CORNUS FLORIDA

Diskusija o okrasnem drevju.
Breza, Javor, Kostanj, Lipa, ...

Moderatorji: dusanh, frenky, Moderatorji

CORNUS FLORIDA

OdgovorNapisal/-a aljazpo » 25 jul 2006, 10:36

Pozdrav!

Na vrtu imamo posajenih veliko okrasnih in sadnih rastlin. Nekatere z več nekatere z manj truda sem spravil gor. Nerešljivo uganko pa mi predstavlja okrasni dren - cornus florida. Ker nam je to eno izmed najlepših okrasnih dreves, bi ga zelo radi imel na dvorišču. Poskus pa se mi je že trikrat izjalovil. Prvič je lepo odgnal a so ga pozimi pod snegom obžle miške. Ker sem prepozno opazil, se nam je posušil. Zadnja dva pa sta se nam posušila na podoben način (vsako drugo leto). Posadil sem jih jeseni. Naredila sta lepe cvetne nastavke a so se pozimi vsi posušili (mogoče pozeba - okolica Kranja). Pomladi sta odgnala liste, ki pa so se nekoliko vihali, precej vejic pa je ostalo posušenih (le te sem obrezal). Listi so se še naprej sušili in trenutna vročina ga je posušila. Sorte zadnjega trenutno ne vem (bel cvet, pisani listi - zeleni obrobljeni rumeno).

Zemlja - tanka plast humusa, spodaj peščena. V sušnem obdobju zalivam (včasih tudi z špricanjem a le v poznih večernih ali jutranjih urah). Dren sem posadil v mrežo za zaščito pred voluharjem. Pošprical sem ga tudi z insekticidom in fungicidom. Dognojeval sem predvsem z N (dušikovim gnojilom- za rast, jeseni tudi z K za cvet). Ker so bili listi slabše razviti sem dognojeval tudi z gnojilom za liste... Dren sem posadil na sončno lego (trenutno sonce od jutra do poznega popoldneva 17.00).

V čem je problem:
-lega
-zemlja
-naj ga posadim na dugo mesto in koliko stran (nimam več veliko prostega mesta)
-sajenje pomladi ali jeseni (pozeba)
-ali zaščitna meža lahko škoduje koreninam
-mravlje
-kako dognojevati
- mi lahko svetujete prodajalca, ki ima trpežne sadike
- je kakšna finta pri sajenju.

Res ne vemo ali še poskusiti. Za odgovor se vam lepo zahvaljujem.

Lep dan, Alajž
aljazpo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 25 mar 2005, 12:38
Kraj: Škofja loka

OdgovorNapisal/-a frenky » 25 jul 2006, 11:37

za cvetne drene velja, da uspevajo le v šotnih tleh oz. mešanica vrtne zemlje in šote.

l.P.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a aljazpo » 26 jul 2006, 09:32

Hvala, se pravi če prav razumem je možna rešitev, da izkopljem večjo jamo cca 1m3, dodam balo šote in pomešam z vrtno zemljo :?:

Ali naredim kakšno pregrado, da se zemlja kasneje ne meša? V sušnih obdobjih je verjetno potrebno izdatno zalivanje? Ali ga lahko posejem že jeseni ali spomladi? Ali je cvetoči dren občutljiv na kakšne bolezni?

Lep dan, Aljaž
aljazpo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 25 mar 2005, 12:38
Kraj: Škofja loka

OdgovorNapisal/-a frenky » 26 jul 2006, 09:57

Izdelavo pregrade ti odsvetujem, lahko pa uporabiš 'filc' za gradbeništvo korenine bodo še vedno lahko prehajale skozi.

presajanje jeseni, bolezni niso problem
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana


Vrni se na Drevesa - okrasna

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron