Skalinjak

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Skalinjak

OdgovorNapisal/-a jan24 » 11 jun 2008, 19:20

Sedaj ko je malo zaživel, bo prilepil še fotografije mojega skalinjaka. Nastal je štiri leta nazaj. Rastline se zelo pogosto menjujejo, saj pogosto zmrznjeno (jih namreč čez zimo ne odstranjujem). Tako so bile v začetku vse agave že kar velike dvobarvne, a so pomrznile. Bilo je tudi veliko več rastlin. Krovne rastline skoraj vsako leto pomrznejo, te ki so sedaj so vse lanskoletne (do lani so bile samo rastline iz krasa in veliko uhcev). Občasno dodajam tudi kamenje. Kamnov ni veliko videti, saj so jih pretežno prekrile druge rastline, jih je pa ogromno vsi pobrani ob cesti na krasu. Ogromno rastlin pa raste iz kamenja. Tako tudi največja agava! Imam tudi rastlino podobno ficu d`india, katere plodovi so užitni. Skupaj imam dve palmi- phoenix in štiri klasične v ozadju ter en bananovec. Skalinjak se pretežno širi. Na njem je ogromno obiskovalcev- martinčki, metulji, ogromno čebel in čmrljev.

Do konca sezone se bojim da bo iz skalinjaka nastala le še ena velika zelena gmota z izboklinami, saj so krovne rastline "ponorele" in izredno rastejo. Že sedaj je večina kamnov pod njimi.

To je večji sprednji del skalinjaka, zadaj se še skriva en bazenček z vodo, ki je tudi del kompleksa.

V živo je skalinjak še veliko lepši, saj mi je kljub številnim megapikslom fotoaparata uspelo ujeti le malo podrobnosti, ki se skrivajo vsepovsod...

Če si kdo želi, mu lahko kakšno izmed rastlin tudi podarim, a prevzem je možen le osebno.

Tu je še nekaj fotografij...
Upam da vam ne bodo zataknile računalnika, če so preveč velike jih lahko pomanjšam...

Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika
Slika
Slika
Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika Slika

Prosim da napišeste vse kritike, predvsem kaj je potrebno še spremeniti, saj brez sprememb ni življenja...

Lep pozdrav
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

OdgovorNapisal/-a nadina » 12 jun 2008, 15:32

Ja, Jan24, kritike enostavno ni!

Na slikah izgleda, kot da bi živel nekje v enem kotičku kakega raja. Priznam, tudi mene je "prijelo", da bi si še malo bolje uredila okolico...

Pišeš takole: "V živo je skalinjak še veliko lepši, saj mi je kljub številnim megapikslom fotoaparata uspelo ujeti le malo podrobnosti, ki se skrivajo vsepovsod...
Če si kdo želi, mu lahko kakšno izmed rastlin tudi podarim, a prevzem je možen le osebno. "

Te bom kar preskusila (na ZS). Mogoče bi v jeseni posadila kakšne tvoje mladičke (sem imela kar nekaj takih, ki jih vidim pri tebi in sem jih prinesla še pred leti iz Portugalske, Španije oz. iz kakšnih vročih krajev, niti ne vem več katerih, pa so se mi, žal, posušile, nekatere pomrznile...).
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Rastlinica » 12 jun 2008, 18:59

Tvoj skalnjak je prečudovit in si zasluži vse pohvale! :wink:

Zanima pa me kako ti uspe prezimit palmi- phoenix in kako se imenujejo rastline na 1,2 in 18 sliki, ki so zelo lepe.
Rastlinica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 24 maj 2008, 15:25
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a greeny » 12 jun 2008, 19:46

Se moram tudi jaz pridružiti pohvalam. Res so enkratne-rože in fotografije. Edino eno stvar bi prosil, in sicer da bi fotografiral cel skalnjak, ker me zanima kako izgleda v celoti.
Krasno, res krasno!

LP
Verde, que te quiero verde
Uporabniški avatar
greeny
Guru
Guru
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 08 apr 2008, 19:53
Kraj: MS-LJ

OdgovorNapisal/-a sasok » 12 jun 2008, 20:00

Uuuu 1A!
Brez besed!
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jun 2008, 20:57

Jan, fotke so res neverjetne, nekatere celo umetniške :wink:
Skalnjak pa je neverjetno zelen glede na tako suhe razmere, kot jih imate ponavadi dol. Lepo, res lepo...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Rastlinica » 12 jun 2008, 21:25

Ponavadi smo na primorskem v tem času že preživljali prve vročinske vale oz. zelo visoke temperature 8) . Letos pa smo še vedno v dolgih majicah pa tudi dežja se nam ne manjka. Tako da jan24 ima upravičeno tako zelen skalnjak.
Rastlinica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 24 maj 2008, 15:25
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 13 jun 2008, 07:41

sedi, 5!
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a fresia » 17 jun 2008, 13:48

VAAAAV. Fantastične fotke. Obožujem skalnjake. Letos sem svojega razširila še na majhno ravninico in tam kraljujejo različne okrasne travice, ki jih naravnost obožujem. Drugače imam ogromno netreskov v njem, vseh možnih sort, pa majhne okrasne travice, ki ne zrastejo visoko, brez planike seveda ne gre, potem se še najde Phlox subolata- igličasta plamenka, aubrecije, ... Predvsem imam rastline, ki ne pomrznejo, so primerne za vroče poletne dni in ki so mi sicer všeč. Kakšnih prezimnih kaktusov, heb in podobnih rastlin, saj živim v predalpskem svetu, kjer je do konca aprila še dokaj mrzlo. Lep pozdrav in upam, da bo še kaj lepih slikic :D
fresia
Guru
Guru
 
Prispevkov: 201
Pridružen: 17 jun 2008, 13:34

OdgovorNapisal/-a palicnjak111 » 17 jun 2008, 20:58

Pohvala!!!!!!! Zelo lepo!!!!!!!
Upam, da bo moj tudi čez nekaj let podobo izgledal. Zdaj so rastline še manjše, ker je večina letos bila posajena(pa že bujno rastejo). Escobaria vivipara bo kmalu cvetela.
Zadnjič spremenil palicnjak111, dne 18 jun 2008, 15:13, skupaj popravljeno 1 krat.
Lep pozdrav

palicnjak111
palicnjak111
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 92
Pridružen: 31 dec 2007, 22:20

OdgovorNapisal/-a tjasykaa92 » 17 jun 2008, 22:41

Si ti neki fotograf ja_ vsaka ti čast__ odlične fotke ni kaj za rečt :D :wink:
tjasykaa92
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 62
Pridružen: 04 nov 2007, 18:47
Kraj: Okolica Ptuja


Vrni se na Zunanji prostori

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost