko drevo in kar je najlepse - je v obcinski lasti in semena lezijo vsepovprek cez vso zimo, ne da bi jih kdo odstranil (se zdaj bi se kaksno naslo). Pa tudi v Ljubljani in Celju se ti utegne nasmehnit sreca...

Nekaj je FUL pomembno, ne vem, ce je bilo to v tem topicu ze omenjeno, sam - seme se ne sme izsusit. To pomeni, da ko ga nabiras, ga daj v plasticno vrecko, nesi domov, operi, opraskaj s šmirgl papirjem in daj takoj v vodo. Kaljivost drasticno pade, ko enkrat lezi v sobi.

Aja, se en nasvet. Ceprav svetujejo, da je najboljsi cas za nabiranje semen jeseni, sem nabiral februarja in dosegel 80% kaljivost. (Ena rastlina je prezivela.) Letos sem nabral se par semen (za vsak slucaj), in sicer marca. Po enem tednu nobeno ni splavalo na vrh (100% kaljivost). Zdaj so v zemlji, jaz pa cakam...ce bi kdo mel mlad ginkgo, jih rade volje odstopim (ko enkrat pozenejo, jasno)...
geocalyx
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 03 apr 2008, 15:32

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 23 apr 2008, 22:24

tole je uvoz iz Indije. Mogoče bi MB, CE in LJ res bila boljša varianta. Hvala za nasvet.

Kupljeno v Nemčiji - vrh je že zelen; zgleda, da se je prebil skozi zimo in moje eksperimente s pokrivanjem z mešanico pepela in lesnega prahu

Slika

tri tedne kasneje:

Slika
Zadnjič spremenil psevdonim, dne 17 maj 2008, 20:22, skupaj popravljeno 3 krat.
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a geocalyx » 23 apr 2008, 22:40

Indija...skoda, da ni kalil, bi prispevalo k diverziteti. =\

Hm...

V Ljubljani je velik samec za Cankarjevim domom, pri spomeniku Borisa Kidriča. (Naprej proti Večni poti rase se par dreves, a za nobeno ne vem, katerega spola so.) Njegova ljubica je v Botaničnem vrtu. Oba sta omembe vredna, ker sta stara in stojita na javni povrsini. Zasebnih je kar precej, a vecinoma so vsi mlajsi.

V Mariboru je OGROMNO ginkgov (Trije pri zelezniski postaji, eden v malem parku malo dlje proti centru, trije zelo mladi na zelenici nasproti Bruc bara, ze omenjena samica ob mestnem muzeju in se bi lahko nasteval).

V skrajni sili je tu se Arboretum Volcji Potok, kjer je globje v parku precej plodna samica. Ker pa plodovi smrdijo, jih s potke redno odstranjujejo s semeni vred...
geocalyx
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 03 apr 2008, 15:32

OdgovorNapisal/-a monstera » 24 apr 2008, 01:03

oprostite moji nevednosti, ampak a seme se nabere pod moškim ali ženskim drevesom? torej naj grem pogledat h kidriču ali v botanični vrt?

in geocalyx, mislim da sem preslišala tisto o čebelicah..., pa mi ni čisto jasno kaj misliš z ljubico v botaničnem vrtu? se mi pa sliši romantično... čeprav nisem čisto prepričana, da prav razumem...

ste me pa še dodatno navdušili nad gingkom, ki se mi je že od nekdaj zdel zanimiv. že od vrtca, ko smo se igrali pod njim v parku na poljanski... spominjam se vonja :), saj res, mogoče bi pa šla tja pogledat... mislim pa, da tisti čudni zeleni sadeži po navadi ležijo po tleh jeseni, se motim?

lp simona
monstera
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 06 apr 2008, 23:50

OdgovorNapisal/-a geocalyx » 24 apr 2008, 10:08

Semena najdes pod (starejsim) zenskim drevesom, vso jesen in po moznosti vso zimo. Ce moskega drevesa ni v okolici, ne rodi.

Semena ... ocitno dozorijo NA TLEH. Zelena in zaprta se niso zrela - zrela so, ko pricno "gnit". Najboljsa so tista, katerih zunanja lupina (recimo temu plod) je cez eno polovico pretrgana, kot breskev. Vzames kar cele plodove (da se seme ne izsusi med potjo domov) in smrdeco lupino sele doma vrzes proc - brez skrbi, smrdi ze ogabno, a je povsem antisepticna (brez bakterij).

Edit: ...heh, za tistim vonjem je zanimiva zgodba, ne vem tocno navest virov, a vseeno. Na ginkgu se poznajo prilagoditve na razširjanje s pomočjo družine oklopljenih dinozavrov (Ceratopsidae), ki je izumrla pred 65 miljoni let - predstavniki te družine, rastlinojedi dinozavri ceratopi, so imeli navado, da so svoj ze zauzit obrok kot krave izbljuvali nazaj ven in nato prezvekovali. Izbljuvek naj bi imel isti vonj kot plodovi gingka, zaradi cesar jim je ta zelo teknil. Ceratopi so prav tako imeli v zelodcu kamne - in se danes je najboljsi nacin za kaljenje ginkga posnemati prebavni trakt rastlinojedega dinozavra.
To pomeni...seme zdrgnemo s "šmirgl papirjem" (kljun), nato namakamo teden ali dva (zelodec). Vsake tri dni menjamo vodo. Ko menjamo vodo, seme še malo zdrgnemo (kamni v zelodcu) ali povaljamo po pesku - pomembno je, da posteno zdrgnemo debele robove semen, a obenem ne poskodujemo tkiva v notranjosti. Kaljiva semena vidno "nabreknejo", in ce smo jih dovolj uspesno opraskali, se pokaze razpoka. Takrat vsadimo v kislo okolje (najbolje šoto) - kalcek hitro pricne gnit, ce okolica ni dovolj kisla. Cakamo in upamo, da so kalcki dovolj mocni, da uspesno prebijejo svoj oklep in pogledajo na povrsje. (Ze dve leti se trudi v zemlji pognat ena semenka moje prve ginkgo generacije, ker je nisem zadosti zrgnil, pa je kalila, ko sem jo vsadil!) Ko so visoki priblizno 15 centimetrov, presadimo v "normalno" zemljo in nadalje razpolagamo...
Na ta nacin ginkgo preverejno kali.
Mimogrede, po izumrtju dinozavrov so ga bojda ohranjali pri zivljenju mali sesalci (ala veverice), ki imajo navado zakopavat uzitna semena in nato pozabljat nanje. Zanimive stvari...
geocalyx
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 38
Pridružen: 03 apr 2008, 15:32

OdgovorNapisal/-a monstera » 25 apr 2008, 00:43

super zgodbe o ginkgu! :D danes sem se peljala mimo kidriča in občudovala drevo potem pa še celo pot iskala še kakšnega. komaj čakam, da naletim na kakšna semena. najbrž šele jeseni... pa takrat poročam, kako mi bo uspelo! in morda povprašam še za kakšen nasvet.
lp simona
monstera
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 06 apr 2008, 23:50

OdgovorNapisal/-a ulixes » 31 maj 2008, 23:33

Pozdravljeni!

Danes sem kupil Ginkgo v Kaliji v MB (ne vem, kako se reče ulici, blizu bivše Elektrokovine), prodajajo jih po 9EUR. To so seveda mali, imajo tudi večje po 65EUR.

Lep dan! :)
ulixes
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 19 maj 2008, 20:09
Kraj: LJ/MB

OdgovorNapisal/-a Enx » 14 jun 2008, 20:38

Jaz sem jih posadil iz semen (iz cca. 20 semen sta ratala 2 :roll: ) in sedaj sta "dreveščka" visoka kakih 15 cm. Kaj moram storiti sedaj, nekje sem bral da naj bi bila vsaj 2 leti v notranjem prostoru? Ali naj ju presadim v ločena lončka? V zadnjem času rasteta zelo hitro.
Enx
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 24 avg 2007, 12:09
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 28 jun 2008, 23:01

Pomoje je res bolje, da sta ločena.

Ginko drugače prodajajo tudi v Merkurju, ene pol metra velike rastline.
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a sasok » 24 okt 2008, 20:37

Če koga zanima, v MB pri kinu Partizan je ginkgo že odvrgel večino plodov, tako da jih lahko naberete, če želite! Heh smrdi kot hudič!
LP :lol:
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a sasok » 27 okt 2008, 21:12

No tako, danes sem nabral kar nekaj plodov, ko sem bil na sprehodu po Mariboru! Sem tudi definiral smrad in smrdi po bruhanju, čeprav mene ne moti preveč! :lol: Drugače sem pa semena shranil v vrečko na zadrgo in jih shranil v hladilniku, nekaj pa sem jih uporabil, da jih bom poskusil vzklit!
Torej plod sem odstranil kar v vodi, da ni preveč smrdelo! Nato sem seme rahlo pobrusil, ampak tu sem naletel na težavo, saj lupina ni preveč močna in če si preveč pritisnil je lupina počila po robu, ta semena sem vseeno dal v vodo, da niso šla v nič! Na vrhu je plavalo samo eno seme, ostala so vsa potonila!
Kaj se bo dogajalo naprej s semeni pa bom poročal!
Lp
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 28 okt 2008, 18:49

jaz sem jih pustil v vodi 24 ur, pa so vsa plavala.
Potem 2-3 mesece v zemlji, pa nič.
Potem sem jih izkopal iz zemlje in kuhal v vreli vodi pol minute.
Potem so vsa potonila, vzklilo pa spet nobeno.
Poročaj, koliko časa bo minilo od sajenja do prve rastline.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a sasok » 29 okt 2008, 16:46

Hej Psevdonim ni problema, bom poročal! Drugače pa so sedaj 2 dni v vodi, pa se mi zdi da so malo nabreknila!
Bomo videli!
Lp
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a sasok » 08 nov 2008, 19:04

Tako, semena bom posadil jutri, je pa počilo recimo 3/4 semen, ki so tudi vidno zrasla! Bom posadil v kislo prst iz gozda, tako kot piše v enem postu! Ko prvi pokuka ven pa spet javim.
Lp
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 08 nov 2008, 21:46

v članku o kompostu sem prebral, da se semena (plevelov) uničijo pri 60°C, torej predvidevam, da kuhanje semen pol minute v vreli vodi ni ravno pripomoglo k njihovi kaljivosti
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

ob koncu predstave ...

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 14 nov 2008, 23:16

Slika
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a sasok » 15 nov 2008, 20:01

PR-ST hvala za popestritev jeseni!
Lp
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

Sasok ...

OdgovorNapisal/-a PR-ST » 15 nov 2008, 20:19

... hvala za hvalo !
stari narcisoid je to že pogrešal ... :lol: :arrow: :wink:
Uporabniški avatar
PR-ST
Guru
Guru
 
Prispevkov: 221
Slike: 14
Pridružen: 25 maj 2007, 21:55
Kraj: Kamnik

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Gingko biloba
    Napisal/-a barabara » 16 apr 2008, 10:36
    1 Odgovori
    3833 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a pinkpanter Poglej zadnji prispevek
    05 maj 2008, 13:51
  • Ginko
    Napisal/-a temascal » 13 okt 2004, 20:34
    5 Odgovori
    4841 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a ygregorn Poglej zadnji prispevek
    15 okt 2004, 10:21
  • ginko
    Napisal/-a fruto » 20 nov 2005, 21:36
    2 Odgovori
    3797 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a fruto Poglej zadnji prispevek
    21 nov 2005, 17:59

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov