Rože umirajo

Diskusija o boleznih in škodljivcih sobnih rastlin.
Vse o boleznih rastlin si preberite na http://www.eksotika.si/bolezni-in-varstvo-rastlin.html

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Rože umirajo

OdgovorNapisal/-a saska » 11 nov 2003, 20:04

Vsem najprej en lep pozdravček!

Tale forum spremljam že kar nekaj časa in poskušam najti odgovor na svoje probleme. Se mi zdi, da določene zadeve lahko že citiram.
:roll:
Žal pa rešitve za svoje rastline še vedno nisem našla in se bojim, da bom morala kaj kmalu preiti na umetne, če mi umre še ena roža. :( Vsekakor bom nadvse hvaležna, če mi bo lahko kdorkoli dal kak nasvet, ki bo POMAGAAAL...

Torej: živim v podstrešnem stanovanju, kjer je malce manj svetlobe (ni pa temno). Res je, da se na rože prav nič ne spoznam, zato sem za pomoč prosila strokovnjake, ki so prišli, si ogledali prostor in mi prodali:
ZAMIJO, SLONOVO NOGO in neke vrste kaktus. Najprej se mi je začela sušiti slonova noga (ta je žal tudi že dočakala konec), nato kaktus, sedaj se to pojavlja že pri ZAMIJI. Vmes sem kupila JUKO (se mi zdi - podobna je drevesu življenja) in po enem mestu je tudi njo napadla ista "bolezen".
Namreč vsem rožam se začno sušiti konci listov (najprej postanejo rumeni, nato rjavi, ...) dokler se ne posuši cel list. Nato se zadeva preseli na naslednji list ali vejico. Poskuisla sem že vse: od manj zalivanja (res ne zalivam več dokler ni zemlja suha), do škroplenja proto pršicam (uporabila sem NEORON), pa nič ne pomaga. V semenarni sem z vzorci listkov že reden gost. Morda še tole: nazadnje ko sem poškropila z NEORONOM (so mi rekli v semenarni, da so sigurno krive pršice) je na listih ostal neke vrste srebrn poprh (ta prej ni bil viden).
Vse rastline so kar velike (cca 1.5m). Imela sem tudi t.i. "škrnicel" (beli cvetki) - tudi tega sem ravno vrgla stran. Tudi njemu so se listi posamično sušili, s to razliko da se je sušenje zacelo na sredini lista (najprej je ratal svetlejši madež, potem je potemnel, razlezel čez cel list,dokler le se le ta ni posušil),

Malce veliko sem napisala za prvič, ampak sem hotela čim bolj natančno opisati problem. Za vsak nasvet pa vam bom nadvse hvaležna. Res ne bi rada imela umetnih rož, brez zelenja je pa tak dolgčas!!!

Hvala in prijeten večer vsem.
Saska
saska
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 nov 2003, 19:36

OdgovorNapisal/-a BoGo » 11 nov 2003, 22:36

Če si poskusila že z vsem tem je problem mogoče kompleksnejši. Dva možna predloga z moje strani:

- presadi rastlino (sploh če korenine že gledajo spodaj iz lončka)
- prehitro si zalila, ko si rastlino prinesla. Jaz sem pred kakim mesecem dobil draceno in sem jo presadil. Pa se substrat ni posušil skoraj 2-3 tedne. Lahko so ti korenine zagnile, pa zato rastlini več nič ne pomaga. Jaz bi postopno sušenje listov uvrstil kar za lep simptom propadanja korenin.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 12 nov 2003, 00:44

Ojla,

tvoja zgodba me spominja na zgodbo moje prijateljice. Kupila si je čudovito 2 m veliko košato Monstero-seveda je odštela kar nekaj Cankarjev in pa velik lep lončen okrasen lonec. Rastlino je postavila k balkonskim vratom. Velikokrat se je pohvalila kako pravilno jo zaliva-samo takrat ko je zemlja suha, kako jo prši... Čez mesec dni je začela opažati, da ji listi čudno bledijo, rumenijo, skratka da rastlina ni več taka kot je bila. Prosila me je da ji naj pomagam, pa sem ji dajala različne nasvete, ji predlagala to in ono, pa vseuničujoče škropivo,... nisem pa pomislila na najbolj osnovno napako. Rastlina je seveda med tem odmrla. Pri pospravljanju "posmrtnih ostankov" pa sva ugotovili sledeče:
-rastlina je bila še vedno v istem substratu in lončku, kot pri nakupu, lončki imajo zaradi načina zalivanja v rastlinjakih spodaj veliko velikih luknj
-zemlja je bila sama izsušena "šota", ki je vodo spustila čez, "mimo" korenin
-vsa odvečna voda se je ves čas zbirala v okrasnem loncu in korenine so se med tem učile plavat-neuspešno seveda

Mogoče ni vse tako v tvojem primeru, bi bilo pa dobro preveriti. Če odstraniš vse druge potencialne vzroke, potem lahko posumiš da ima rastlina res kako bolezen.
Zadnjič spremenil Klavdija, dne 13 nov 2003, 15:14, skupaj popravljeno 1 krat.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 12 nov 2003, 00:45

Ojla,

tvoja zgodba me spominja na zgodb¨...sem šele sedaj opazila, daje šlo spet dvakrat :!:
Zadnjič spremenil Klavdija, dne 12 nov 2003, 23:55, skupaj popravljeno 1 krat.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a saska » 12 nov 2003, 12:47

Vsekakor bom preverila to možnost pri ZAMIJI. Sigurno pa ostale rastline (j(Y)uka, flamingo in druga ZAMIJA) niso bilie nikoli preveč zalite (preverjeno!!!), pa se vseeno sušiji.

Morda še nekaj simptomov (če bo kaj pomagalo):
- na nekaterih listkih izgleda, kot da bi jih nekaj pojedlo (ampak ta simptom je vidne samo na parih listih - sicer čisto zdrav list ima npr. majno posušeno pego, pri strani pa zgleda kot bi bil odšrbljen).
- pri JUKI pa se mi suši npr cel rob lista (barva lise je skoraj črna). Po določenem času pa bo list kar odmrl (ovenel in se posušil)....
- včasih najdem med kakšnimi listi pajčevino (pri JUKI je skoraj nevidna, pri ZAMIJI pa je bila dokaj močna koprena, ki je nastala med listkoma, ki se držita skupaj).

Imam pa še vprašanje:
- če bi bile krive pršice, ali je možno, da je škropljenje manj učinkovito, če so listki prašni. Oz. ali priporočate, da jih najprej vse obrišem in ponovno poškropim?

V naprej hvala za pomoč in lep dan.. Upam pa tudi, da bo kakšna zadeva končno pomagala... Leto in pol odkar sem stanovanje opremila z rastlinami, se ukvarjam z njihovim obstojem... :?
Saska
saska
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 nov 2003, 19:36

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 13 nov 2003, 00:11

Ojla,

zdaj si tudi mene prepričala, da so tvoje rastline napadle nadležne "uške". Za Anthirium-flamingovec, je možno da je dobil pike, če si ga špricala z trdo vodo (voda za zalivanje in špricanje mora biti MEHKA).
Kopreno je nekaj sigurno naredilo, mogoče si premalo pošpricala predvsem na bolj skritih predelih (na osnovah listov, pod listi...). Poizkusi še enkrat, (pa to počni v banji) ne varčuj z škropivom in res temeljito pošpricaj vse špranje in vsak košček rastline. A na zemlji pa ni videti mušic, ali pa belih "pikic" ki skačejo?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a CARMEN » 13 nov 2003, 10:04

Pri nakupu novih rastlin moram omeniti nekaj pomembnih stvari. Če jih kupujete pozimi, jih že v cvetličarni dobro zavijte in takoj prinesite domov. Rastline se lahko pozimi med potjo prehladijo in potem doma lepo počasi brez razloga odmrejo. Zato je bolje, da se jih kupuje, ko ni mraz. Doma jih moramo takoj presaditi, ker so v vrtnarijah sajene v šoti, ki je lahka, tako da se rastline laže prenašajo in prevažajo, ni pa primerna za daljši čas. Zato skupaj z rastlino kupite večji lonec s podstavkom in vrečo dobre zemlje, ter glinene kroglice za drenažo (na dnu). Doma jo presadite, lahko jo stuširate z mlačno vodo(to počnite dopoldne), zalijte in iz podstavka odlijte nabrano vodo. Okrasni lonci niso primerni za začetnike, ker se ne vidi, kaj se v njih nabira in tako se korenine resnično učijo plavati. Večina sobnih rastlin ne prenese visokih temperatur v prostoru, že čez 20 stopinj je za njih trpljenje. Če pa jih še postavimo zraven okna li vrat, ki se redno odpirajo ali pa v bližino radiatorja, smo jih res obsodili na smrt. Če ste opazila pajčevinice, je dobro, če rastlino stuširate z mlačno vodo, jo posušite, ročno pregledate če je čista in nato pošpricate. Mislim, da se bo obnesel tudi Biokill.
Klavdija, mene pa zanima kako odpraviti tiste mušice in bele pikice, ki skačejo, brez da bi zastrupila domače živali (imam mačke in pse).
CARMEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 06 nov 2003, 10:03

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 13 nov 2003, 10:51

Ojla Carmen,

predlagam ti , da rastlino izlončiš, otreseš zemljo iz njenih korenin in zemljo zavržeš. Nato rastlino temeljito pošpricej z preparatom, ki ima čim bolj širok spekter delovanja. Najbolje je da to počneš v kopalnici, saj je priporočljivo tudi potopiti koranine v tak insekto-fungocid. Lonec je potrebno temeljito oprati in razkužiti (isti preparat), nato pa rastlino postavimo na suho, da se odteče in posuši. Nato (čez 12 ur) rastlino temeljito stuširaj, predvsem bodi pozorna na koreninah in pa zaradi tvojh ljubljenčkov temeljito speri tudi liste. Pusti rastlino, da se odteče nato pa jo ponovno posadi. Če imaš na enem mestu skupaj več rastlin, je priporočljivo, da tako oskrbiš vse rastline, da se krog okuževanja ne nadaljuje.
Zadnjič spremenil Klavdija, dne 13 nov 2003, 15:12, skupaj popravljeno 1 krat.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a saska » 13 nov 2003, 11:37

Hojla!

Na zemlji nisem nic opazila, ker imam lončke v velikih okrasnih loncih in so zasuti z nekaksnimi kroglicami.

Zanima me ali je NEORON dovolj dobro škropivo in ali naj z njim rastlino tudi zalijem? Pa še vprašanje, če je res zaražena tudi okolica ali je v redu če vse poškropim še z BIOKILom - ali bo pomagalo?

Imam pa tudi manjši problem glede presajanja - kot sem omenila so vse te rože kar velike in sama lonca še dvigniti ne morem. Ali lahko kako uspem rešiti zadeve brez trenutnega presajanja?

In seveda lep sončen dan vsem :lol:
Saška
Saska
saska
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 nov 2003, 19:36

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 13 nov 2003, 11:54

Ojla,


Koda: Izberi vse
Na zemlji nisem nic opazila, ker imam lončke v velikih okrasnih loncih in so zasuti z nekaksnimi kroglicami.


Ja a "pravljico o plavajoči Monsteri" nisi prebrala? Kako pa veš kaj se pod kroglicami in v okrasnem loncu dogaja?
Jaz mislim, da se dvigovanju lonca ne moreš izogniti, saj pod Glinoporom (ginene kroglice) ne veš kaj se dogaja, pa tudi če imajo korenine vodo na dnu lonca ne moreš vedeti, če rastline ne vzameš iz lonca (razen če je okrasni lonec toliko večji in ni zasut z glinoporom). Bo potrebno koga najti, da ti bo pomagal :wink: Po mojem je dobro odpraviti vse druge možnosti, šele potem špricati z strupi, saj prekomerno špricanje rastlinam ravno tako lahko škoduje.
Glede kroglic pa-rastline res lepše zgledajo, samo praktične pa te kroglice niso, saj nam onemogočajo, da takoj opazimo spremembe na zemlji, to pa je pomembno pri vzgoji rastlin.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a saska » 16 nov 2003, 19:50

Pozdravček!

Sem uspela vzeti ZAMIJO iz okrasnega lonca, in na 1. pogled vse v redu. Torej poplave ni bilo opaziti :) iščem pa še nekoga, ki bi mi jo pomagal presaditi... Za vsak slučaj...

Me pa vedno bolj skrbi YUKKA. Kot sem na zečetku omenila je rastlina stara kak mesec dni in 100% ni preveč zalita! Zgodba pa se ponavlja - podobno kot prej slonovi nogi (sedaj žal že pokojni) in sedaj ZAMIJI, so se začeli opazno sušiti listi tudi YUKKI. Po prvem škropljenju (neoron)proti pršicam(se mi zdi, da bi bila lahko v tem težava) - vendar se situacija dnevno opazno slabša.

JAZ res ne vem več kaj mi je storiti?

Ima kdo kakršnokoli dobro idejo????
:idea:

Pa lep pričetek tedna...
Saska
saska
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 nov 2003, 19:36

OdgovorNapisal/-a BoGo » 16 nov 2003, 23:31

hmmm... tu res ne vem, kaj bi lahko bil še problem. Kaj pa lega?

Pa korenine mogoče gledajo spodaj ven skozi drenažne luknjice?
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 17 nov 2003, 01:14

Ojla,

saska od kje pa si ? A strokovnjake, ki so ti te rože priporočali ne bi mogla še enkrat najeti, da ti pomagajo in pogledajo zakaj crkujejo? Konec koncev so ti jih oni prodali (mogoče so bile pa že pri njih okužene), pa bi bilo edino pravilno, da ti jih pomagajo ohraniti :!:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a saska » 17 nov 2003, 19:29

YUKKA stoji ob oknu , vendar nima direktnega sonca, prav tako pa ni na prepihu.
ZAMIJA je v malce bolj temnem kotu, ampak zopet lega ne bi smela biti problem.

Klavdija, sem iz Ljubljane. Ta zadnje rože sem pa kupila v RASTU. Hec pri YUKKI je, da so se začeli sušiti sredinski listi (se pravi ta notranji). :(
Saska
saska
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 11 nov 2003, 19:36

OdgovorNapisal/-a BoGo » 17 nov 2003, 23:24

Podoben problem se je pojavil pri moji draceni (odmiranje lista na sredini). Takoj sem pomislil prvo na korenine. Rastlino sem postil, dokler se zemlja ni čisto presušila in potem nadaljeval z zmernejšim zalivanjem. Zdaj ne kaže tega simptoma.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a luna » 12 nov 2004, 19:57

Odgovor saski

Vsaj za nekatere od teh simptomov so sigurno krive pršice. Problem pri pršicah je ta, da se zelo hitro navadijo na še tako močne strupe in potem nič več ne pomaga. Rešitev je pogosta menjava škropiv, najmanj škodljivo za ljudi in okolje pa je umivanje listov z milnico, če pa to ni mogoče, pa si naredi milnico in z njo dobro poškropi rastlino, še posebno pod listi. Druga možnost je tudi, da kupiš Aktiv od Plantelle in poškropiš z njim. Ker se pršice zelo hitro množijo, bo potrebno postopek na začetku pogosto ponavljati. Za težave kot so rjavenje konic in pršice je kriv suh zrak, zato na radiator ali v bližino rastline postavi posodo z vodo, še posebno v toplih dneh in zdaj pozimi pa jo redno prši z vodo, tudi po spodnji strani listov.
Upam, da bo kaj pomagalo, pa veliko sreče z rastlinami. Lep pozdrav.
luna
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: 25 okt 2004, 21:03

OdgovorNapisal/-a Nova » 16 nov 2006, 15:06

Imam vprašanje v zvezi s pršicami in upam, da je tu kar primerno mesto za vprašanje.

Koliko časa traja življenjski cikel pršic pri temperaturi okoli 20 st. C?
Kako pogosto – na koliko dni je treba rastlino umivati z milnico, da bo učinek največji?
Kakšne so možnosti, da se pršic znebim? Ali naj preventivno ponavljam brisanje z milnico npr. vsak mesec?
Nova
Guru
Guru
 
Prispevkov: 142
Pridružen: 05 jan 2006, 10:34
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Bolezni sobnih rastlin

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost