Prvi vrt

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Prvi vrt

OdgovorNapisal/-a Matic20 » 10 mar 2012, 21:10

Lansko leto sem se odločil, da del prve trase nad hišo, kjer je bil nekoč vinograd, prekopljem in letos naredim vrt. Na tem delu do zdaj ni raslo nič (razen trave), tako da je prst v dobri kondiciji.
Zemljo sem po prekopavanju potresel s pepelom in je presenetljivo dobro razdrobljena. V kratkem jo bom še pognojil.

Malce poguma pa mi jemljejo domači, ki pravijo da bo trava takoj prerasla vrt, da bo eno raslo preko drugega, da se skratka nima smisla ukvarjati s tem. :(
Je vrt - iztrgan trati - ob rednem obdelovanju res obsojen na propad? Lahko s čim omilim rast trave (odgovor se mi sicer zdi logičen, saj kakršnikoli zaviralci negativno učinkujejo tudi na ostale zelenine)?
Lokacija je na precej sončni legi, zato sem nameraval ob betonski rob nasaditi sončnice, da z manjšo senco oblažijo popoldansko vročino. Uredil sem kompostnik, z vodo pa ne bo težav, teče tik mimo potok.

Prilagam še fotografije (ustvarjene pred pomladanskim prekopavanjem), za kritično oceno oz. komentar. :)

Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Slika
Matic20
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 apr 2011, 16:30

Re: Prvi vrt

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 18 mar 2012, 13:19

Lokacija je lepa, teren precej raven. Ne vidim razloga, zakaj ne bi tam lepo uspeval zelenjavni vrt. Za reševanje problemov s preraščajočo travo ti predlagam, da zgornji rob vrta, ki meji na trato, ločiš od trate s kakšnimi betonskimi robniki, ki segajo 20 cm v globino. Videz vrta bo sicer bolj formalen, a težav s travo (in tudi s pleveli) bo izrazito manj.

Sence vrt ne potrebuje, sploh, če imaš na voljo vodo. Večina zelenjave (sploh plodovke) ljubi sonce!
Jaz bi na tvojem mestu ob škarpo nasadila kumare in jih pustila, da se prosto razraščajo po škarpi navzdol, če je teren pod njo seveda v vaši lasti, da boš brez težav obiral pridelek...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

Re: Prvi vrt

OdgovorNapisal/-a Matic20 » 24 mar 2012, 20:43

Ivčk, tole s kumarami res ni slaba ideja. :D

Betonska ograda, ki se nahaja pod (zdaj že) vrtom je estetsko zelo moteča (starost), tako da sem mislil na spodnjo stran ograde nasaditi mini sončnice in vmes še kakšno navadno. Bi kumarice motilo malo sence sončnic? Te bi sadil nekje z razmikom pol metra...
Na spodnjih terasah ob hiši (kje je zdaj vidna zelenica) je nekaj let nazaj tako bil vrt, pa so ga zravnali.

Je pa izgled zdajle že res drugačen. Tudi tale slika je stara teden 10 dni. Posadil sem redkev, čebulo, česen, korenje in solato (upošteval dobri - slabi sosedje), ribez, maline in 3 vrste jagod, ob grmu, kje zaradi razraščenosti korenin ne more rasti nič, pa še gozdne jagode. Zdaj je še prekrito z agrokopreno.
Nameščeni so bili leseni okvirji, ki vsaj navidez ločijo vrt od trave. Ob strani so postavljeni stebri za napeljavo mreže proti toči, ki našim koncom res ne prizanaša. Dodam sliko ali dve jutri.

Slika
Matic20
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 29 apr 2011, 16:30

Re: Prvi vrt

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 02 apr 2012, 09:04

No, zdaj je pa tole že lepo uštimano!
Kumare bodo poleti hvaležne za nekaj senčke, le na začetku morajo biti na soncu, da lepo zaštartajo. Dokler sončnice zrastejo, bodo kumare že dovolj velike...

Jaz vsakomur priporočam protitočno mrežo. Pri nas je toča vsaj dvakrat na sezono, dovolj, da ti vse potolče. In že kar nekaj let imam mrežo, zaščiti popolno! Ravno sem v Živeksu kupila novo enojno pleteno mrežo (za glavni vrt), cena je 1,64€ za tekoči meter (mreža širine 4m, torej je to cena za 4 kvadratne metre) . Dvojno pletena je nekoliko dražja, a je že enojno pletena čisto zadosti.
Staro mrežo, ki je še v perfektnem stanju (a je na napačnem mestu in jo moram tako in tako sneti), bom razrezala na več kosov in s tem zaščitila še preostanek vrta in paradižnike na njivi...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto


Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov