Zdravljenje ribje plesni

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Zdravljenje ribje plesni

OdgovorNapisal/-a ttoman » 21 apr 2005, 20:43

Ojla, vodoljubci.

Danes sva z ženo fajn pregledala najine ribice in na eni zlatki opazila začetke ribje plesni (beli kosmički "vate" na plavutki).

Baje se dobi zdravilo proti plesni, ki ga je potrebno zliti v ribnik. Nakar po enem tednu pogledaš, če je bolje in v tem primeru v filter namestiš nekaj časa aktivno oglje, da zdravila "posrka". Je ta teorija prava? Ima kdo s tem izkušnje? Ali je potem kljub temu potrebno zamenjat 1/3 vode v ribniku?

Tnx za odgovore

LP, Tomaž
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a izu » 21 apr 2005, 21:01

Kakor sem jaz bral ni najbolje da začneš vlivat vse sorte kemikalij ker to pač ni najbolj naravno vendar če imaš potapljaša škrata daj še to notri ne :) (hec mora b´t),pomoje da se da kaj drugega zato počakaj da kdo drug odgovori.Pa ta aktivn oglje veže nase nekatere bolezni vendar ga morš odstrant čene izpusti,po domač rečen, bolezni.Aja pa tisto ribo lahko malo izoliraš od ostalih da nov preveč bolezni
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a matic » 21 apr 2005, 21:19

To verjetno povzroča Saprolegnia, ki napada ob slabi kvaliteti vode. Zmaenjaj vodo (jaz sem jo pred enim tednom), izboljšaj pogoje in bolezen bo verjetno sama izginila.
Zdravil za to ni dobro metati v ribnik, saj pogosto vsebujejo metilensko modrilo.
Oglje kemično očisti vodo- posrka razne snovi, tudi zdravila. Če se prenasiči, jih začne spuščati nazaj.
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 21 apr 2005, 23:00

Ojla,

kaj pa ce bi bolno ribo ujel, jo zacasno namestil v kak skaf in zdravil samo njo. Ribo preseli skupaj z ribnisko vodo, da bo manjsi stres, potem pa dodajaj zdravila po navodilih.
Slisala sem pa da se da veliko narest z pravo morsko soljo (tisto ta grobo iz solin) in povisano temperaturo. Baje pa tudi cesnov sok (cesen olupis, stres in skozi fino gazo stisnes v vodo) dela cudeze, saj deluje antibakterijsko.
Sama sem v svoj paludarij stisnila sok 5 precej veliki zrnov, bolj za preventivo ko sem ribe naselila (niso bile plesnive), pa se vse plavajo trebusno (od tega je vec kot 1,5 meseca). Ce ribo izoliras in poskusis, mogoce bo delovalo.
Vodo pa jest nebi menjala saj se ti bo z tem cel ciklus zacel od zacetka.
Poglej se tukaj-ogromno nasvetov in pametnih preizkusenih metod:http://www.akvazin.com/diskusije/default.cfm?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Miša » 21 apr 2005, 23:49

Resnica je, da je za veliko bolezni rib kriva slaba kvaliteta vode, saj visoki nitrati zmanjšujejo naravno imunost rib in povečujejo njihov stres.

Če ima tvoja riba bele kosmičke je to okužba z plesnijo iz rodu Saprolegnia ali kolumnarioza. Če pa ima bele pike je pa ihtioftirioza.
Prva se zdravi se s kratkotrajno kopeljo v vodi s kuhinjsko soljo (10g soli na 1l vode za 10 - 20min ali FMC (Bojan Dolenc).
Drugo pa s Costapurjem (sicer serin, vendar je učinkovit - preverjeno).
Ribo izoliraj, vendar moraš obenem zdravit tudi ribnik, zato priporočam, da se obrneš za nasvet na g. Bojana Dolenca.
Miša
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 13 apr 2005, 14:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 22 apr 2005, 07:39

Ojla.
Hvala za nasvete. Tista riba, pri kateri se je to pojavilo, sem jo že dobil (v dar) bolj "švoh" lansko leto. Stalno se drži bolj zase, prehranjuje se s stvarmi, ki jih najde v ribniku. Pravim, da je vegetarjanec :)

Vodo merim pogosto. Je kristalno čista in se vidi do dna (1,5 m), nitratov ni, pH je stalna 7,5, karbonatna trdota je 5, edino skupna trdota je bolj švoh (dež). Po kaskadah imam nekaj nitastih alg, kar baje kaže na čisto vodo. V tem ribniku in v tej vodi so se lani pozno poleti izlegle že mlade ribice, ki so normalno preživele zimo in veselo rastejo. Mislim, da je okoli 7 teh mladic.

Ostale ribe (zlatke + koji) so v odličnem stanju že od vsega začetka in ne kažejo nobenih znakov okužb ali bolezni. Plavajo ravno tako v globoki kakor v plitvi vodi

Vode tudi jaz ne bi menjal, ravno tako ne bi rad dajal kemije v lužo. Verjetno tudi v naravne ribnike ne mečejo zdravila :)
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Miša » 22 apr 2005, 10:25

Praviš, da nitratov ni (no3), kar je skoraj nemogoče, razen, če imaš vgrajen denitrator. Verjetno si mislil, da ni nitritov (no2), saj je le-ta zelo strupen in ga mora bit 0. No3, pa je priporočljivo in zaradi rastline potrebno do 15 max 25. Čeprav pri dobri zasaditvi lahko ostaja tudi na okoli 12,5.
Celokupna trdota (dGH) ti pove, koliko je dvovalentmih kationov (vgl. Ca++ in Mg++) v vodi. Karbonatna trdota pa pove, koliko je karbonatnega aniona v vodi.
Kh 5 je dokaj nizko.

Jaz bi ribo vseeno zdravila. Odločitev je pa tvoja.
Miša
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 13 apr 2005, 14:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 22 apr 2005, 10:35

Ja, sorry. Nitritov ni. Maš prav.

Očitno nesporazum. Tudi jaz nameravam ribo (po)zdraviti, vendar bi to raje naredil s principom osamitve in individualnega zdravljenja, kot da vržem zdravila v cel ribnik.

Na Oasinih testih piše (bral sem tudi nekje drugje), da je Kh = 5 za ribnike nekako optimalna vrednost. Vidim pa, da se ti na kemijo zelo dobro zastopiš, zato verjetno vprašanje, kako naj brez kemičnih preparatov kH povečam, ne bo odveč?
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Miša » 22 apr 2005, 11:12

Če bi hitro zviševal kh, bi naredil samo škodo. Sicer pa menim, da se ribe do neke mere vse navadijo na okolje, zlatke pa niso nevem kako zahtevne saj ji odgovarja 6-8pH, 8-16dH (to je skupna trdota). Ena od možnosti je apnenčasto kamenje ki ga damo v ribnik ali ga dodamo v filter.
Samo kot zanimivost:
Trda voda več raztopljenih soli kot mehka, je razlika med ribjim internim okoljem in vodo manjša. V trdi vodi osmoregulacijski sistem nima tako velikega dela pri nadomeščanju izgubljenih ionov iz krvi. Obratno morajo imeti ribe v mehki vodi učinkovitejši regulacijski sistem in potrebujejo več napora, da vzdržujejo notranje razmerje soli in vode.

Bi si pa na tvojem mestu nabavila no3. Stane okoli 3 tisočake, je pa zelo koristno vedet, kakšna je obremenitev vode s strani odpadkov (rib, kakršnega koli gnitja ipd.) No2 v utečenih ribnikih ali akvarijih (približno lahko govorimo o obojem skupaj), ni. Zato je merjenje skoraj odveč (ker so naseljene nitrifikacijske bakterije, ki so povsod (tako filter, dno, po kamenjih...ipd.) v filtru jih lahko vidiš po makarončkih kot nekakšno sluz.
Čeprav nitrati niso toliko toksični kot amoniak ali nitriti, jih moramo nadzorovati, da preprečimo stres.

Kot vidiš, dajem izreden pomen kvaliteti vode, sem že obsedena :oops:
Miša
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 42
Pridružen: 13 apr 2005, 14:17
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 22 apr 2005, 12:02

Oj :)

Trda voda več raztopljenih soli kot mehka, je razlika med ribjim internim okoljem in vodo manjša. V trdi vodi osmoregulacijski sistem nima tako velikega dela pri nadomeščanju izgubljenih ionov iz krvi. Obratno morajo imeti ribe v mehki vodi učinkovitejši regulacijski sistem in potrebujejo več napora, da vzdržujejo notranje razmerje soli in vode.


Yade, yade... :lol: :lol:
Ej, sorry. Sam hecam se :) Prav fletno je po dolgem času kaj koristnega zvedet od stručkota.

Vodo mam kristalno, odpadlo listje odstranjujem sproti, lokvanjeve liste, ki so na tem, da odmrejo, odstranjujem, še preden potonijo, rib imam 8 + 7 mickenih mladic v 15.000 l ribniku s filtrirnimi napravami, ki premorejo do nekako 60 kojev. Upam se kar malce pohvalit, da majo ribice pravi raj na zemlji.

Bom pa res nabavil še NO3 tester, da vidim, kako kaj kaže tam. Hvala za namig.

LP, Tomaž
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 22 apr 2005, 13:07

Ojla,

Misa ravno na Akvazinu sem prebrala da sedanja kuhinjska sol vsebuje :oops: (nekaj) proti strjevanju (zato je lepo sipka) oz. da se ne sprime ce je na vlagi. Ta snov naj bi bila za ribe skodljiva, zato so tudi priporocali naravno grobo sol.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a bojči » 23 apr 2005, 21:26

ojla
kje najdete ta akvazin :?:
bojči
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 30 mar 2005, 21:29

OdgovorNapisal/-a matic » 23 apr 2005, 21:29

bojči je napisal/-a:ojla
kje najdete ta akvazin :?:

Tu
LP, MATIC
matic
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 09 okt 2004, 18:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kapitan Nemo » 24 apr 2005, 11:12

Pozdrav, ob opisu vodnega kolesja oz. vodne rosike sem "zopet našel" tale odlični forum (madonca, saj tu sem celo moderator, se opravičujem Adminu :oops: ), ko sem iskal morebitno slovensko ime za Aldrovando, pa najdem zanimive debate o ribah in ribnikih.
Bravo Miša, slaba kvaliteta vode povzroča kolumnariozo (to je bakterija, ne plesen !, pismo rosno, kolikokrat bom moral to še napisati :twisted: :twisted: )...menjava vode, boljši filter, boljša hrana, v skrajni sili FMC in šotni dodatki...lp
Naravna harmonija podvodnih biotopov:)
Uporabniški avatar
Kapitan Nemo
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 29 apr 2003, 22:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a ttoman » 25 apr 2005, 09:03

Ojla, kaptain.

Saj vem. Ti si stručko na tem področju in verjetno v tvojih očeh ostali izpademo zelo trapasto, ko govorimo o "plesni". Ampak lej: Ko mi pogledamo ribo, vidimo na njej nekaj podobnega, kot je plesen. Glede na to, da ostali po našem opisu (beri: ti in ostala stroko-druščina) kaj hitro poštudirate, kaj bi to bilo v resnici, se potem niti ne trudimo učit zapletenih imen, kot so "kolumnariozo", pa "Dactylogyrus sp.", pa "Vibrio anguillarum", itd.

Hvala bogu, da vas imamo in se marsikaj naučimo, upam pa, da ne boste prehitro zbežali, če bomo še kdaj usekali mimo z "ribjo plesnijo" ;)

LP
ttoman
Guru
Guru
 
Prispevkov: 228
Pridružen: 03 avg 2004, 10:07
Kraj: Brezje, Gorenjska


Vrni se na Zunanji prostori

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost