UV stekla na oknih

Nasveti pri izgradnji zimskih vrtov.

Moderator: dusanh

UV stekla na oknih

OdgovorNapisal/-a aliti » 13 jan 2006, 07:50

Dve leti sem že v novem stanovanju in imam naslednji problem. Moje rože počasi pešajo, čeprav imajo podobne pogoje kot v prejšnjem stanovanju (da o zalivanju in gnojenju ne govorim, tako kot prej). Razlika je v tem, da imam sedaj termo okna z UV zaščito. Ali lahko takšna stekla vplivajo na razvoj rož, mislim na fotosintezo. Ker nisem nek strokovnjak in mi se rože smilijo prosim za pomoč. Če bo treba zamenjam tudi okna!
Hvala za odgovore.
Uporabniški avatar
aliti
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 03 feb 2005, 09:34
Kraj: Brežice

OdgovorNapisal/-a Gost » 21 jan 2007, 16:19

Predvidevam, da svoje rastline tudi gnojiš in z gnojenjem rastlina dobi dovolj
hrane, tako, da se ji ni potrebno prehranjevat z fotosintezo.
Nevem sicer če prav razmišljam, vendar se mi to zdi dokaj logično.

l.p.
Gost
 

OdgovorNapisal/-a fruto » 21 jan 2007, 18:35

ups sem se pozabil prijaviti pri prejsen postu, prosim moderatorja ce ga izbrise

:shock:
z gnojili rastline dobijo samo snovi, ki jih je drugace v naravi dovol v zemlji, s fotosintezo pa pridobivajo sladkor, ki se pri dihanju spreminja v energijo (+ CO2 in vodo), in jo rastline potrebujejo za zivljenje in rast.

pri fotosintezi klorofila a in b absorbirata svetlobo iz vidnega spektra svetlobe in sicer najvec modro in rdeco, nevem pa kako je z UV svetlobo a se mi zdi da je ne moreta uporabiti, tako kot tudi ne IR in zelene svetlobe. je pa res da je modra svetloba, ki se porablja najbolj, po svetlobnem spektru blizu UV in lahko da stekla poleg UV odbijajo tudi del modre svetlobe. preveri katere valovne dolzine svetlobe prepuscajo tvoja stekla, za fotosintezo je uporabna nekje od 400-700 nm.

lp
Zadnjič spremenil fruto, dne 22 jan 2007, 18:00, skupaj popravljeno 1 krat.
fruto
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 21 feb 2005, 11:21

OdgovorNapisal/-a frenky » 22 jan 2007, 10:33

aliti,

za tvoj problem je kriva vrsta zasteklitve, ki ne odbija samo UV svetlobe ampak tudi velik del svetlobe vidnega spektra.

zatemnjena, refleksijska,... stekla niso primerna za vzgojo rastlin

Za rastline je pomemben vidni del svetlobe (400-700 nm) oz. maksimalni absorbcijski vrhovi posameznih barvil, ki so v modrem ali rečem delu:
klorofil a 662nm
klorofil b 445nm
karotenoidi okoli 470nm
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana


Vrni se na Zimski vrtovi

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost