AMARILIS

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a felidae » 04 dec 2006, 21:37

Meni je cvetel samo 1 teden :roll: ampak verjetno zato ker imamo precej toplo v stanovanju (cca 24°)
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lunca » 05 dec 2006, 09:10

Jerix je napisal/-a:Jast pa sem posadil amarilisin ga direktno dal na toplo svetlo okno pognal je že 2 cm listov in sedaj ko vem malo več o njem sem ga takoj v temen hladen prostor. Ali mislite da ni bo pognal cvetno steblo? :roll:


ja ponavadi amarilis najprej požene cvet in šele nato liste. zato mislim da pri tebi ne bo cvetel :?
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a felidae » 06 dec 2006, 13:59

Kalia je pripravila fotonatecaj za najlepso sliko amarilisa. Nagrade sploh niso slabe. Jaz se bom vsekakor pridruzila :D

http://www.kalia.si/kalia/dogodki_v_vc/2006/november/foto_natecaj.htm
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lunca » 06 dec 2006, 15:41

tut jst bom poslala kakšno lepo slikco....sedaj pa čakam da nam doma zacvetita še 2 nova amarilisa. eden bo imel 3 cvetove :D in upam da mi bojo prej zacveteli preden bo konec natečaja.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a felidae » 10 dec 2006, 21:23

Oj!

Ker imam letos prvic amarilise me zanima kdaj se mu odreze liste. Enega imam namrec odcvetelega in na zacetku je imel lepo pokoncne liste zdaj pa se mu povesajo, kot da bi rabil vodo, vendar je dovolj zalit. Odcvetel je pred priblizno 1 mesecem.

Lep vecer se naprej, Mateja
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a jan24 » 10 dec 2006, 21:38

Jaz imam že kar nekaj let amarilise (nekaj več kot 8 let) in jim vsako leto pustim liste, dokler sami odpadejo, cvetno steblo pa tudi, saj se na njem razvije seme. Prva generacija sejancev mi že kar nekaj let redno uspešno cveti. Sedaj jih je že 34, naslednje leto pa bom ponovno sejal, tako da upam da se jih bo še več. Nasprotno z ostalimi, jaz ne skrbim prav dosti zanje.

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a Kalypsa » 23 dec 2006, 16:26

Amarilis naredi po odcvetenju semena, če ga dovolj dolgo pustiš.
Mislim da je to brez potrebe, ker semena le odžirajo hrano čebulici in s tem ima manj energije za cvetenje prihodnje leto.
Steblo odrežeš in pustiš rastlino do konca poletja da raste, potrem pa jo nehaš zalivati in postaviš v hladnejše okole da prezimi.
Opozorim vas še na črve, ki lahko napadejo rastlino in ji pojedo čebulo.
To se je žal zgodilo z vsemi amarilisi, ki jih je imela moja mama, ker je kupila nek amarilis iz trgovine in so se črvi naselili na druge. :evil:
Kalypsa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 29 nov 2003, 23:15

OdgovorNapisal/-a jan24 » 23 dec 2006, 16:52

Po mojih izkušnjah cvetno steblo ne vzame niti najmanj energije čebulici, namreč pri meni cvetijo po tri cvetna stebla na katerih je šest cvetov, listi ki jih kasneje odženejo so ogromni, glavna čebulica poleti odžene nove male čebulice, to se ponovi vsako leto. Črvi so res velik problem, saj letos ko sem jih presajal jih je bilo vse preveč. Nato so jih še polži prizadeli v eni sami noči, zatem so prišli še eni polžki, ki so zajedali sredino čebulice.
Sedaj želim svoji zbirki dodati en bel amarilis, a nastal je problem, namreč do sedaj sem že kupil 5 amarilisov v petih različnih trgovinah in niti eden od teh ni bel, čebulico pa so mi prodali za belo. Ali mogoče kdo ve kje bi lahko našel amarilis res bele barve (ali ga mogoče kdo ima doma?) in če je mogoče je na kakšen poseben način možno prepoznati barvo amarilisa preden ta cveti? Če ima kdo kako drugo barvo amarilisa lahko menjam za različne rdeče, ter rdeče in bele (še kakšna druga barva se bi našla) amarilise ali njihova semena (ta so malo pomešana).
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a *pikica* » 26 dec 2006, 21:31

Mene pa zanima, kako oplodim amaryllis? S čopičem vem, samo kje kam napocat ta prah? :oops:
Hvala.
*pikica*
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 16 nov 2006, 14:40
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zelena » 26 dec 2006, 21:40

ravnokar sem to storila - prah nabrišeš na edini izrastek v cvetu, ki nima prašnika! upam, da je prav...
zelena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 24 maj 2006, 23:07

OdgovorNapisal/-a *pikica* » 26 dec 2006, 21:43

Tudi jaz sem to ravnokar storila, vendar ne vem, če je prav. Zato sprašujem, da se prepričam. :roll:
Hvala.
*pikica*
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 16 nov 2006, 14:40
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a *pikica* » 26 dec 2006, 21:49

A ko se to napihne in je bunkica, so v njej verjetno semenčka? Kaj ta semenčka kar takoj dam v zemljo in lepo škropim, da je vlažna in čakam ali je postopek drugačen? Nisem expert glede rožic, bi se pa rada naučila..
Hvala.
*pikica*
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 21
Pridružen: 16 nov 2006, 14:40
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kostja » 19 jan 2007, 15:18

ko pisete, da ste zacetniki..... naj vam dam nekaj o zacetnistvu v vzgoji rastlin za poskusit: nekako je v moj dom prisel amarilis, cvetel jan skoraj 3 tedne, zdaj pa valjda cvetovi venijo. jaz pa ne vem: jih pustiti da sami padejo stran ali jih odrezati/odtrgati?
naprej bova stopicljala, z nasveti od tu ne bi smela omagat
fino se mejte m.
kostja
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 19 jan 2007, 15:12

OdgovorNapisal/-a rok.k » 19 jan 2007, 15:57

če nimaš namena, da bi dobila od tega amarelisa seme potem odreži celotno steblo od cveta, saj bo tako amarelis začel hrano ki jo je vlagal v cvet vlagati v obnovo čebulice. Sedaj začneš tudi z gnojenjem, ki bo pripomoglo k temu, da bo amarelis prihodnje leto zopet cvetel.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a robi » 19 jan 2007, 17:52

trenutno cveti :):)

Slika
robi
Expert
Expert
 
Prispevkov: 114
Pridružen: 02 jan 2005, 16:15
Kraj: NM

OdgovorNapisal/-a Mirjam30 » 25 jan 2007, 09:37

rok.k je napisal/-a:če nimaš namena, da bi dobila od tega amarelisa seme potem odreži celotno steblo od cveta, saj bo tako amarelis začel hrano ki jo je vlagal v cvet vlagati v obnovo čebulice. Sedaj začneš tudi z gnojenjem, ki bo pripomoglo k temu, da bo amarelis prihodnje leto zopet cvetel.


Še jaz.... Moj amarilis je tudi odcvetel, torej sedaj še zalivam ali ne? In cvetno steblo odrežem še zeleno? Če ga bomj gnojila se verjetno ne bo umiril ali pač?

Jaz sem namreč lansko leto na enem drugem amarilisu odrezala zelen cvet, res potem nisem pognojila, ampak letos ni svetel. Je imel samo ogromno listov. Sem naredila narobe glede ne gnojenja?
Mirjam30
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 15 feb 2006, 13:53

OdgovorNapisal/-a felidae » 25 jan 2007, 17:11

Ko amarilis odcveti ga je treba se vedno zalivati, more biti na svetlem in treba ga je tudi gnojiti da si cebulica opomore.
Si lanski amarilis dala na temno in zacela zalivati? Tako se namrec zagotovi (ce je cebulica dovolj mocna) da bo cvetel. Drugace se lahko zgodi da ne bo.

Jaz sem mojim ko so odcveteli vsem porezala stebla, ker so se ze zacela susiti ker ni prav nic lepo izgledalo.

Lp, Mateja
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Mirjam30 » 26 jan 2007, 08:25

felidae je napisal/-a:Ko amarilis odcveti ga je treba se vedno zalivati, more biti na svetlem in treba ga je tudi gnojiti da si cebulica opomore.
Si lanski amarilis dala na temno in zacela zalivati? Tako se namrec zagotovi (ce je cebulica dovolj mocna) da bo cvetel. Drugace se lahko zgodi da ne bo.

Jaz sem mojim ko so odcveteli vsem porezala stebla, ker so se ze zacela susiti ker ni prav nic lepo izgledalo.

Lp, Mateja


Ja, razumem. koliko časa ga pa potem zalivaš, če mora biti potem v mirovanju? Recimo da ga dam danes na temen prostor in začnem z gnojilom zalivati. Koliko časa ga zalivam in kdaj ga dam v mirovanje? In kdaj ga lahko spet posadim?

Uf se opravičujem za toliko natrošenih vprašanj, ampak res ne bi rada ponovila lanske zgodbe. :oops:
Mirjam30
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 15 feb 2006, 13:53

OdgovorNapisal/-a felidae » 27 jan 2007, 15:03

Ko odcveti ga gnojis in zalivas dokler se sam ne odloci da bi on miroval (to je ko porumenijo vsi listi). Potem ga pustis kaksne 3-4 mesece pri miru na temnem in suhem ter nic ne zalivas. Po tej dobi mirovanja pa ga posadis in spet zalivas (pustis na temnem). Ko pozene steblo in je to veliko kaksnih 5-10cm pa ga prestavis nekam na svetlo. Upam da ti je sedaj bolj jasno :D

Lp, Mateja :wink:
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Mirjam30 » 29 jan 2007, 07:51

felidae je napisal/-a:Ko odcveti ga gnojis in zalivas dokler se sam ne odloci da bi on miroval (to je ko porumenijo vsi listi). Potem ga pustis kaksne 3-4 mesece pri miru na temnem in suhem ter nic ne zalivas. Po tej dobi mirovanja pa ga posadis in spet zalivas (pustis na temnem). Ko pozene steblo in je to veliko kaksnih 5-10cm pa ga prestavis nekam na svetlo. Upam da ti je sedaj bolj jasno :D

Lp, Mateja :wink:


Hvala, jasno! :oops: Samo še nekaj. Glede na to, da mi je eden že odcvetel in da so tudi listi že odpadli, pa ga nisem dognojevala, ga lahko sedaj kako rešim da bo cvetel prihodnjič? Verjetno ne, kajne? :cry:
Mirjam30
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 25
Pridružen: 15 feb 2006, 13:53

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Amarilis
    Napisal/-a Titka » 11 avg 2004, 18:36
    0 Odgovori
    3701 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Titka Poglej zadnji prispevek
    11 avg 2004, 18:36
  • Amarilis
    Napisal/-a marins » 21 mar 2006, 12:00
    8 Odgovori
    13300 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a quo_vadis Poglej zadnji prispevek
    28 feb 2008, 23:01
  • Amarilis
    Napisal/-a MOLOKOK » 28 feb 2007, 14:47
    3 Odgovori
    4144 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a romanah Poglej zadnji prispevek
    28 feb 2007, 16:02
  • Amarilis
    Napisal/-a sandica » 03 feb 2009, 14:58
    1 Odgovori
    10307 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a lera Poglej zadnji prispevek
    11 feb 2009, 10:07
  • Amarilis, ki cvete poleti na prostem
    Napisal/-a mkozuh » 27 dec 2006, 00:39
    1 Odgovori
    3968 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a felidae Poglej zadnji prispevek
    03 jan 2007, 10:51

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost