Nezahtevne grmovnice, drevesca za v lonce

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Nezahtevne grmovnice, drevesca za v lonce

OdgovorNapisal/-a 1Missy » 16 mar 2009, 14:43

Pozdravljeni!

Sem popolnoma nova na forumu, pa tudi na vrtnarjenje se popolnoma nič ne spoznam :oops: , zato vas prosim za pomoč.

Imamo malo teraso pred stanovanjem. Ker je hiša med bloki, je sonca pozimi skoraj nič, jeseni in spomladi malo več, poleti pa bi lahko rekla, da od 9h zjutraj do 5h popoldan žge kot noro (se zelo hitro segreje že zdaj v pomladnih mesecih).

Torej, na tej terasi bi rada postavila nekaj raslin za okras. Ker sem za vrtnarjenje popoln antitalent (za stanovanje sem že začela kupovat umetno cvetje, ker mi vse naravno uspe zelo hitro uničiti :( ), iščem kakšen nasvet, katero rastlino posaditi v lonce (ali korita, še ne vem), da bo potrebovala ČIM MANJ nege, da je pozimi ni potrebno prestavljati v prostor (ker ga nimam), pa da nima kakšne blazne cene (ker mi seveda zna umret, še predno bo dobro zaživela).

Kaj torej kupiti? Pa ker sem trenutno finančno bolj takole :roll: , bi prosila tudi kakšen namig za kakšnega ugodnega prodajalca, tako rastlin in loncev :oops: A ja, osebno so mi najbolj všeč glineni lonci, pa sem tule gor zasledila, da pozimi počijo. Kaj je alternativa?

Vnaprej hvala za vsak namig, nasvet in odgovor.

Lp

1M. :D
1Missy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 mar 2009, 14:27

OdgovorNapisal/-a 1Missy » 16 mar 2009, 14:49

a ja, kakšne prav male rožice me v bistvu ne zanimajo toliko (morda malo za zraven za okras), bolj so mi všeč drevesca :?

Lp
1M.
1Missy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 mar 2009, 14:27

OdgovorNapisal/-a smrekca » 16 mar 2009, 15:24

Živijo!

Jaz imam na terasi tudi lonce in mi rastline lepo uspevajo.
Imam pa bor (pinus nigra), rdečelistni javor (acer palmatum) in še nekaj zelišč, travo,...
Lahko bi poskusila tudi s kakšno cipreso.
Jaz sem nakupovala v Rajskem vrtu na Vrhniki, drugače pa, če si potrpežljiva, lahko vzgojiš kakšen grm tudi s potaknjencem.

Lonce pa sem glinene zelo ugodno kupila v obiju in v merkurju. Drugače pa mi niso popokali niti tisti navadni glineni lonci, ki naj ne bi bili prezimni. Pa letošnja zima ni bila ravno med toplejšimi.

LP
smrekca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 14 mar 2006, 14:36
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a 1Missy » 16 mar 2009, 15:33

Smrekca, hvala za tako hiter odgovor. A pa ta drevesca ne razširijo toliko korenin, da so lahko v loncih (no, verjetno so, če jih imaš ti ...)? Kako velike lonce pa moram kupiti? A je treba drevo kaj obrezovati, da preveč ne zraste? Pa kdaj jih lahko sadim, ker jaz bi že kar zdaj nekaj ustvarila :)

:oops: :oops: :oops:

Hvala!
1Missy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 4
Pridružen: 16 mar 2009, 14:27

OdgovorNapisal/-a rumba » 16 mar 2009, 15:35

Pa acer palmatum preživi na čistem soncu? Mi je zelo lep in razmišljam o nakupu. Imam pa čisto južno teraso.
lp,
Mojca
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kata-rina » 16 mar 2009, 19:33

rumba je napisal/-a:Pa acer palmatum preživi na čistem soncu? Mi je zelo lep in razmišljam o nakupu. Imam pa čisto južno teraso.
lp,
Mojca


pahljačasti javor je drevo za poLsenčno in vlažno rastišče. no, dopuščam, da katera izmed sort manj občutljiva na sušo, načeloma pa ne.
LP
Kata-rina
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 30 jan 2009, 18:59

OdgovorNapisal/-a sasok » 16 mar 2009, 20:48

Kata-rina je napisal/-a:
rumba je napisal/-a:Pa acer palmatum preživi na čistem soncu? Mi je zelo lep in razmišljam o nakupu. Imam pa čisto južno teraso.
lp,
Mojca


pahljačasti javor je drevo za poLsenčno in vlažno rastišče. no, dopuščam, da katera izmed sort manj občutljiva na sušo, načeloma pa ne.
LP


Mi imamo enega na čistem soncu, a je odvisno od poletja, če je vlažno poletje, potem relativno dobro izgleda, drugače ga pa kar malo muči. Tako da definitivni boljše kakšno rastlino ki ljubi sonce, mi imamo oleander, pa eno pasijonsko in strelicijo.
Slika
sasok
Guru
Guru
 
Prispevkov: 613
Pridružen: 15 okt 2006, 20:29

OdgovorNapisal/-a smrekca » 16 mar 2009, 22:52

Jaz imam sonce poleti od 7h-15h. Javor mi lepo uspeva, malo več ga zalivam. Lonce imam pa kar velike, tako, da ne presajam vsako leto.
Obrezujem javorja ne, razmišljam pa, da bi letos poščipala vršičke od bora, da mi preveč ne zraste.
Mislim, da bi lahko brez problema posadila že zdaj, najbolje pa, da kar povprašaš tam, kjer boš rastline kupovala. Tam ti bojo dali informacije o zemlji, velikosti lonca glede na rastlino...

Upam, da ti bojo informacije prav prišle.

Lep pozdrav. :wink:
smrekca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 128
Pridružen: 14 mar 2006, 14:36
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a andreja_b » 02 jun 2009, 18:04

smrekca je napisal/-a:Jaz imam sonce poleti od 7h-15h. Javor mi lepo uspeva, malo več ga zalivam. Lonce imam pa kar velike, tako, da ne presajam vsako leto.
Obrezujem javorja ne, razmišljam pa, da bi letos poščipala vršičke od bora, da mi preveč ne zraste.
Mislim, da bi lahko brez problema posadila že zdaj, najbolje pa, da kar povprašaš tam, kjer boš rastline kupovala. Tam ti bojo dali informacije o zemlji, velikosti lonca glede na rastlino...

Upam, da ti bojo informacije prav prišle.

Lep pozdrav. :wink:


Pozdravljena, letos od marca imam tudi jaz pahljačasti javor v loncu na terasi. Na soncu je od zjutraj pa do 12. ure. Je rdeče barve a so se listi začeli barvati v zeleno. Mogoče kakšna ideja, zakaj? Hvala za pomoč.
lp
Andreja
andreja_b
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 02 jun 2009, 17:48
Kraj: Logatec


Vrni se na Zunanji prostori

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost