Korita z vodno rezervo

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

Korita z vodno rezervo

OdgovorNapisal/-a katja-3 » 25 jun 2006, 20:30

Prosim za pomoč.
Letos sem prvič zasadila rože v korita z vodno rezervo. Mama jih zaliva vsak dan, sama pa trdim, da obstajajo ta korita zato, da jih ne rabiš vsak dan zalivat. Prosim nekoga, ki se na ta korita spozna ali pa ima več izkušenj z njimi, da mi razloži, kakšna je prednost teh korit.
Najlepša hvala za odgovor in lep pozdrav, Katja
Rožice so zakon!
katja-3
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 25 maj 2006, 11:33
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 26 jun 2006, 08:16

Živjo!

Korita z vodno rezervo imam že drugo leto.
Kaj je prednost?
Prednost je to, da imajo korita dvojno dno, kar pomeni, da imajo zalogo vode. Plastični vložek, ki ga vstaviš v korito (drugo dno) je tako oblikovano, da ima nekaj valjčkov, ki so napolnjeni z zemljo in segajo v vodno rezervo. Po teh prostorčkih se voda razširi na vso korito in po teh prostorčkih pridejo rastline do vode. Tako si rožica sama vzame toliko vode, kolikor je potrebuje.
Vsa korita imajo merilec gladine vode v rezervnem delu. Sama zalivam korita tako, da vsak dan preverim ta merilec (plovček) in ko je na minimumu napolnim zalogo do konca - torej do maximuma. Kolikokrat na teden zalijem rože, je torej popolnoma odvisno od tega, koliko vode so rože porabile. Včasih ko je sonce moram zaliti vsak drugi dan ali celo vsak dan, včasih ko pa ne porabijo toliko je dovolj da zalijem enkrat na teden - pač ko je zaloga prazna.
Nisi napisala kako tvoja mami zaliva ta korita, ampak če zaliva vsak dan po malem, je to narobe. Rože imajo raje, da jih manjkrat in takrat temeljito zaliješ. Če pa mami samo dodaja vodo v rezervo do maximuma, kar se je pač tisti dan porabilo, potem je to ok, vendar si dela nepotrebno delo. Z mirnim srcem bi lahko počakala, da se rezerva čisto izprazni in bi šele potem na polno napolnila.
Vsekakor so mi ta korita olajšala delo. Prej ni bilo niti šanse, da bi pomislila da imam Milijon zvončkov. Enostavno so preveč na vodo požrešne rože in bi jih morala zalivati 3x na dan. Sedaj jih pa imam in to lepe in zalijem jih na dva dni.
Aha - mogoče še pripomba. Ko rože posadiš v tako korito jih moraš na začetku obvezno zalivati kot navadno korito - torej po vsej zemlji in okoli rastlin. Takrat namreč še nimajo razvitih korenin, ki bi segale do vodne rezerve. To delam jaz približno mesec. Po tem ko pa korenine zrastejo in si je roža sposobna sama vzet vodo zalivam le še v luknjo zraven plovčka. (mislim, da pa lahko trudi še naprej zalivaš po celi površini korita - jaz pač računam na to, da roža ve koliko vode potrebuje :wink: )

Upam, da sem kaj pomagala. :P
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

Korita z vodno rezervo

OdgovorNapisal/-a muha » 26 jun 2006, 10:16

Pinkpanter, jaz imam tudi vprašanje v zvezi s temi koriti. Moje rože na balkonu so izpostavljene dežju. Kako pa kaj obilica deževja vpliva na tako zasaditev?
Pa še: tam kjer kupujem vrtne potrebščine jih zaenkrat še nisem zasledila. Kje jih imajo in ali so dosti dražja od običajnih?

Hvala in lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a pinkpanter » 26 jun 2006, 10:21

Živjo!

Tkole - bom malce obrnila vrstni red odgovorov.
Jaz sem jih kupila v Merkurju - vem pa, da jih lahko dobiš v nekaterih vrtnarijah (Reš), videla sem jih tudi v Slogi v Kranju.
Korita imajo ponavadi "varnostni odtok" - če pada na njih dež, in se napolni količina vode, ki presega velikost rezervarja (dvojnega dna) je tam nekje luknja, kjer gre potem voda ven - ni šanse, da bi svoje rožice utopile.
Jaz imam korita 1m dolga, imajo pa spodaj luknje za nosilce s katerimi jih pritrdiš na ograjo. In v teh luknjah je potem še "varnostna luknja". Če slučajno preveč zalijem (ker se ne morem tako hitro ustaviti :) ), mi tukaj priteče višek vode ven.
pinkpanter
Guru
Guru
 
Prispevkov: 259
Pridružen: 17 apr 2004, 13:00
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a muha » 26 jun 2006, 12:31

Pinkpanter, hvala!

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

Zahvala

OdgovorNapisal/-a katja-3 » 26 jun 2006, 13:26

pinkpanter je napisal/-a:Živjo! Pinkpanter najlepša hvala za odgovor, Katja

Korita z vodno rezervo imam že drugo leto.
Kaj je prednost?
Prednost je to, da imajo korita dvojno dno, kar pomeni, da imajo zalogo vode. Plastični vložek, ki ga vstaviš v korito (drugo dno) je tako oblikovano, da ima nekaj valjčkov, ki so napolnjeni z zemljo in segajo v vodno rezervo. Po teh prostorčkih se voda razširi na vso korito in po teh prostorčkih pridejo rastline do vode. Tako si rožica sama vzame toliko vode, kolikor je potrebuje.
Vsa korita imajo merilec gladine vode v rezervnem delu. Sama zalivam korita tako, da vsak dan preverim ta merilec (plovček) in ko je na minimumu napolnim zalogo do konca - torej do maximuma. Kolikokrat na teden zalijem rože, je torej popolnoma odvisno od tega, koliko vode so rože porabile. Včasih ko je sonce moram zaliti vsak drugi dan ali celo vsak dan, včasih ko pa ne porabijo toliko je dovolj da zalijem enkrat na teden - pač ko je zaloga prazna.
Nisi napisala kako tvoja mami zaliva ta korita, ampak če zaliva vsak dan po malem, je to narobe. Rože imajo raje, da jih manjkrat in takrat temeljito zaliješ. Če pa mami samo dodaja vodo v rezervo do maximuma, kar se je pač tisti dan porabilo, potem je to ok, vendar si dela nepotrebno delo. Z mirnim srcem bi lahko počakala, da se rezerva čisto izprazni in bi šele potem na polno napolnila.
Vsekakor so mi ta korita olajšala delo. Prej ni bilo niti šanse, da bi pomislila da imam Milijon zvončkov. Enostavno so preveč na vodo požrešne rože in bi jih morala zalivati 3x na dan. Sedaj jih pa imam in to lepe in zalijem jih na dva dni.
Aha - mogoče še pripomba. Ko rože posadiš v tako korito jih moraš na začetku obvezno zalivati kot navadno korito - torej po vsej zemlji in okoli rastlin. Takrat namreč še nimajo razvitih korenin, ki bi segale do vodne rezerve. To delam jaz približno mesec. Po tem ko pa korenine zrastejo in si je roža sposobna sama vzet vodo zalivam le še v luknjo zraven plovčka. (mislim, da pa lahko trudi še naprej zalivaš po celi površini korita - jaz pač računam na to, da roža ve koliko vode potrebuje :wink: )

Upam, da sem kaj pomagala. :P
Rožice so zakon!
katja-3
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 25 maj 2006, 11:33
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a rok.k » 26 jun 2006, 16:11

Vendar pa niso vsa korita z vodno rezrvo enaka, sam sem sprva kupil emega za probo v merkatorju, pa sem nato šele videl da je zanič, ni imel niti tulca za odvajanje odvečne vode, niti dobrega merilnika.Nato sem kupil metrska korita z katerimi sem zelo zadovoljen.Splača se odšteti malo več denarja za veliko bolj kvalitetne korita.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode


Vrni se na Zunanji prostori

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron