VOLUHARJI

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a muha » 05 sep 2006, 16:34

Da se malce pohvalim. Pravkar sem v past ujela prvega letošnjega voluharja - ene pol kile debelo mrcino, ki mi je požrla korenine 3 buč :twisted: :twisted: :twisted: . Bi priložila sliko, a ni za preveč občutljive. Lahko pa slikam past, če bi koga zanimalo.

Sedaj se kar pripravite na njih, si nabirajo zalogo za zimo.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a lunca » 06 sep 2006, 08:58

ja tudi pri nas imamo probleme z voluharji a ne najdemo prave pasti. za zgornjo pa mi ni nihče povedal kako deluje. tako da bi bilo fajn če bi priložila sliko
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a Kaka » 06 sep 2006, 09:33

Pozdravljeni,
voluharji so res težava. Mirne duše vleče in hrustlja pod zemljo kar dobi. Prebrala sem, da mu smrdijo zdrobljene jajčne lupine. Pri nas so jih sosedovi mački kar precej razredčili in mislim, da je to unčikovit način. Tudi past sem kupila(nisem jo znala uporabljati), pa dimne bombice pa ne vem še kaj. Če je voluhajev veliko in območje veliko ,je "ročno " uničevanje skoraj nemogoče.
L.p. Zdravka
Zdravka
Kaka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 91
Pridružen: 03 avg 2006, 18:42
Kraj: Ljubljana

Past za voluharje

OdgovorNapisal/-a muha » 06 sep 2006, 16:29

Tukaj so obljubljene sličice.

In NAVODILO ZA UPORABO PASTI NA SLIKI

(ob 100% upoštevanju je uspeh zagotovljen)

1.ODKRIJEMO ROV VOLUHARJA. Običajno je okrog 5 cm pod zemljo. Če najdemo rov niže in so v bližini krtine, je rov najverjetneje krtov.

2.OČISTIMO OBE CEVI ROVA. Pustimo odprti in vsake toliko časa gremo pogledat, katero cev je zasul. Tista, ki jo zasuje, je prava – obljudeni rov.

3.PRIPRAVIMO IN NAPNEMO PAST. Pazimo, da na njej ne puščamo preveč vonja svojih rok – po možnosti delamo z rokavicami. Najboljša vaba je svež korenček.

4.PREVERIMO NAPENJANJE PASTI – pravilno napeta je, če se ob cukanju korenčka sproži. Pazi da pri poskusnem napenjanju in preverjanju tvoj prst ne bo nadomestil voluharja . av :twisted: , av :twisted: , av :cry: !!!

5.VSTAVIMO PAST V ROV – konec brez korenčka obrniti proti obljudenemu rovu, TAKO, DA VOLUHAR NE MORE MIMO ZANK.

6.ČEZ PAST NALOŽIMO NEKAJ VELIKIH ZELENIH LISTOV, da rov zatemnimo in preprečimo prepih, sicer bi ga voluhar ponovno zasul.

7.HODIMO GLEDAT UČINEK – rekordni ulov je bil 5 minut, najkasneje pa čez noč.

ČE KLJUB NAŠTETEMU NI REZULTATA, SMO IMELI NAPAČEN ROV. Ob prvi priliki ponoviti.

Kupila sem jo pred leti v naši Kmetijski zadrugi. Je že čisto rjasta, a še vseeno dobro deluje.

Veselo na delo in obilo uspehov!
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a muha » 10 sep 2006, 09:19

Ponoči se je v past v istem rovu ujel še en voluhar. Največ jih je bilo pred časom v rovu iz kompostnika - 5 komadov :!:
Res je, da s tem načinom lahko preganjamo voluharje le vrtičkarji, za večje površine so potrebne mačke, a žal, voluharjev ne lovi vsaka. Sploh pa ne večina polenjenih mačkonov.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 26 apr 2008, 20:53

eni pravijo, da gre voluhar pit, drugi da se gre kopat - kakorkoli, lani dva nista prišla več živa ven

Slika
Slika
Slika
Slika

in še "offtopic" - danes sem opazil prve rdeče polže v akciji... eden je žrl list neke trave, drugi cvet ki je padel na tla z jablane ali slive...
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 01 jun 2008, 12:22

eden manj :twisted: Ne bom pripenjal slik za vsakega posebej; to je samo prikaz, da past deluje 8)

Slika
Slika
Slika
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a greeny » 01 jun 2008, 22:18

Te posode nisi zakopal čisto v zemljo, ne? Se mi zdi, da je bil rob na isti ravni, kot površje. Kako to, da je splezal noter? In kako dolgo si čakal na to?

LP
Verde, que te quiero verde
Uporabniški avatar
greeny
Guru
Guru
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 08 apr 2008, 19:53
Kraj: MS-LJ

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 01 jun 2008, 23:14

rob posode je v isti ravnini kot zemlja. Če je posoda še globlje, tudi nobenega problema. Višje pa najbrž ne sme biti, voluhar najbrž ni plezalec, ali pač ?
Eni pravijo, da gre pit, eni pravijo da je čista žival in se rad kopa - ne vem.
V tem primeru je trajalo 3-4 tedne, lahko pa se ulovi še isti dan, najbrž ni nekega pravila. Pravijo pa tisti, ki imajo s tem več izkušenj, da mora voda biti čista.
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a greeny » 02 jun 2008, 15:02

Hvala za odgovore, zanima pa me še, kako si izbral to mesto? Na mestu, kjer je voluhar naredil luknjo oz. kaj pojedel v zemlji? Ali čisto naključno?

LP
Verde, que te quiero verde
Uporabniški avatar
greeny
Guru
Guru
 
Prispevkov: 166
Pridružen: 08 apr 2008, 19:53
Kraj: MS-LJ

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 02 jun 2008, 21:32

posadil tri sadike jablan, 6 - 8€ za komad, zato se mi je zdelo pametno, da je past blizu, kljub saditvi v mrežo. Ko smo že pri mreži - kako se korenine prebijejo skozi mrežo potem, ko drevo zraste ? Ali je mreža narejena tako, da čez nekaj let zrjavi in razpade ?
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a Green Oasis » 03 jun 2008, 11:31

Bailey je napisal/-a:
Ja, uničiš ga na kar najbolj krut način - živega in nepoškodovanega zakoplješ v zemljo .


To je enako kot, če bi ribo utopil. Se pravi, ga spustiš?


Še boljše je če ga pokoplješ na sosedovo parcelo. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Na svetu lepše rož´ce ni, kot je moja Slovenka!
http://greenoasis.50webs.com/
Green Oasis
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 81
Pridružen: 27 feb 2008, 19:35
Kraj: PTUJ

OdgovorNapisal/-a Igy » 08 apr 2009, 16:03

Dobro se obnese tudi voluharica na patrone.
Postopek je enak kot pri cevi le, da ni potrebna vaba.
LP
zbiram sadne rastline (eksotične), da le uspevajo-rodijo na Gorenjskem
Igy
Guru
Guru
 
Prispevkov: 178
Pridružen: 11 mar 2009, 16:22
Kraj: gorenjska

OdgovorNapisal/-a GREEN » 19 apr 2009, 21:47

Jaz osebno jih lovim na tulec in sem jih pred 2 letoma ujel : 21 voluharjev in 20 krtov .To mi nihče ne verjame ker je za te živali kar velika številka.Letos sem ujel že 2 krta in 3 voluharje.Mam kar veliko zemlje in te številke so tudi razumljive za tak velik ulov.Množijo se k miši, na leto ima voluhar,2 gnezda po 8 kom x leta pa je tle morilsko orožje za jablane in vrtnine.Zvečer pasti postavim zjutraj ob 6 pa pregledam.
Bučolog-Sam da raste in raste
GREEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 mar 2008, 22:36
Kraj: LJUBLJANA

voluhar

OdgovorNapisal/-a majdra » 20 apr 2009, 09:32

V iskalnik odtipkaj Arrex köder v Avstriji in in Nemčiji je dovoljen.
Uporabniški avatar
majdra
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 63
Slike: 11
Pridružen: 13 avg 2006, 04:11
Kraj: Dolenjska

Re: voluhar

OdgovorNapisal/-a GREEN » 20 apr 2009, 18:41

majdra je napisal/-a:V iskalnik odtipkaj Arrex köder v Avstriji in in Nemčiji je dovoljen.


in kaj se s tem počne ker ne najdem nič v ang.jeziku oz kako deluje .
Bučolog-Sam da raste in raste
GREEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 mar 2008, 22:36
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a psevdonim » 20 apr 2009, 21:59

in 20 krtov
- a krti tudi delajo škodo ? A niso to mesojedci ?
___
psevdonim
Guru
Guru
 
Prispevkov: 342
Pridružen: 23 maj 2007, 21:51
Kraj: Slo

OdgovorNapisal/-a GREEN » 20 apr 2009, 22:22

psevdonim je napisal/-a:
in 20 krtov
- a krti tudi delajo škodo ? A niso to mesojedci ?


Ja ,če se malo bolj vživiš v vlogo voluharja bi tudi tebi prišel prav nekdo ki bi kopal pred teboj ,zakaj bi se trudil.Voluhar izkorišča rove krtov in se tako tudi najhitreje širi na tuje področjez krtom vred,ker je njegovo vrtanje omejeno skozi zemljo se giblje po krtovih rovih,tako ,če uloviš krta je možno da v radiju kjer se je gibal krt uloviš na isto luknjo tudi voluharja.Past sem nastavil na isti luknji večkrat dokler niso vsi mimoidoči bili ulovljeni,tako sem dobil na eni trasi 3 krte in 2 voluharja.
Bučolog-Sam da raste in raste
GREEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 mar 2008, 22:36
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a GREEN » 20 apr 2009, 22:29

Evita je napisal/-a:Lani sem jaz v kmetijski trgovina kupila past za voluharje in sem jih kar veliko ujela- mislim, da 12. Ampak, jih je še kar. Tista naprava, ki piska iz konrada se ni obnesla. Prav tako tudi nič drugega. Past je sestavljena iz cevi, ki je deljiva. na vsaki strani je pokrovček. Voluhar lahko gre noter, ven pa ne. Noter ostane živ. Past nastaviš v rov in pokriješ z zemljo. LP


Ta past je edina učinkovita in preprosta ,da vidiš,da je en škodljivec manj,tudi sam sem probal vse kar je na razpolago glede lovljenja voluharjev ali krtov .Samo ta past ni čisto dodelana.Predno sem past izpopolnil sem imel kar nekaj časa opravka z pobeglimi krti in tudi voluharji.Sedaj je vsak ki pride v past ujet .
Kdo pozna koga ki bi nagačil krta al pa voluharja?
Bučolog-Sam da raste in raste
GREEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 mar 2008, 22:36
Kraj: LJUBLJANA

OdgovorNapisal/-a tiguan » 02 maj 2010, 18:18

Jaz sem tudi ujel enga krta se mi zdi. Voluhar je vsiljivec, krt pa dela rove, je bil pa tako nagravžno debu-dolg z repom vsaj 20 cm.
Ampak je že v cevi poginil.
Je pa treba lepo spucat od ene luknje do druge in z nečim zavarovat, da se zemlja ne spodsuje not, jaz sem dal kr en kos lesonitke-kritina.
tiguan
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 46
Pridružen: 03 mar 2010, 14:14
Kraj: okolica Lučin

PrejšnjaNaslednja

Vrni se na Zelenjava

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov