Shranjevanje buč

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Shranjevanje buč

OdgovorNapisal/-a muha » 26 jul 2006, 11:54

Letos imam prvič buče, za katere v podatkih piše, da zdržijo do 8 mesecev. Kako V SVEŽEM STANJU shranjujete take buče, da predčasno ne propadejo :?: (prostor, temperatura, zaščita?) Ne bi jih rada zamrzovala, vlagala pa le v skrajni sili.
Hvaležna vam bom za vsak nasvet - pa najbrž še kdo.

Lep poletni pozdrav, še posebej Bučarki, ki mi je semena poslala, a se zadnje čase nič več ne oglaša na forumu.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Evita » 27 jul 2006, 09:05

Pozdravljena!
Ne vem katero vrsto buč imaš. Jaz imam npr. muškatne buče kar na hodniku, stopnišču v hiši. Je malo bolj hladen kot ostali prostori v hiši. Zadnje smo pojedli nekje februarja, marca,.... Npr. lakoto, hokaido, špagetarico, dozorele patišone, hubardi, butternut, buttercup,... te pa hranim v kleti. Ni najbolj mrzla pa tudi temna ni čisto. Tam nekje 10-15 stopinj, v najhujšem mrazu nekaj majn.
Takšna buča ki jo skladiščiš mora biti popolnoma zrela! Če ne bo dovolj zrela, bo kaj hitro propadla, pa tudi okus ni dober.
Kako pa ti drugače rastejo? Pri meni je nekaj že kar lepih. LP
Evita
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 9
Pridružen: 18 feb 2006, 22:12

Buče

OdgovorNapisal/-a muha » 27 jul 2006, 10:02

Evita, hvala. Temperatura v kleti je, odvisno od prostora, med 12 in 18 stopinjami, na stopnišču pa 12. Najbrž jih bo najboljše razstaviti kar na stopnišču? Letošnje buče: špagetarica, tondo padana, Muscate de provence, Lumina. Za sproti pa patišonke in cukete. Rastejo zaenkrat kar v redu, jih je prav lepo pogledat. Da bodo zares zrele jih je najbrž najbolje kar čimdalj v jesen pustiti na vreži?

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a bučarka » 19 sep 2006, 08:59

pozdravljeni!

res se nisem dolgo nič oglasila, pa tudi vsem nisem poslala semen, kar obžalujem.

letos nisem nič sejala (razen paradižnika, ki ni ravno uspel pri nas), saj nisem utegnila. in sedaj, ko je čas buč, mi je prav težko!
so se mi pa same posejale baby-boo in velikanka...
drugo leto že načrtujem pester posevek, upam, da mi bo zneslo.

muha, kako ti je uspel pridelek?

nekatere buče res hitro zgnijejo (npr. acorn)-ponavadi so to tiste z mehkejšo lupino. druge zdržijo celo zimo (siamka)...
jaz sem jih imela v zabojih (gajbah) v mrzlem prostoru. dobro je, da se ne dotikajo.

ste že pripravili kakšno bučno dobroto?
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a muha » 20 sep 2006, 06:36

Bučarka, še enkrat hvala za semena. Razen lumine in butternut so mi vse lepo vzklile. (špagetarica, tonda pandana, muscade de provence, jaspee de vendee), Najbolj se je izkazala Jaspee de Vendee, ima obilo plodov. Zaenkrat sem skoraj vse še pustila na vrežah, tudi tiste prve. Za sproti imamo namreč dosti cuket. Ali je že skrajni čas, da jih poberem? Z zimskimi bučami nimam namreč prav nikakršnih izkušenj.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a bučarka » 20 sep 2006, 11:52

muha, če hočeš, ti lahko pošljem še semen od lumine in buternut, ker so to zelo dobre buče (še posebno butternut).

poačsi jih bo treba pobrat, ne morem pa ti rečt, da je že čas. kot indikator lahko pogledaš pecelj-pri zelo zreli buči postane rumen do rjavo rumen. tedaj je čas, da bučo pobereš.

jaspee de vendee lahko poskusiš tudi surovo. :)
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska


Vrni se na Zelenjava

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost