Divji javor

Bonsai - miniaturna drevesca iz daljnega vzhoda. Sem spadajo samo zunanji bonsaji.
Javor, Bor, Smreka, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Divji javor

OdgovorNapisal/-a CashBox » 18 feb 2006, 15:13

Rad bi doma posadil divji javor iz gozda in bi mu nato cepil veje japonskega javorja(rdeče, modre, pisane)...pa me zdj zanima potek...kdaj ga morm izkopat, kako presadit, kdaj cepit...prosim pomoč...
ker mi je nekdo rekel naj si ogledam javor ga na spomlad presadim k sebi na vrt in jeseni cepim al nekaj takega problem je v tem ker sm pozabu kakšen je proces...
Hvala
CashBox
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 18 feb 2006, 15:04

divji javor

OdgovorNapisal/-a tinko » 18 feb 2006, 18:25

Nisem povsem razumel ali bo več barv listov na enem drevesu, ali jih boš več izkopal in cepil na eno sadiko ene vrste javorja. Jaz prakticiram cepljenje za lub, če je podlaga dovolj debela, sicer pa s sedlanjem. To počnem pomladi. Moja praksa je, da cep odrežem in ga še isti dan cepim. Nikoli jih ne nabiram mesec prej in zakopavam, ker sem imel manjši uspeh. Lahko cepiš v gozdu in preneseš cepljeno rastlino jeseni. Lahko cepiš izkopano rastlino in jo takoj posadiš na stalno mesto. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a CashBox » 18 feb 2006, 22:16

Ja a več različnih listov se ne da cepit , da bi meu melo rdečega malo zelenega na enem javorju??? Aha to se pravi da ga morm najti u gozdu, že zdj, kdaj naj bi ga pa cepil(datum), pa točno kakšno učinkovito metodo priporočate....pa na katere stvari naj pazim...ubistvu še nikol nism cepil...
Hvala
CashBox
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 18 feb 2006, 15:04

OdgovorNapisal/-a tinko » 18 feb 2006, 23:19

Ja, cepi se lahko več različnih cepov. To sem prakticiral na jablanah, češnjah, slivah in hruškah. Z javorjem nimam izkušenj. Glede cepljenja pa je treba čimveč poskusov in postopoma se bo tudi kaj prijelo. Če so cepi na voljo, bo v marcu še čas za cepljenje. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a CashBox » 19 feb 2006, 13:02

kdaj se pa potem lahko cepi(od-do), mam pa manjši problem, zadnjič se taval po gozdu, da bi našel kakšen divji javor manjši, pa ne vem kako zgleda sedaj ko nima listov :lol: tko da bi potrboval rahlo pomoč tudi pri tem, kako naj spoznam javor(divji)????? A presaditi ga moram pa nujno jeseni!?
CashBox
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 18 feb 2006, 15:04

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 19 feb 2006, 13:08

Pozdrav,

na sledečem linku je nazoren prikaz cepljenja japonskih javorjev http://webpages.charter.net/wbshell/gar ... tmaple.htm

Poročaj, če ti bo uspelo

:)

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a CashBox » 19 feb 2006, 13:19

No bom :) Tnx
CashBox
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 18 feb 2006, 15:04

OdgovorNapisal/-a CashBox » 19 feb 2006, 13:41

Hmm...zdj sm se spomnu k sm vidu link od Tamare...da sm najdu en divji javor do pasu velik en tedn nazaj, imel je posušene listke(kot na temu cepiču pri linku samo da so bili posušeni oz odpadli...) ali je to to??? Kaj naj naredim zdaj(cilj je presaditi na vrt in cepiti z različnimi cepiči javorja različnih vrst)....prosim če me kdo bolj natančno vodi ker se bojim da mi bo šla stvar k hudiču oz da bom naredil kakšno usodno napako.... Hvala
CashBox
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 18 feb 2006, 15:04

OdgovorNapisal/-a CashBox » 19 feb 2006, 13:42

PS Na tem področju sem čisti AMATER!!
CashBox
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 18 feb 2006, 15:04

OdgovorNapisal/-a tinko » 19 feb 2006, 13:47

Reči sem hotel le, da se cep bolje prime na vkoreninjeni podlagi. Če presajaš prej, polomiš korenine in rastlina se mora najprej ukoreniniti. Če cepiš v gozdu, je torej rastlina nepoškodovana in se cep lepše prime. Jeseni pa cepljeno rastlino presadiš. Presajaš jo lahko tudi pomladi, vendar se bolje ukorenini čez zimo kot čez poletje. In kje živiš? Mogoče lahko kaj pomagam pri iskanju. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a CashBox » 19 feb 2006, 14:07

Iz Kamnika sm, oz iz vasi med Kamnikom in Domžalami(Blizu Arburetuma Voljčji Potok) Lahko grem slikat tisto drevo ki naj bi biu javor, pa vam pošlem fotke. Bi mi mogoče lahko kdo zrihtal cepiče javorja?(čim lepše barve).
CashBox
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 18 feb 2006, 15:04

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 19 feb 2006, 14:16

Kolikor je meni poznano je za podlago najboljši sejanec japonskega javorja.
Jaz imam lanskih kolikor hočeš .Kar se tiče navadnega javorja za podlago, mi pa ta varianta ni najbolje poznana - morda pa le? Mislim, da je bolje najprej nabaviti ustrezno podlago. Za izkopavanje gozdnih sadik je še malce prezgodaj, ker je zemlja še zmrznjena. Vsekakor pa je bolje, da najprej razvije ustrezen koreninski sistem.
Se pravi presadiš, pustiš, da se v loncu ukorenini in šele potem cepiš. Se je pa dobro držati nasvetov iz zgornjrga linka, ker so javorji malce bolj občutljivi kot kakšno sadno drevje.
V vsakem primeru poskusi, če ne drugega boš morda imel začetniško srečo
:wink:

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a tinko » 19 feb 2006, 16:32

Srečnež! Ko sem prebival v Ljubljani, sem bil vsak teden v Volčjem potoku ali botaničnem vrtu na Ižanski cesti... Pogledal sem link in res je nazorno prikazano cepljenje. Glede na to, da nimaš izkušenj s cepljenjem, bi moral cepiti vse "živo", da se vsaj nekaj prime. Cepi se navadno takrat, ko skorja lepo odstopa od podlage (se že pretaka sok po rastlini). Za cepljenje na način, ki je prikazan na linku pa še to ni potrebno. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 22 feb 2006, 08:19

Pri cepljenju je zelo pomembno ujemanje podlage s cepičem. Kolikor je meni znano in tudi po lastnih neuspelih poskusih se japonskih javorjev ne da cepit na podlago našega javorja. Obstajajo pa varjante, ko predhodno cepimo vrsto, ki se ujema, na njo pa željeno vrsto jap. javorja. Mislim, da se temu reče cepljenje na nastavek. Vendar mislim, da je vse skupaj enostavneje narediti na sejačkih enake vrste, pa veliko sreče....

l.p.zeko
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a tinko » 22 feb 2006, 10:00

Še hitreje bo šlo s potaknjenci. Pripraviš gredico z dobro zemljo, jo prekriješ s folijo, potaknjence potreseš po rezu z rastnim hormonom in jih potakneš tako, da prebodeš folijo in vtakneš potaknjenec približno 10 cm globoko. Veliko uspeha. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 22 feb 2006, 10:10

Alojz, a si že kdaj potikal Japonski javor? Če poznaš kakšen trik - povej. Jaz še nisem poskusila, po informacijah sodeč pa je zadeva precej jalovo početje. Mislim, da so rastline ravno zaradi tega tako drage.
Imam pa še nekaj rastnega hormona za lesnate potaknjence in bom ob priliki poskusila - morda pa kaj rata :D

LP

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a tinko » 22 feb 2006, 11:09

Javorja še nisem potikal. Lahko bi ga, saj imam dva pahljačasta javorja . Eden ima rdeče liste, drugi zelene. Če jih potakneš 50, se mora kaj prijeti. Po televiziji sem videl, da vrtnarije množično delajo potaknjence na ta način. V spodbudo pa še odlomek iz knjige DREVESA: "Razmnoževanje s semeni; če želimo ohraniti značilne lastnosti drevesa, npr. obliko ali barvo listov, je primernejše razmnoževanje s potaknjenci." Veselo na delo. Tudi jaz bom letos poskusil in če se kaj prime, dobiš kakšno rastlinico. Alojz P.S. Zgoraj citiran odlomek velja prav za pahljačasti javor.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

posvetovanje glede presajanja divjega javorja

OdgovorNapisal/-a CashBox » 06 mar 2007, 15:07

Sedaj ( po enem letu :roll: ) sem se odločil da zadevo glede divjega javorja realiziram... v gozdu sem našel veliko cca 30 malih javorjev, sedaj me zanima kako je s tem presajanjem, če presadim v lonce, na katere stvari moram biti pozoren, kakšno zemljo moram uporabiti, ali je dobra ista zemlja iz gozda oz v kateri raste javor... in seveda najpomembnejše ali je priporočljivo presajanje ob tem letnem času?? Hvala
CashBox
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 18 feb 2006, 15:04

hej

OdgovorNapisal/-a svedr1 » 01 maj 2007, 18:59

ce ti rata bi blo ful fajn da ksne slike naleps gor na forum,pa probi unict cim manj dreves:) sploh mas pa tm idealno se kej druzga poiskat v gozdu, zelene barve pa dobr disi:D
didgeridooINGbreathINGkiFlowING
svedr1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: 04 sep 2005, 00:21
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Zunanji bonsaji

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov