Vzgoja iz semena

Bonsai - miniaturna drevesca iz daljnega vzhoda. Sem spadajo samo notranji bonsaji, ki so predvsem listavci.
Ficus, Podocarpus, ...
Zunanji bonsaji - iglavci so v kategoriji Zunanje rastline!

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Vzgoja iz semena

OdgovorNapisal/-a BoGo » 19 okt 2003, 23:57

Pozdravljeni.

Ker imam doma še kake 2-3 male posode za bonsaj, sem se pričel znova interesirati tudi za te. Verjetno bi tema spadala bolj pod zunanje bonsaje, samo ker je naslov tega foruma že bonsaji, naj bo kar tu.

Želim namreč vzgojiti bonsaj hrast. Ker je ravno sedaj sezona, ko je največ želodov, me zanima, kako sedaj začeti. Ali naj seme vzamem notri, da mi vzkali, ali naj ga pustim čez zimo zunaj in ga spomladi posadim ali naj npr. nastavim želod vred s posodo zunaj, naj kali v posodo?

Hvala za nasvete!
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 20 okt 2003, 08:10

Pozdravljen!

Naj ti samo namignam, da hrast potrebuje stratifikacijo semena, torej ga bos sejal spomladi, do takrat pa naj bo seme zunaj.

Lp
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

Hrast

OdgovorNapisal/-a izi » 20 okt 2003, 09:50

Jaz pa ti svetujem, da najdeš majhen hrast in ga posadiš.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a BoGo » 20 okt 2003, 09:53

nekje sem prebral, da je nekako primerna enoletna sadika. Saj tudi razmišljam, da bi poiskal mladi hrast, vendar pa npr. na našem vikendu so preveč raznolika drevesa skupaj, mladega hrasta pa ne bom prepoznal, v parku, kjer pa je veliko hrastov skupaj, pa me bodo čudno gledali, če bom hodil z lopato naokoli :wink: Upam, da bom nekako zvozil. Hvala.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 20 okt 2003, 10:04

Oj!

Sadiko ni tezko prepoznati, njeni listi so ze takoj podobni odrasli rastlini. V gozdovih jih je ogromno, le lep dan in sprehod rabis.
Pazi ob presajanju, hrast ima zelo globoke korenine.

Lp
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 20 okt 2003, 13:29

Aha. Pa ce ima hrast globoke korenine, je potem sploh primeren za bonsaj? Ali pa se lahko korenine pristrižejo?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 20 okt 2003, 13:46

Vem, da hrasti ne marajo veliko prisekovanja in rezanja korenin, toda na bonsaje se ne spoznam, mislim pa, da jih tam leta in leta solajo.
Preberi si kaj o solanju koreninske grude, morda ti pride prav.
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a BoGo » 20 okt 2003, 14:04

Misa, hvala za vse nasvete in pomoc. Samo se eno bi te pri tem malo "zagnjavil". Kje bi se dalo to kaj prebrati o šolanju koreninske grude? A je kje na internetu? Če poznaš tudi angleški izraz, si poiščem sam.

Hvala.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a misa » 20 okt 2003, 14:15

Na netu ne poznam tega gradiva, najverjetneje v kaksni strokovni literaturi v papirnati obliki.
Poskusi za zacetek z Enciklopedijo vrtnarjenja, ce se spomnim kaj bolj uporabnega ti pa sporocim, vem pa, da to absolutno obstaja. Nekje imam svoje zapiske o tem, toda so v rokopisu in bilo bi jih potrebno poiskati.
Na vrtnarstvu v Murski Soboti imajo zelo, zelo znanega in vrhunskega strokovnjaka, ki bi ti o tem dobro svetoval, to je gospod Aleksander Siftar, nisem prepricana, ako je se tam, vcasih je bil direktor. Torej, ce ga ne najdes tam, pa se ena info, je sodelavec revije Vrtnar in tam bi zagotovo vedeli kje ga najdes.
Drugace pa bodo tudi na samem vrtnarstvu veliko vedelio tem, le na pravo osebo se obrni.
Se nekaj je, solanje koreninske grude se uporablja za presajanje dreves, ti pa bi rad naredil bonsaj, morda bi bilo celo bolje, da se obrnes na forum za ljubitelje bonsajev in se posvetujes s tako vrstnimi strokovnjaki. O bonsajih sigurno vedo vec, kakor vsak povprecen vrtnar in strokovnjak, to ni stroka, ki bi se rabila vsak dan v splosnem zivljenju.
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 nov 2003, 01:34

Ojla,

našla sem naslov Bonsaj forum Slovenije http://pub47.ezboard.com/bbonsajforum ali pa pojdi na www.najdi.si :arrow: hobiji :arrow: bonsaj forum Slovenija, če bo še komu v pomoč :?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 nov 2003, 11:55

Hvala obema za nasvete. Očitno je treba počakati na pomlad. Bom pa potem premislil, ali bom se lotil vzgoje iz semena ali pa res izkopam kakšno majhno enoletno drevesce.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 nov 2003, 14:04

Ojla,

na njihovem forumu (bonsaj f.) je kar veliko informacij, kakšno drevo in kako ga je treba izkopati. Priporočajo pa sadike iz narave, ker so v nasljednjem letu po izkopu že godne za žičkanje, obrezovanje in pinciranje.
BoGo a nisi v tem forumu že pisal o nekih bonsajih :?: Kaj je bilo... :?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 nov 2003, 14:26

Klavdija, možno, da sem pisal. Verjetno o tisti imitaciji bonsaja, ki je vzgojena iz ligustra. Drugače pa sem imel nekaj primerkov, ki so se mi že prvo leto posušili. Ko sem gledal ta forum, vem zakaj. Zdaj pa imam 3 ali 4 majhne posodice in bi spet poskusil. Sicer imam zelo dobro knjigo o bonsajih, a me je minila volja do branja, ker na dolgo in široko razlagajo o zgodovini, blablabla..
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a latvija » 21 mar 2004, 22:05

živijo :D

če boš presadil drevo iz narave ga moraš eno sezono posaditi v večji lonček. naslednjo pomlad ga izkoplješ , obrežeš kureninsko grudo , posadiš v lonček za bonsaje in pričneš z oblikovanjem krošnje in debla.

lp :D
latvija
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 20 mar 2004, 21:57

OdgovorNapisal/-a Meto » 01 maj 2004, 20:12

ne splača se ti vzgajati iz semena, saj traja predolgo časa. če bi bonsaj rad že v naslednjih nekaj letih, si v gozdu poišči lepo sadiko, ki jo lahko za kako leto ali 2 posadiš v vrt. Hrasta za začetnika ne priporočam, saj je njegova rast dokaj počasna, poleg tega pa delajo preglavice korenine - znebiti se je treba glavne korenine in vzgojiti gruo manjših. To je meni sicer uspelo na 2 drevesih samo s tem, da sm ju odrezal, vendar pa je treba paziti, da ima drevo več stranskih korenin.
Meto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 01 maj 2004, 18:37

OdgovorNapisal/-a BoGo » 02 maj 2004, 00:11

Hojla, hvala za priporočila. Mogoče še ena "odštekana" ideja... kako pa je z vzgojo breze za bonsaj? :oops: Če je tudi ta prekomplicirana, mi prosim priporočajte kakšno drevo, kakšen listavec in kakšen iglavec.

Hvala!
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Meto » 02 maj 2004, 09:28

ubistvu niti ni "odštekana" ideja za začetnika. Je dobra izbira, ker raste zelo hitro, pa ni takega problema s koreninami. Je pa manjša težava s tem, kje dobiti v naravi 1 ali 2 letno sadiko...

priporočam še: navadna leska, javor v katerikoli obliki, za notranji bonsai pa je dobra izbira fikus benjamina, ker nima velikih listov, je nezahteven, raste pa precej hitro.
Meto
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 53
Pridružen: 01 maj 2004, 18:37


Vrni se na Bonsaji - notranji

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov