skalnjak

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

skalnjak

OdgovorNapisal/-a kostelka » 01 jun 2004, 15:33

živjo!

tudi jaz sem se odločila, da si bom zunaj uredila skalnjak. zanima me, če je prostor na spodnji sliki zanj primeren( bil bi pod majhno jablano, en del bi bil vedno v senci, drugače pa polsenca-sonce. za kamne ni problem, saj imam Kolpo blizu :D

ima mogoče kdo kakšno sliko od svojega skalnjaka, ker me zanima, kako ste si drugi uredili?

hvala! :)

čaw
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

OdgovorNapisal/-a martina00 » 01 jun 2004, 19:58

Js bi rada nekoč imela takega:

http://www.cactus-art.biz/miscellaneous ... _bed_1.jpg

:roll:

Martina
martina00
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 05 apr 2004, 11:47

OdgovorNapisal/-a kostelka » 01 jun 2004, 21:18

ja, res je lep... :D
svojega sem si pa malo drugače zamislila, tako da izgleda veliko bolj kamnit in puščavski :lol:

zdaj se tolažim le tako: ko bom enkrat velika, bom tudi jaz imela tako velik in lep vrt, poln kaktusov... :lol: :lol: :lol:

če ima mogoče kdo kakšno idejo, pripombo ali karkoli v zvezi s skalnjakom, bom zelo vesela vsakršne besede :)
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 01 jun 2004, 22:46

Ojla,

če boš imela skalnjak za kaktuse, bi bil dobro, da je vsaj ta del pod streho. Lažje boš zagotovila pravo mokroto in se izognila raznim okužbam-gnilobam. :roll:
Mogoče ga lahko kar nasloniš na spodnji del ute, tako bo vsaj del pod streho. Tja daj bolj občutljive vrste kaktusov, na preostali del pa lahko daš Natreske, razne cvetoče trajnice za skalnjake, pa tudi kak kaktus ki mokroto dobro prenaša, bi se našel.
Sicer poleti večina kaktusov ljubi vodo, problem je zagotoviti suh kaktus za čez noč (s tem je manj možnosti da obolijo), če rastejo na odprtem. :?
Jaz bi skalnjak naredila od začetka ute (na sliki levo, kjer je smetnjak? ki mora dobiti novo mesto) proti jablani in bi ga polkrožno zaklučila proti drugem koncu ute (na desni). V senci bodo čudovito uspevali členkasti in listnati kaktusi, v polsenci bolj občutljivi za ožig, na polnem soncu pa vsi ostali.
Za izgradnjo skalnaka so skale in droben pesek najbolj primerni materiali.
Ne pozabi zagotoviti dobre dranaže (odtok odvečne vode); prvo nasuj na tla kup debelejših kamnov (lahko polomljene opeke, manjše skale), na kup dodaj še debelega proda, čez pa daj belo kopreno (da ti zemlja ne zapaca vmesnega prostora, ki bo omogočal vodi da odteče), šele potem daj na kopreno zemljo in skale.
Veliko uspeha in veselja z lepim okrasom vrta! :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a martina00 » 02 jun 2004, 07:25

Ojla!

Si že pomislila na to, da bi posadila kaktuse, ki tudi zimo preživijo na prostem? Nekaj o tem je bilo govora v temi 'kaktusi na proste celo leto'.

Če se boš odločila za to varianto, nas zanimajo rezultati (saj tudi mene mika) :wink:

Lp, Martina
martina00
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 77
Pridružen: 05 apr 2004, 11:47

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 jun 2004, 09:01

Ojla,

za prezimovanje kaktusov na prostem, pa sploh rabiš nad njimi nadstrešek, saj je mokrota in mraz 100% zagotovilo za propad.
Sicer pa probat res ni problem, samo pripravljen moraš biti, da ti tudi lahko propadejo.
Sama sem letos za prezimovanje v časopisen papir zavila Mammillarijo gracilis (bele bodice) in je na 6°C lepo preživela zimo v temi. Očitno se v papirju ustvari primerna mikroklima, ki kaktus ne izsuši, zaradi temperature in teme pa ne raste.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kostelka » 02 jun 2004, 18:33

Klavdija, hvala za vsa navodila!
bom naredila tako... že prej sem razmišljala, da bi se začel tam pri kaminu... v polkrožnem loku bi dala malo več prsotora za tiste, ki imajo radi sonce, mislila sem pa ravno do trte, ki je za uto. :)
za koš se pa ne bat, postavili smo ga le zaćasno, ker smo dobili novega :D
problem pa je v tem, da imamo vse naokrog okoli ute tlakovce, tako da je od ute pa do začetke zemlje kakih 20 cm. mislila sem narediti tako, ada bi sklnjak visel z ene strni, tako da bi bil najvišji del tik pod streho in bi voda lahko odtekala. bi bilo to v redu? :)

Martina00, o tem še nisem čisto razmišljala, sem se pa odločila, da bom netreske kar čez zimo pustila... 100% bodo preživeli :D

kaj pa mislite o tej možnosti, da bi naredila tako streho, ki bi se jo dalo postaviti takrat, ko bo dež?

Klavdija,ti imaš tudi svoj skalnjak, ne? bi mogoče lahko kje objavila sliko? zanima me, kako imate drugi urejeno... :D

čau-čau
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

OdgovorNapisal/-a zoyba » 02 jun 2004, 21:08

Živjo!

Vsi ki bi radi imeli kaktuse na prostem celo leto si poglejte tole stran
http://www.cactus-art.biz/miscellaneous ... _rules.htm
Jaz sem imel eno opuncijo celo zimo zunaj (-21)pa je čisto vredu prezimila. Manjka sicer nekaj členkov ampak šele od spomladi, ker so šli za potaknjence.

LP
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 02 jun 2004, 22:17

Ojla Kostelka,

žal res, sem ga imela sedaj pa nič več. :?
Bil je v kotu med hišo in prizidkom nad njim pa je bila streha. Tam se je mojim bodičarjem res godilo, saj so bili na suhem in hkrati na polnem soncu skoraj od 14h naprej.
Kmalu bomo začeli s prenovo hiše in na tem prostoru kjer je bil 4 leta skalnjak bo sedaj nov vhod v hišo. Žal imam samo navadne fotografije, ki pa jih ne morem preskenirat.
Upam pa da bom imela še letos tudi urejen vrt, kjer je v načrtu velik ribnik, ki bo "izviral" iz skalnjaka. Takrat pa prilepim gor kako sliko-obljubim! :wink:

Kar se tiče tvojega skalnjaka sem jaz tud imela v mislih, da ima najvišjo točko na zidu od ute. Tlakovci potleh naj te nič ne motijo, saj jih boš prekrila.
Ideja z montažno "streho" pa ni slaba! Če bodo nalivi, toča ali pa ohladitve, bodo "tvoji" na varnem :wink:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kostelka » 03 jun 2004, 20:51

Klavdija, veliko uspeha pri prenovi hiše in skalnjaku :)
no, naj se pohvalim: slaknjak je v večini narejen... ni ravno ne vem koliko dvignjen, ampak za začetek bo v redu :D

nisem naslonila na uto, ker je narejena iz lesa in ravijo, da bi zgnil les. je pa čisto v redu (vsaj za moje pojme) :)

bom jutri ali pa zdaj enkrat objavila sliko... kaktusi sicer še niso noter, so pa netreski :)
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 jun 2004, 23:01

Hojla.

Ne vem, če ste že o tem debatirali, vendar sem tako na hitro preletel temo in sem opazil, da je ena rešitev montažna streha. Verjetno bi lepo izgledalo, če bi se preprosto streha podaljšala (seveda pod dosti manjšim kotom od ute.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a kostelka » 04 jun 2004, 14:58

ja, o tem sem tudi že razmišljala in se odločila, da bom naredila montažno streho, in tako, da bo streha iz tistega materiala, ki vpija sončno toploto, tok da bo tudi malo grelo moje kaktuse :D

no, tukaj imate ena sliko, kako skalnjak izgleda danes... ni še dokončan, ampak bo, ko bo lepo vreme... :D

čaw
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 04 jun 2004, 16:14

Ojla,

saj kar dobro zgleda...vmesne prostore med kamni boš še zapolnila z zemljo, pa čez dala pesek...pa bo :wink:
Da si boš lažje predstavljala dodajam sliko domovanja naših Rdečevratk, kjer je del kot skalnjak z natreski.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kostelka » 04 jun 2004, 18:37

ja, to itak... včeraj sem dala le pod kamni malo zemlje in peska, med vikendom pa bom (če bo lepo vreme) dodala še nekaj kamnov, pa vse zasipala z zemljo in na vrh dala še tisti lepi okrogli pesek iz Kolpe :D

ja sej netreski so pa tud vsepovsod, kamor jih daš :D
ena pet sem jih že dala, tok da te bodo 100% preživeli :)

Klavdija, mislim da vem, kaj misliš... več naj bi bilo peska po vrhu, ne?

kok pa naj pol kaktuse zalivam, ko bodo v lončkih, pa v zemlji oz. pesku?

LP
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 04 jun 2004, 22:43

Ojla,

ja bo treba pazit, da jih ne utopiš. Zato je pa zelo pomembna drenaža :wink:
Je pa seveda lahko salnjak tudi brez peska, če se ti bo zdelo tako lažje zalivati.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kostelka » 04 jun 2004, 23:22

hm... po moje bom pa kar dala š pesek zraven, ker mi tako izgleda lepše in bolj "skalnjakško" :lol:
če je skalnjak, potem naj bodo kamni in pesek :)

kaj pa glede zalivanja? naj jih sama zalivam ali naj pustim, da jih dež? :)
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 05 jun 2004, 13:51

Ojla,

kaktusi ponavadi prej zgnijejo kot da bi jih zaradi suše pobralo - zato smo ti tudi predlagali nadstrešek (vsaj kadar bodo nalivi). Bo treba pogruntat, najbrž odstrabnit vsaj del peska, da boš videla kako mokra je zemlja - potem pa po potrebi zaliti ali pa ne. :roll:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a kostelka » 05 jun 2004, 16:27

aha ok, pol bom res rajši prej nabavla streho, pa pol posadila kaktuse :)

streho bom na namontirala tok, da bom v tla zapičila železen kol ali kaj podobnega, tok da bom streho zatknila na 4 dele... nekaj takega :D

danes sem v zemlji že videla nekaj mravelj... a je to zelo narobe? kako se jih rešim?
Why do you need wings to be an angel?
kostelka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 144
Pridružen: 06 jan 2004, 22:11
Kraj: Kostevka dolina :)

skalnjak

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 17 jun 2004, 07:44

malce berem tele debate o izgradnji skalnjaka, pa bi imela nekaj pripomb in sicer če boš zemljo za skalnjak dodajala kasneje (s slike je razvidno, da si kamne že postavila) se ti bo zgodilo, da bo zemlja po dežju vgreznila med kamenje, tako bodo posajene rastline ostale na suhem. Najprej bi morala narediti podlago- drenažo iz grobega peska jo zasuti z zemljo šele na to se postavljajo kamni, ki se sproti zasipavajo tako, da dobiš trdno konstrukcijo pa še ta se pozimi zaradi mokrote malenkost ugrezne. Priporočam, da zadevo po izgradnji dobro zaliješ in dodaš zemljo ki je ušla med kamenje- šele potem sadiš.

LP Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a zoyba » 17 jun 2004, 18:05

Živjo Tamara ,dobrodošla na forumu!

LP
Robert
zoyba
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 14 sep 2003, 11:12
Kraj: Zgornja Besnica

Naslednja

Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron