Bonsai loofhout

Bonsai - miniaturna drevesca iz daljnega vzhoda. Sem spadajo samo notranji bonsaji, ki so predvsem listavci.
Ficus, Podocarpus, ...
Zunanji bonsaji - iglavci so v kategoriji Zunanje rastline!

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Bonsai loofhout

OdgovorNapisal/-a zmay » 09 mar 2006, 00:05

Pozdravljeni,

potreboval bi čimveč informacij o bonsaju vrste LOOFHOUT-katera vrsta je to v našem jeziku?

-zalivanje?
-rezanje?
-gnojenje?
-presajanje?
-škropljenje?

slika mojega drevesca

Slika


Hvala!
zmay
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 14 sep 2005, 14:36

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 09 mar 2006, 10:05

Živjo!

Če se ne motim je to nizozemsko ime za LIGUSTER. Prav tako bi dejal da je po izgledu sodeč, to ena izmed petdesetih podvrst ligustra, natančneje Ligustrum japonicum.
Pa še nekaj osnovnih napotkov;
POSTAVITEV Poleti sonce ali senca, liguster je nezahteven in zelo odporen. Pozimi zahteva le zaščito pred mrazom, ko temperature padejo pod -10°C. Pa vendar bolj je preko zime izpostavljen nizkim temperaturam, več listov odvrže, kar pa je povsem normalna reakcija in ne pusti nobenih trajnih posledic. Pomladi liguster zelo hitro nadomesti vse zgubljene liste z novimi.
Liguster se pogosto prodaja kot sobni bonsaj in brez posebnosti prenaša sobne rastne razmere, vsaj dokler je zračna vlaga primerno visoka in jo vzdržujemo s podstavki za vlaženje. Ligustri, ki so nameščeni zunaj,naj tam tudi ostanejo in tudi obratno, sobni sodijo v sobo. Zamenjavo okolja opravimo preko poletja, da se rastlina adaptira na nove rastne pogoje.
ZALIVANJE Obilno preko rastne sezone, ko je zemlja še rahlo vlažna na otip, po zimi redkeje.
GNOJENJE Gnojimo vsaka dva tedna med rastno sezono, notranje sorte pa poleg gnojenja med rastno sezono, gnojimo enkrat mesečno med zimsko sezono.
PRESAJANJE Redno vsako leto, ko se pojavijo prvi brsti (pomlad); uporabimo osnovno mešanico zemlje za bonsaje.
OBREZOVANJE Skozi celo rastno sezono odstranjujemo predolge poganke in pinciramo za vzdrževanje želene oblike, večja obrezovanja opravimo pozno pozimi, ko še ni novih poganjkov.
ŽIČENJE Skozi celo leto, vendar se najbolje obnese pozno pomladi in v začetku poletja.
RAZMNOŽEVANE Pomladi ali jeseni s podtaknjeci, možno je tudi zračno grebeničenje.
OBLIKOVANJE Neformalni pokončni slog v vseh izvedbah in velikostih.


Toliko na kratko, l.p. zeko :twisted:
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a zmay » 09 mar 2006, 20:13

Najlepša hvala za vse informacije, ki sem jih res potreboval, da sploh vem kaj mi raste v sobi :P

Vseeno pa bi te še vprašal kdaj je za moj bonsai rastna sezona?

hvala in lp
zmay
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 14 sep 2005, 14:36

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 10 mar 2006, 07:15

Kljub temu, da tvoj bonsaj domuje v sobi, nanj vplivajo letni časi. Ne toliko temperatura, ki je relativno visoka, kot pa količina svetlobe! Rastna doba za tvoj bonsaj, je od pozne pomladi do poznega poletja. V tem času ga izdatneje hraniš, zalivaš in seveda vzdržuješ njegovo obliko.

l.p. zeko
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Homo Bonsaius » 19 mar 2006, 13:22

Tole pa ni liguster.

Bolj verjetno je to Serissa Foetida, čeprav na mojem primerku piše, da je Serissa Seroides, kar pa je manj verjetno.
Homo Bonsaius
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 13 mar 2006, 00:58

OdgovorNapisal/-a Kitty » 19 mar 2006, 14:15

Ehm, loofhout je nizozemska beseda za hardwood, se pravi za trd les oziroma za širokolistne listavce kritosemenke.

A conventional term for the wood of broadleaved trees, and the trees themselves, belonging to the botanical group Angiosperms(Dicotyledons)


Tako da ... a ti še kaj piše na listku ali si šel in kupil zadevo brez listka?

Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a Homo Bonsaius » 19 mar 2006, 14:39

Jaz?

Jaz sem ga kupil z, čeprav mi listek ne pove veliko oz. je ponavadi čisto zgrešen.

Primerjal sem slike in je več kot očitno, da (če že gledamo standardne bonsaie, ki se jih dobi v raznih Obijih ipd.) je tole verjetno kaka Serissa.

Fotke za primerjavo na www. bonsai-shop.com -Klik!-
Homo Bonsaius
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 13 mar 2006, 00:58

OdgovorNapisal/-a Kitty » 19 mar 2006, 15:32

Ne ti, zmay.

Sicer pa mislim, da imaš prav, da je res Serissa. In če piše zmayu na listku loofhout, imaš prav tudi pri tem, da je listek zgrešen. Oz. ne zgrešen, ampak, hm, bodimo milostni, pa recimo nenatančen.

Drugače sem pa jaz tako (malo tanjšo in z malo večjo krošnjo) Serisso tudi enkrat lani kupila. Takoj presadila, ne imela na toplem, pravilno zalivala, vse lepo in prav. Mislim, da je zdržala 2 meseca, čeprav z drugimi rastlinskimi zadevami nimam posebnih težav. Eden od bolj neumno zapravljenega denarja v moji knjigi.

Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 20 mar 2006, 07:26

Res je Kitty, prevod za loofhout je trd les, sem preveril v slovarju in se za svoj lapsus opravičujem :oops: . V povezavi z bonsaji pa sem našel v prodajnem katalogu nizozemske firme specializirane za prodajo "sobnih" bonsajev po pošti takle opis:"Bonsai dwergvorm loofhout" in v tej rubriki prodajajo vse podvrste ligustra, ki si jih lahko zamisliš kot bonsaj. Prav tako sem na enem od forumov zasledil da s tem terminon loofhout označujejo drevesno vrsto ligustrum... Prav tako sem zopet podrobno preučil priloženo slikico in še vedno trdim da je to liguster, saj imajo serise tako značilno lubje, da..... :?

l.p. zeko
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Kitty » 20 mar 2006, 16:01

Potem pa bo verjetno res, Gregano. Mene je zmotilo to, da ima tale na slikici dokaj ozko in podolgovato listje. Ampak imaš prav - ligustrov je veliko ...

Kitty
Kitty
Expert
Expert
 
Prispevkov: 121
Pridružen: 09 nov 2004, 11:20
Kraj: Vrhnika


Vrni se na Bonsaji - notranji

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Bonsai
    Napisal/-a boc » 09 mar 2004, 20:01
    2 Odgovori
    6434 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a latvija Poglej zadnji prispevek
    21 mar 2004, 20:33
  • bor-bonsai?
    Napisal/-a bubiuly » 30 jan 2006, 18:00
    5 Odgovori
    12276 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a skrjobonsai Poglej zadnji prispevek
    14 mar 2014, 00:56
  • Je to Bonsai?
    Pripete datoteke Napisal/-a TinCha » 16 maj 2006, 21:47
    5 Odgovori
    6565 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a študent Poglej zadnji prispevek
    24 sep 2006, 09:20
  • Bonsai
    Napisal/-a mailo » 01 jul 2007, 04:29
    2 Odgovori
    6059 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a pinpanpun Poglej zadnji prispevek
    02 jul 2007, 09:36
  • Bonsai ?
    1, 2Napisal/-a Bonsai II » 17 mar 2008, 16:16
    21 Odgovori
    31833 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a skrjobonsai Poglej zadnji prispevek
    14 mar 2014, 00:08

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov