kako "očistiti" zemljo

Kako z rastlinami opremiti vaš zunanji prostor ali vrt, katere rastline so najprimernejše, ...

Moderatorji: dusanh, Green Oasis, Moderatorji

kako "očistiti" zemljo

OdgovorNapisal/-a minci » 11 sep 2007, 20:17

Živjo!

Dobili smo nekaj kubikov zemlje - zemlja iz potoka. Sedaj pa imamo problem, ker je ta zemlja polna semen - raznoraznih močvirskih trav, in se je vse zeeeeeeeelo razrastlo. Namen smo imeli to zemljo "razglihati", z namenom, da bi dvignili teren. Zanima me, kako bi se najučinkoviteje znebili tega plevela oz. teh trav.
Nekje sem slišala, da plevel zamori detelja? Je to res?

Kakršen koli preverjen način bo zelo dobrodošel

:wink:

LP, Minci
minci
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: 10 jan 2006, 13:51

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 11 sep 2007, 20:28

menda tudi oves in (pri pametnejših narodih) konoplja. Plevel je rastlina, katere korist še nismo ugotovili.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 24 sep 2007, 09:32

Zdravo Minci,

tole zemljo vi kar lepo razporedite po terenu tam, kjer vam je pač to všeč. Če pravilno razmišljem bi radi imeli zelenico? Lepo boste posejali eno kvalitetno travno seme ( primerno za vaš teren)zraven boste zamešali kanček potrpljenja, potem boste pa, ko bo trava z obilico plevela skupaj vzklila, vse lepo pridno kosili - enkrat na teden - spomladi lahko celo na 5 dni.

Svetujem , da sejanje prestavite na pomladanski čas, ker je sedaj morda že malce pozno.

Pa nič se ne ustraši. Najprej bo vzklil plevel in med njim samo tu in tam kakšna travna bilka - zgleda grozno. Z redno košnjo pa se to kaj kmalu uredi :wink:

Samo ne ga lomit s kakšnimi herbicidi :evil:

lp

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a katrinca » 24 sep 2007, 13:11

Sem samo na stopnji uporabnika, pa si bom vseeno drznila nasprotovati Tamari. Ni važno al bo gor trava, ali grede. Z leti se nič ne popravi z košnjo, vsaj trdovratni pleveli ne izginejo. Kajti še takrat ko se seje ali sadi v zemljo brez pleveli ti z leti zrastejo, ker veter prinese seme od drugod. Se pa strinjam, da bi bilo pametno počakati do spomladi z zasaditvijo. Bi pa v tem času pokrila površino z temno folijo(pod njo plevel ne more rasti) ali z lepenko(ki se čez zimo spremeni v humus) in za lepši videz vse skupaj prekrila z peskom(ki se bo spomladi vkopal za večno prepustnost zemlje). Spomladi se bo pokazalo kateri pleveli bodo preživeli(nekaj jih sigurno bo), te bi pol izruvala ali pa uporabila preparat, ki deluje na zelene dele rastlin in se lahko štirinajst dni po uporabi zemlja že uporablja. Ja tud jaz sem proti kemiji, a žal včasih ne gre drugače. Bolje to, kot dodatno delo in jeza z pleveli.

Upam, da sem kaj pomagala!

Lep pozdrav!
Katrinca
katrinca
Expert
Expert
 
Prispevkov: 114
Pridružen: 05 sep 2007, 11:25
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 24 sep 2007, 18:14

Sem samo na stopnji uporabnika, pa si bom vseeno drznila nasprotovati
- meni piše "Poznavalec", pa pojma nimam, tako da to ni vedno merodajno.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Martinka » 24 sep 2007, 22:05

katrinca je napisal/-a:Z leti se nič ne popravi z košnjo, vsaj trdovratni pleveli ne izginejo. Kajti še takrat ko se seje ali sadi v zemljo brez plevela, ti z leti zrastejo, ker veter prinese seme od drugod. Se pa strinjam, da bi bilo pametno počakati do spomladi z zasaditvijo. Bi pa v tem času pokrila površino z temno folijo(pod njo plevel ne more rasti) ali z lepenko(ki se čez zimo spremeni v humus) in za lepši videz vse skupaj prekrila z peskom(ki se bo spomladi vkopal za večno prepustnost zemlje). Spomladi se bo pokazalo kateri pleveli bodo preživeli(nekaj jih sigurno bo), te bi pol izruvala ali pa uporabila preparat, ki deluje na zelene dele rastlin in se lahko štirinajst dni po uporabi zemlja že uporablja. Ja tud jaz sem proti kemiji, a žal včasih ne gre drugače. Bolje to, kot dodatno delo in jeza z pleveli.

Upam, da sem kaj pomagala!

Lep pozdrav!
Katrinca


Se podpišem pod tole.
LP Martinka
Martinka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 23 avg 2006, 21:33
Kraj: Kranj

OdgovorNapisal/-a Martinka » 24 sep 2007, 22:05

katrinca je napisal/-a:Z leti se nič ne popravi z košnjo, vsaj trdovratni pleveli ne izginejo. Kajti še takrat ko se seje ali sadi v zemljo brez plevela, ti z leti zrastejo, ker veter prinese seme od drugod. Se pa strinjam, da bi bilo pametno počakati do spomladi z zasaditvijo. Bi pa v tem času pokrila površino z temno folijo(pod njo plevel ne more rasti) ali z lepenko(ki se čez zimo spremeni v humus) in za lepši videz vse skupaj prekrila z peskom(ki se bo spomladi vkopal za večno prepustnost zemlje). Spomladi se bo pokazalo kateri pleveli bodo preživeli(nekaj jih sigurno bo), te bi pol izruvala ali pa uporabila preparat, ki deluje na zelene dele rastlin in se lahko štirinajst dni po uporabi zemlja že uporablja. Ja tud jaz sem proti kemiji, a žal včasih ne gre drugače. Bolje to, kot dodatno delo in jeza z pleveli.

Upam, da sem kaj pomagala!

Lep pozdrav!
Katrinca


Se podpišem pod tole.
LP Martinka
Martinka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 58
Pridružen: 23 avg 2006, 21:33
Kraj: Kranj

kako očistiti zemljo

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 24 sep 2007, 22:57

Zdravo!

Strinjam se s Katrinco! Razgrnite zemljo, spomladi počakajte, da se, kar pač je, bujno razraste. Potem uporabite kakšnega od totalnih herbicidov, n.pr. boom-efekt, počakajte kakšne tri tedne in posejte za vašo lego primerno travno mešanico. Pomembno je, da bo plevel zares v fazi bujne vegetacije. Herbicid deluje preko zelenih delov rastlin, ko pride do korenin, rastline počasi propadejo. Pazite, da vam škropiva ne zanese na kakšno bližnje zelenje, ki ni namenjeno pomoru. Sliši se vse skupaj kruto, a tako je pač na svetu. Morda pa boste opazili, da so vam rastline, ki bodo naključno zrastle celo všeč in boste pustili kar naključno naravno združbo! Jaz bi jo!
Lep pozdrav vsem! Marija
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a kiki » 25 sep 2007, 07:51

katrinca je napisal/-a:Sem samo na stopnji uporabnika, pa si bom vseeno drznila nasprotovati Tamari. Ni važno al bo gor trava, ali grede. Z leti se nič ne popravi z košnjo, vsaj trdovratni pleveli ne izginejo. Kajti še takrat ko se seje ali sadi v zemljo brez pleveli ti z leti zrastejo, ker veter prinese seme od drugod. Se pa strinjam, da bi bilo pametno počakati do spomladi z zasaditvijo. Bi pa v tem času pokrila površino z temno folijo(pod njo plevel ne more rasti) ali z lepenko(ki se čez zimo spremeni v humus) in za lepši videz vse skupaj prekrila z peskom(ki se bo spomladi vkopal za večno prepustnost zemlje). Spomladi se bo pokazalo kateri pleveli bodo preživeli(nekaj jih sigurno bo), te bi pol izruvala

Katrinca


Kaj pa če bi pol ful na gosto posejala travo :?: Če pa špricaš pa moreš špricat na vsake tolko časa ker plevel hitro zraste.
kiki
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 09 jun 2006, 12:52
Kraj: njiverce (štajerska)

OdgovorNapisal/-a katrinca » 25 sep 2007, 08:19

Pišem samo iz lastnih izkušenj. Smo na teren navozili njivsko zemljo, razgrnili in posejali travo. In je čez leta izgledala zelenica takole: 50% trave, 50%pleveli. Kljub redni tedenski košnji. Sem obupala. Zdaj zelenice več nimam, ves vrt je prepreden z potkami in gredami z okrasnimi rastlinami. Soseda pa je sejala travo v zemljo, ki je bila očiščena pleveli in jo zdaj vsa leta gledam kako hodi in ruva plevel. Ampak ona ima čas in se ji da. Men se ni. Mam raje pokrivne trajnice, ki zatrejo plevel. Vsaj večino. Kakšen regrat je še pa zmeraj treba izruvat.
In Kiki.....ko enkrat poseješ travo ne moreš več špricat.....hehehehe...ker če bi pol trave tud več ne bi bilo... Plevel je pač dejstvo, problem, ki je večen. Ampak fajn je, če ga je čim manj.
In Stara postaja....veš, da sem tud jaz pomislila, da bi kakšno zanimivo pustila...Samo vsega ne mormo met. Sem se še zdavnaj sprijaznila. Je zanimivo kolko zanimivih rastlin je v naravi pa niso popularne, ker so pač zastonj.Ja, ljudje smo malo čudni.
katrinca
Expert
Expert
 
Prispevkov: 114
Pridružen: 05 sep 2007, 11:25
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a herbi » 25 sep 2007, 08:29

Haj.:lol:

Strinjam se z vsemi ampak dam še en mali nasvet.

Zemljo zravnaj po željnem terenu in kar posuj želeno travmo mešanico ter pusti do spomladi.Spomladi pa boš videla kaj bo.Priporočam da v to mešanico dodaš nekaj ječmena da ti ne bo zima naredila prehudih razpok.Ječmen se hitro v korenini in s tem zemljo drži skupaj.Pa tudi je bol primeren za terene.ki visijo od ostalih trav.
Jaz bi na tvojem mestu zravnala zemljo in posula z ječmenom in travno mešanico ter postila do spomladi.Če bo še topla jesen in ne bo kmalu zmrznilo bo že letos kaj skalilo.Spomladi bo mogoči grdo gledal vendar je žalost tako.
Ječmen lahko pokosiš ali pa ga postiš da dozori in ga nato daš komu da ga po žeje,ter si ga hraniš za zimo za ptiče odvisno od velikosti terena.
Čer kako leto pa malo prekopaj spomladi pa vsuj samo travo(pred dežjem seveda) in ti bo zrasla lepa zelenica.Nato pa le pridno kosi.
To je preizkušen sistem garantiram.

Glede pleveli pa je tako so pač sopotnice vesah trav.In pač ni pomoči proti njim.Navadit se jih je treba.Tako je na žalost v naravi.

LP Alenka
herbi
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 50
Pridružen: 21 okt 2006, 13:53
Kraj: Dobrna

OdgovorNapisal/-a katrinca » 25 sep 2007, 12:47

Se mi Minca prav smili, ker smo ji tolko različnih nasvetov natrosli. No ja, Minca, sicer pa itak ne vemo kolk je površina, pa kaj gor sploh misliš met.Sama mam ravno isti problem, ker sem zadnji kos trave ven vrgla. Zemljo presejala, gredico zgladila. In glej ga zlomka. Nov travnik. Še dobro da nisem takoj zasadila. Zdaj sem uporabila Boomefekt, čez kaka dva tedna bom pa zasadila trajnice. Pa bomo vidli.
Ideja z ječmenom je zanimiva, men skor neverjetna. Ampak Herbi verjamem.Bo že tako kot pravi.Samo za mene je neuresničljiva, ker se mi ne da dve leti čakat.

Veliko uspeha Minci!
katrinca
Expert
Expert
 
Prispevkov: 114
Pridružen: 05 sep 2007, 11:25
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 25 sep 2007, 12:58

No, no - lepo, se je razvila kar poštena debata

Vse kar sem napisala je iz lastnih izkušenj. Sistem zagotovo dela.Od tega kar smo sejali je 10 let. Če komu ni uspelo mu ni zato, ker je skoparil pri kvalitetnem semenu.

Večina špara, pa seje seneni drobin ali kakšno poceni travo, pa še to bolj na redko. Določenih trdovratnih plevelov - kot je npr. regrat - res ni mogoče drugače izkoreniniti kot ročno - boste pa imeli spomladi salato :wink:

Pri nas smo posejali 1.000 m2 direktno na zapuščeno njivo, kjer so bili še prejšnje leto skoraj dva meterski pleveli, tako da smo jih morali dobesedno posekati, ne pokositi. Ko je trava vzklila je zgledalo grozno, vendar smo z redno košnjo ves plevel izkosili. Okoli nas so travniki, njive, gozd, pa še močvrje je blizu, tako da veter prinese res vse kar je možno.

Važno je izbrati primeren tip trave glede na kvaliteto zemlje in teren. Mi smo sejali sorto Tivoli. Imamo ilovnato prst s Ph - jem od 5,5 do 6,5 - torej rahlo kislo.

Želim ti veliko uspeha - sama pa presodi kakšen sistem boši zbrala.

lp

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje


Vrni se na Zunanji prostori

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost