Amarilis

Med cvetoče rastline uvrščamo rastline, ki v naše prostore prinašajo svežino, raznobarvnost, poživitev...
Anemone, Anthurium, Azelea, Begonia, Camellia, Clivia, Plumeria, Tacca, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Amarilis

OdgovorNapisal/-a marins » 21 mar 2006, 12:00

Zdravo!
Pred cca. 3 meseci sem Amarilisu porezal liste, ostala je le čebulica. Zanima me čw lahko požene nove liste, oz. če lahko začne znova delat, če ja kaj moram narest?

Hvala!

LP!
marins
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 19 dec 2005, 13:14

OdgovorNapisal/-a lunca » 21 mar 2006, 13:31

ja sedaj jo posadi na vrt in jeseni jo posadiš v cvetlični lonček in postgaviš na hladno. ko začne odganjati liste in cvet jo postavi v sobo in zacvetela ti bo.
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a poppy-- » 02 nov 2006, 19:17

Dobila sem Amarilis, ki ima polno listov, posajen je v lonček. Zdaj pa nevem, ali se pripravlja k cvetenju ali naj ga dam pocivat?
poppy--
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 57
Pridružen: 16 maj 2005, 22:48
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a lunca » 03 nov 2006, 11:16

ja če ima polno listov je po vsej verjetnosti že odcvetel. če a veš da še ni potem pa ga posadi in ti bo zacvetel. toda ponavadi je tako, da ko marilis začne cveteti nima listov ko pa odcveti pa mu zrastejo
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a soraya » 04 feb 2007, 16:54

Ali mora ko odcveti čebula amarillisa kaj počivati? Slišala sem, da se morajo posušit listi potem pa čebulo vzameš iz zemlje in pustiš nekaj mesecev na hladnem brez zemlje, šele potem ga posadiš. A se to res dela ali naj bo ves čas posajen?
Vnaprej hvala za odgovor.
soraya
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 03 feb 2007, 12:36

Re:amarilis

OdgovorNapisal/-a jozeselan » 21 feb 2007, 23:01

jaz bom opisal kako mi delamo z amarilisi :idea:

Spomladi čebulice posadimo v lončke in jih pokrijemo z lončkom,ki ne prepušča svetlobe,da je temno če ne ne bo nič iz te čebulice.ko požene cvetni nastavek damo lonček stran,in prestavimo amarilis na svetlo in toplo mesto.zalivamo enkrat na teden,gnojimo pa 1x na mesec.če boste delali prav vam bo amarilis zacvetel.ko amarilis odcveti porežemo cvetove in steblo do čebulice.potem bi moral začet delati liste.seveda se je čebulica izčrpala in jo posadimo v vrt.listov ne strižemozato,ker si tako nabirajo hrano za nasljednje cvetenje.nekateri amarilisi lahko cvetijo večkrat na leto ali pa samo 1x na leto.oktobra ali septembra bi se morali listi posušiti in jih odrežemo.vzamemo jih iz zemlje in jih damo v hladen in temen prostor.in tako se vzgoja amarilisa ponavlja čez celo leto.lepo se imejte in naj vam amarilisi cvetijo vsako leto
:D :D :D :D


lp joze :wink:
jozeselan
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 21 feb 2007, 20:47
Kraj: šentpavel

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 28 feb 2008, 20:22

Zelo me jezi moj amarilis. Dobila sem ga lani zgodaj spomladi in lepo cvetočega. Po cvetenju sem ravnala z njim v skladu z njegovimi potrebami. Odrezala sem cvetno steblo, ga čez poletje zalivala in dognojila. Ko pa so se listi posušili (septembra), sem jih porezala in čebulico (imela je tudi novo mlado čebulico) v suhi zemlji dala počivat v hladen prostor. Januarja letos sem jo ponovno posadila v svež substrat ter jo počasi začela zalivat. Februarja je začela poganjat nova rast, toda na žalost do sedaj samo listi. Tudi mlada čebulica je dobila en list.
Moja napaka bi lahko bila ta, da sem suhe liste jeseni porezala previsoko, saj ima čebulica sedaj zelo trd, mogoče predolg in odebeljen "vrat" in se zdi kot, da za rast cvetnega stebla ni prostora. Sicer pa je na pogled čebulica zdrave, sveže svetlo zelene barve in precej gola. Ali morda še "spi" in sem jo prehitro prebudila? Kako nizko pa vi odrežete vrat čebulice preden jo daste počivat? Hvala za vsak pameten nasvet!
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a felidae » 28 feb 2008, 21:38

Zivjo!

Pomoje ni problem da so listi previsoko odrezani (cvetno steblo ze najde svojo pot) ampak nacin bujenja iz spanca. Ce se je budil na svetlem potem bi to znal biti problem - ce amarilis posadis, zalijes in das na temno in toplo imas navecje moznosti da ti bo cvetel.
Ce je pa vse to bilo narejeno potem pa je moznost da cebulica ni nabrala dovolj moci ali pa je sploh se premlada za cvetenje in so jo k temu fino prisilili.
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 28 feb 2008, 23:01

Hvala za odgovor. Čebulica bi res lahko bila bolj krepka. No, sedaj jo bom do maja pustila v sobi, da se razvija kakor pač hoče, potem pa jo bom presadila na vrt, da se do zimskega počitka zopet okrepi. Potem pa bova obe poskusili ponovno pridobiti kakšen cvet.
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor


Vrni se na Cvetoče sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • AMARILIS
    1, 2, 3, 4Pripete datoteke Napisal/-a kg2405 » 20 dec 2003, 12:40
    61 Odgovori
    102283 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Kalypsa Poglej zadnji prispevek
    09 feb 2010, 15:34
  • Amarilis
    Napisal/-a Titka » 11 avg 2004, 18:36
    0 Odgovori
    3703 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Titka Poglej zadnji prispevek
    11 avg 2004, 18:36
  • Amarilis
    Napisal/-a MOLOKOK » 28 feb 2007, 14:47
    3 Odgovori
    4147 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a romanah Poglej zadnji prispevek
    28 feb 2007, 16:02
  • Amarilis
    Napisal/-a sandica » 03 feb 2009, 14:58
    1 Odgovori
    10309 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a lera Poglej zadnji prispevek
    11 feb 2009, 10:07
  • Amarilis, ki cvete poleti na prostem
    Napisal/-a mkozuh » 27 dec 2006, 00:39
    1 Odgovori
    3970 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a felidae Poglej zadnji prispevek
    03 jan 2007, 10:51

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov