Bolani bonsai

Bonsai - miniaturna drevesca iz daljnega vzhoda. Sem spadajo samo notranji bonsaji, ki so predvsem listavci.
Ficus, Podocarpus, ...
Zunanji bonsaji - iglavci so v kategoriji Zunanje rastline!

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Bolani bonsai

OdgovorNapisal/-a Alen-san » 29 jan 2007, 22:09

Jaz imam problem z bonsaijem, sicer pa se to tudi takoj vidi:
Prosim za pomoč kako naj preprečim sušenje listov.:



http://shrani.si/files/dscn4326s4jt.jpg

http://shrani.si/files/dscn4327s4ju.jpg

http://shrani.si/files/dscn4328s4jx.jpg

http://shrani.si/files/dscn4329s4jy.jpg

Hvala,

Alen
Alen-san
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 jan 2007, 21:33

OdgovorNapisal/-a Alen-san » 02 feb 2007, 17:39

:x Hvala
Alen-san
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 jan 2007, 21:33

OdgovorNapisal/-a fuerteventura » 02 feb 2007, 20:13

Alen,tvoj bonsaj je Serissa foetida ali Drevo tisočih zvezd,kar pa verjetno že sam veš :wink:

Lahko da se listje na bonsaju suši zaradi prenizke zračne vlage (poskusi ga večkrat rositi po listih),drugi razlog pa bi lahko bil,da se je prehladil. Serissa namreč ne prenaša dobro temperatur pod 10 stopinj celzija,ko se temperature spustijo tako nizko,ji lahko začne odpadati listje.

Drugače pa Serissa rabi zelo veliko svetlobe in predvsem veliko vode čez celo leto,zemlja se ne sme niti malo izsušiti. V času intenzivne rasti je dobro,da stoji v podstavku z vodo,da lahko sama črpa potrebno vlago. Rada ima tudi pogosto rosenje,le v času cvetenja jo je priporočljivo malo manj pršiti,ker cvetovi odpadejo,če so preveč namočeni. Prenaša temperature nekje od 10 pa vse do 35 stopinj,če jo imaš v hiši,se bo najbolje počutila v prostoru s temperaturo 20 stopinj. Nikakor pa ne sme biti nad radiatorjem (kot tudi večina drugih rastlin),ker njeni nežni listki zaradi presuhega zraka hitro porjavijo.

Upam,da ti bo kaj pomagalo in da vsaj približno veš,kateri pogoj,ki ga Serissa zahteva,ni bil izpolnjen.

Meni sicer ni ostala nobena pri življenju,ker nisem bil najbolj skrben,prepričan pa sem,da jo boš s skrbno nego uspel obdržati in pripraviti do ponovnega cvetenja.

Ne obupaj! :wink:
Lp,Fuerteventura
fuerteventura
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 29 jan 2007, 11:13

OdgovorNapisal/-a Alen-san » 06 feb 2007, 16:07

No končno hvala za pomoč;

Konec koncev, vem da bonsai bi moral izgledati drugače;
Ampak sem ga sam vzgojil iz semena, pa je kmalu postal zelo obraslo drevo in ni sličilo na "pravega " bonsaija. Sicer mi je to bilo že veliko znano 8)( je pa tudi kar nekaj časa minilo odkar sem prebral zadnje knjige o vzgoji) , ampak vseeno sem imel težave. Verjetno se je prehladil saj ni nobenih znakov bolezni oz. škodljivcev. Izpopolnjujem veliko teh pogojev, razen da nima podstavka ki bi se ujemal z barvo lonca(ker ne vem kje ga lahko kupim v MB), pa da lonec ni prave oblike in da v podstavek ne dam vode, da drevo samo črpa vodo.

Upam, da bi lahko naredil unikatno drevo, ki bi zelo sličilo na obliko SHAKAN.
Mogoče, bi lahko kaj priporočali o rezanju?

V glavnem...
HVALA LEPA ZA POMOČ :)
Alen-san
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 jan 2007, 21:33

OdgovorNapisal/-a fuerteventura » 07 feb 2007, 12:10

Sem mislil,da o svojem bonjasu ne veš ničesar,zato sem malo pametoval :oops: Upam,da ne preveč :wink:

A sam si ga vzgojil iz semena? Lepo,moraš pa imeti potrpljenje :wink: Koliko je pa star? Kakšnih pet,šest let?

Glede obrezovanja pa nimam ne vem kakšnih izkušenj,verjetno si mislil na slog čokan (formalni pokončni),ne? Poskusi kaj najti med starimi prispevki na forumu,ali pa ti bo pomagal kdo,ki ima malo več izkušenj (in dobrih rezultatov). Drugače pa lahko obrezuješ Serisso kadarkoli,paziti moraš,da krošnja ne postane pregosta,ker se notranje veje sušijo :wink:
Lp,Fuerteventura
fuerteventura
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 39
Pridružen: 29 jan 2007, 11:13

Re: Bolani bonsai

OdgovorNapisal/-a skrjobonsai » 13 mar 2014, 22:31

Zdravo,mogoce sem malo pozen vendar vseeno,po pogledu na slike ti lahko takoj povem kje imaš problem,neprimerna posoda in neprimerna zemlja,ni omogočeno odtekanje vode tako da je jasno da mu gnijejo korenine na kar kaže plesen na deblu tik ob zemlji in gnitje listov in kot kažejo slike ta bonsai nima več veliko časa. vzemi ga iz posode,ga temeljito operi pod tekočo vodo s kako staro zobno ščetko,poreži stran vse bolne veje in bolne liste in obreži korenine nato bonsaj poškropi s kakim sredstvom proti plesni za drevje s koreninami vred in ga tako pusti kako uro da drevo to sredstvo vpije vase,prav tako temeljito operi posodo v katero ga misliš posaditi in jo isto poškropi,v tem času zmešaj novo mešanico zemlje,če misliš uporabljat to posodo na sliki ali njej podobno daj mnogo več peska(vulkanski ali kremenčev) kot same šote da res omogočiš da voda med zalivanjem enostavno odteče čez. vidim po drugih odgovorih da ti svetujejo veliko zalivanja za to vrsto bonsaja vendar se motijo. vsako listno vrsto bonsaja z majhnimi listi lahko zelo hitro ''utopimo'' kar vodi v gnitje in odmrtje rastline kot v tvojem primeru, je pa tud res da pa potrebuje stalno vlažnost.sam boš moral ugotovit na kak način zalivat,vrh zemlje mora bit suh,dejansko zgledat kot da ni bilo že dolgo zalivano kak centimeter globoko pa mora zemlja imeti moker videz,to pa je težko dosežt je pa točno tisto kar ta vrsta potrebuje.torej raje manj zalivanja kot preveč, še posebej zdaj dokler si tvoj bonsai ne opomore.
skrjobonsai
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 13 mar 2014, 21:49


Vrni se na Bonsaji - notranji

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Bonsai
    Napisal/-a boc » 09 mar 2004, 20:01
    2 Odgovori
    6427 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a latvija Poglej zadnji prispevek
    21 mar 2004, 20:33
  • bor-bonsai?
    Napisal/-a bubiuly » 30 jan 2006, 18:00
    5 Odgovori
    12267 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a skrjobonsai Poglej zadnji prispevek
    14 mar 2014, 00:56
  • Je to Bonsai?
    Pripete datoteke Napisal/-a TinCha » 16 maj 2006, 21:47
    5 Odgovori
    6561 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a študent Poglej zadnji prispevek
    24 sep 2006, 09:20
  • Bonsai
    Napisal/-a mailo » 01 jul 2007, 04:29
    2 Odgovori
    6052 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a pinpanpun Poglej zadnji prispevek
    02 jul 2007, 09:36
  • Bonsai ?
    1, 2Napisal/-a Bonsai II » 17 mar 2008, 16:16
    21 Odgovori
    31819 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a skrjobonsai Poglej zadnji prispevek
    14 mar 2014, 00:08

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost