Šota

Kakšna prst je potrebna za posamezne rastline

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Šota

OdgovorNapisal/-a šotko » 27 okt 2003, 18:53

Pozdravljeni

Zanima me, če na našem tržišču obstaja ŠOTA, ki bi bila čimbolj vlaknasta, naravna brez primesi in dodanih gnojil, čimbolj kisla in groba. Potreboval bi jo kot filtrirni material za kisanje vode v akvaristiki, kar pomeni, da bi preveč drobni delci vodo kalili. Kje bi jo lahko dobil. Ker jo potrebujem pogosto mi je specialna granulirana v zoo trgovinah predraga. Hvala.
šotko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 27 okt 2003, 18:46

šota

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 30 okt 2003, 16:57

Lep pozdrav!
V semenarnah se je včasih dobila šota. Če se še ne vem bo treba povprašati. V glavnem en čas sem jo kupoval za rože v lončkih. Bila trda kot opeka, ko si jo namočil v dolečo količino vode, pa se je lepo zmehčala. Mislim, da je bila palmina šota.
Borut
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a šotko » 03 nov 2003, 11:56

Pozdravljeni

Hvala za odgovor. Ne vem če bo vredu palmina šota. Le to sem sicer zasledil v semenarni vendar nisem siguren kolikšen ima ph.
šotko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 27 okt 2003, 18:46

Palmina šota

OdgovorNapisal/-a izi » 03 nov 2003, 12:36

Palmina šota ni dobra. Sem videl pravo šoto v kosih pri Gorazdu Mauerju, pa sem pozabil, kje jo dobil.


LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a šotko » 05 nov 2003, 17:41

Lep pozdrav

Poskusi se prosim spomniti in mogoče še firmo oz. naziv Šote ter kislost.

Hvala
šotko
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 6
Pridružen: 27 okt 2003, 18:46

Dobava šote

OdgovorNapisal/-a Zima » 20 jan 2004, 17:51

Smo direktni uvozniki in distributerji bele in črne šote, tudi vlaknaste ter različnih šotnih substratov. Količine niso omejene. Za podrobnejše informacije, prosimo, pokličite na tel.: 041/446-411.
:wink:
LP. Majda
Zima
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 jan 2004, 17:43

Šota - palmina šota

OdgovorNapisal/-a muha » 26 maj 2005, 13:48

Po mojih izkušnjah je palmina šota jako uporabna zadeva. Uporabljam jo že nekaj let pri sajenju vseh vrst balkonskih okrasnih rastlin in sicer:
- ca 1 cm na dno nad odcedno plast kamenčkov - lovi neizkoriščeno gnojilo pri zalivanu - pa še korenine jo imajo prav rade.
- ca 1 cm za vrhnjo plast - preprečuje zaskorjanje zemlje zaradi zalivanja in delno tudi izsuševanje.
Pozdrav!
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Jure » 26 maj 2005, 19:24

Po mojih izkušnjah je palmina šota povsem neuporabna. Iz nje nastane ena čorba. Nisem je pa uporabljal kot zastirko. Za to bi utegnila biti dobra. Palmina šota ni v resnici šota, ampak posušeni in na pol strohnjeni listi palm. Nikakor ni kisla.
Šoto iz šotnega mahu se dobi v vrtnarskih centrih po 250 litrov, poreklo so zdajle baltske države. Dobi se jo recimo v vseh treh ali štirih vrtnarijah v Podsmreki pri Brezovici, pa v Logu pri Dragomerju. pH je 3,5, ker je zares iz posušenega šotnega mahu brez dodatkov.
Šota z imenom rjava šota je pa že prirejena za rododendrone in borovnice in podobno zahtevne rastline. Poleg šote vsebuje tudi druge sestavine. Ni tako ekstremno kisla. Dobi se jo skoraj pri vseh vrtnarjih, saj je osnova vsem gojitvenim substratom.
Jure
Guru
Guru
 
Prispevkov: 512
Pridružen: 15 sep 2003, 17:22

OdgovorNapisal/-a muha » 02 jun 2005, 14:03

Čorba iz palmine šote nastane, če nanjo naliješ preveč vode. Če pa se držiš navodil, nastane prav simpatična suha kaša.
Jaz je ne uporabljam zaradi kislosti, ampak izključno zaradi pomoči pri vzdrževanju vlage v lončkih. Za to pa je preverjeno odlična.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica


Vrni se na Zemlja

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Črna šota
    Napisal/-a kamencek » 05 jan 2004, 14:17
    0 Odgovori
    12022 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a kamencek Poglej zadnji prispevek
    05 jan 2004, 14:17

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost