Acer palmatum `Shishigashira`

Bonsai - miniaturna drevesca iz daljnega vzhoda. Sem spadajo samo zunanji bonsaji.
Javor, Bor, Smreka, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Acer palmatum `Shishigashira`

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 03 mar 2006, 10:59

Pozdrav !

Za obletnico sem kot darilo prejel zelo lep bonsai Acer palmatum `Shishigashira`. Kot začetnik bi prosil. da mi kdo od vas strokovnjakov v parih stavkih poveste kam ga namestiti, kje naj bo čez poletje, kam čez zimo in kolikokrat ga zalijem. Obljubim, da bom prebral kako knjigo o bonsajih.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a gregano1 » 06 mar 2006, 11:03

Živjo!

Acer palmatum »Shishigashira«, pahljačasti javor je prezimno trdna vrsta tudi pri nas, tako da sodi VEN tudi pozimi. Poleti zahteva pol senco in »polno« sonce skozi ostali del leta, ter zaščito pred vetrom, saj se drugače listi začnejo »kravžlati«, rjaveti in sušiti . Glavna vzdrževalna rez (vzdrževanje želene oblike) in odstranjevanje ne želenih vej se opravlja pomladi. Ko nove veje razvijejo od 3 do 5 brstov jih obrežemo, a dodatno pustimo vsaj 1 cm veje nad brstom, saj se veja za toliko pri rezi posuši (s tem preprečimo sušenje brsta).V poletnem času pinciramo nove poganke in tako tudi gostimo drevo, ter vzdržujemo želeno obliko. Presajamo pozno pozimi in zgodaj pomladi, mlade rastline na dve leti starejše redkeje. Zemlja klasična za javorje, predvsem zadosti zračna in prepustna. Prav tako izdatno gnojimo skozi celo rastno sezono, le s to razliko da jeseni znižamo vsebnost dušika na minimum (npr.:0:10:10). Zalivamo po potrebi, ko je zemlja suha na otip, vendar pazimo da se ne izsuši. Zalivamo z zalivalko, ki ima izredno fin nastavek, zalijemo toliko da voda priteče iz drenažnih lukenj, nikakor pa drevesa ne namakamo-potapljamo v vodo.

:lol: l.p. zeko

p.s. pa veliko sreče in zadovoljstva pri vgoji bonsaiev in ne pozabi nabaviti literaturo, ter pridno skrbeti za svoj javor...
gregano1
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 28 sep 2005, 09:01
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 05 jun 2006, 12:08

Hvala za izčrpen odgovor. Mislim, da je povedano vse. Ali ga je mogoče lahko zalit z dežjem. Zakaj ga ne smem potapljat, čeprav sem prebral da jih vsi tako zalivajo.

KAJ MENITE KOT STROKOVNJAK O MOJEM "NOVEM" BONSAJU? Star je 6 let.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a angel_viking » 19 jun 2006, 06:49

kako višino pa dosežejo bonsaji?
LEPO JE BIT BOGAT =)))
angel_viking
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 19 jun 2006, 06:25
Kraj: okolica mb

OdgovorNapisal/-a Leopold Scheicher » 19 jun 2006, 08:31

Baje, da velja pravilo, da bosai ne sme preseči višine enega metra.
Leopold Scheicher
Guru
Guru
 
Prispevkov: 423
Pridružen: 07 maj 2003, 07:54
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Zunanji bonsaji

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost