Vprašanje za Ivčk (mleti Dolomit) :)

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Vprašanje za Ivčk (mleti Dolomit) :)

OdgovorNapisal/-a midwife » 27 apr 2009, 00:00

Pozdravljeni!

Rada bi vas vprašala, če lahko mleti Dolomit uporabim skupaj z gnojenjem? Grede za paradižnik namreč še nisem preštihala, to bom storila tik pred zdajci z dobro uležanim gnojem. Ker vrta nismo apnili že zelo dolgo bi uporabila ta Dolomit, če je možno?
Morda veste, če bi bil apnenčev pesek iz kamnoloma enako učinkovit, imamo ga tako rekoč za hišo.

Lepa hvala!
midwife
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 15 okt 2007, 06:14

Re: Vprašanje za Ivčk (mleti Dolomit) :)

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 27 apr 2009, 08:53

midwife je napisal/-a:Pozdravljeni!

Rada bi vas vprašala, če lahko mleti Dolomit uporabim skupaj z gnojenjem? Grede za paradižnik namreč še nisem preštihala, to bom storila tik pred zdajci z dobro uležanim gnojem. Ker vrta nismo apnili že zelo dolgo bi uporabila ta Dolomit, če je možno?
Morda veste, če bi bil apnenčev pesek iz kamnoloma enako učinkovit, imamo ga tako rekoč za hišo.

Lepa hvala!


Pozdravljena!
Načeloma apnenje in gnojenje izvajamo ločeno (to lahko potrdijo tudi ostali, posebej tisti z dolgoletnimi vrtnimi izkušnjami). Če gnojimo jeseni, apnimo spomladi ali obratno. Jaz mletega dolomita ne uporabljam zaradi razkisanja tal, potrosim ga izključno v sadilne jamice paradižnika in paprik, s tem se mareč izognem nadležni ovršni gnilobi, ki se pojavlja predvsem v sušnih letih.
Dodatna prednost mletega dolomita pa je, da poleg kalcijevega karbonata vsebuje še magnezijev karbonat, ki bistveno vpliva na okus paradižnika.

Torej v tvoji situaciji ne vem točno, kaj bi svetovala. Je sploh potrebno apniti? To, da doma niste apnili že nekaj let, naj ne bo merilo, raje se ravnajte po kakih drugih pokazateljih kislih tal (če je prisoten mah, kateri pleveli uspevajo), najbolj idealno pa bi bilo, če bi izmerili pH zemlje, da ne bi apnili na pamet.

Paradižnikom seveda apnenec iz kamnoloma ne bi škodil, kvečjemu koristil, vendar jaz še vedno vidim prednost v dolomitu. Tega raje uporabi na jesen za celoten vrt (strošek nakupa dolomita bi bil morda prevelik, če imaš velik vrt in bi želela apniti celoten vrt), če se bo pokazala potreba za to.
Upam, da bo še kdo kaj dodal iz svojih izkušenj...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a fotografka » 27 apr 2009, 13:00

Ivčk, koliko dolomita pa pride v eno jamico za paradižnik?
fotografka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 03 mar 2009, 13:05
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 27 apr 2009, 19:53

Fotografka, jaz dam polno pest, pač toliko, kolikor lahko zajamem. Dobro premešam z nekaj pestmi domačega komposta (če ga le imam na voljo, letos ga bo dovolj), dodam eno pest org. gnojila v peletih (plantella organik ali biovrtnarček) in še nekaj kupljene zemlje. Vse skupaj potem zasujem z navadno vrtno zemljo iz luknje, da nastane nekakšen majhen grebenček, ki se čez nekaj zalivanj lepo posede. In potem paradajzki lepo uživajo :D
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 27 apr 2009, 22:32

Kje bi lahko kupil ta dolomitski pesek ?
V Kaliji MB ga nimajo, sem vprašal prejšnji teden.

A se reče prav tako, "Dolomitski pesek" ali kako drugače?
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 28 apr 2009, 08:49

nadebudnez je napisal/-a:Kje bi lahko kupil ta dolomitski pesek ?
V Kaliji MB ga nimajo, sem vprašal prejšnji teden.

A se reče prav tako, "Dolomitski pesek" ali kako drugače?


Kjer sem vprašala zanj, so ga večinoma imeli, Kalija ga res nima, kak vrtni center ali kmetijska zadruga bi ga pa morala imeti. Pravilno ime je Mleti dolomit, proizvaja ga pa Cvetal. Tukaj imaš nekaj več informacij:
http://www.agroruse.si/index.php?option ... &Itemid=61
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 28 apr 2009, 09:45

Hvala, sedaj bo lažje najti in razložiti v trgovini :)
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a rumba » 28 apr 2009, 10:08

Jaz sem ga dobila v Kaliji v Ljubljani.
Uporabniški avatar
rumba
Guru
Guru
 
Prispevkov: 313
Pridružen: 13 dec 2007, 19:38
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a fotografka » 28 apr 2009, 15:58

Ivčk, hvala za podrobno razlago sajenja.

Dolomit pa moram tudi jaz še nekje najti, ker jajčnih lupin ne bo dovolj.

Nadebudnež, sporočim, če kje najdem.
fotografka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 03 mar 2009, 13:05
Kraj: Štajerska

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 28 apr 2009, 17:19

Jaz sem ga danes šla kupit v neko vrtnarijo, paket stane 3,17€, zadostuje pa za vse moje paradižnike in paprike, pa še ostane ga nekaj za drugo leto...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a nadebudnez » 28 apr 2009, 21:24

Sem ga kupil danes v Bauhausu v Mariboru.
nadebudnez
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 69
Pridružen: 02 jun 2008, 12:17
Kraj: Šmarje pri Jelšah

OdgovorNapisal/-a midwife » 11 maj 2009, 04:27

Hvala za odgovor!
Zemlje na analizo nisem nesla, kar bi bilo še najbolj pametno...mogoče veste kje se da nabavit testerje?
Drugače imamo pa precej pregnojeno zemljo, ker so jo starši izboljševali z masovnimi količinami gnoja, apnili pa niso že več kot 10 let. Od indikatorskih plevelov nam dobro uspevajo predvsem rastline značilne za humozna, s hranili bogata tla (gorjušica, rogovilček, moprive, plešec, navadna zvezdica, itd...) poleg teh pa tudi regrat, trobentica, navadna lakota,...
Drugače imamo tudi vsakoletne težave z glivičnimi boleznimi plodovk, golšavosti kapusnic sicer še nisem opazila.....so pa ves čas zelo slabo kolobarili... Upam, da kje staknem tiste testerje, sicer bom pa jeseni uporabili apnenčev pesek, Dolomit oz.kaj podobnega (vsaj za 1.poljino)...
Omenila ste površno gnilobo plodovk, kje naj bi se to točno pojavilo?

Hvala, lep pozdrav!
midwife
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 15 okt 2007, 06:14

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 11 maj 2009, 10:59

midwife je napisal/-a:Omenila ste ovršno gnilobo plodovk, kje naj bi se to točno pojavilo?


Najprej bi te lepo prosila, če se lahko tikamo, ker je to na forumu navada
:wink:
Ovršna gniloba plodovk (angleško Blossom End Rot - BER) se pojavi na 'muhi' ploda, torej na dnu, izgleda pa takole (slike so z neta):
Slika
Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a midwife » 11 maj 2009, 23:57

aha, to pa poznam, sem lansko leto v ta namen kupila foliarno Ca gnojilo za vse plodovke...

hvala, lep pozdrav!
midwife
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: 15 okt 2007, 06:14


Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 4 gostov