opora za paradajz

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

opora za paradajz

OdgovorNapisal/-a mate » 15 maj 2006, 20:42

Oj!

A mi lahko kdo svetuje, s čim naj zaščitim lesene palice za oporo za paradižnik, papriko in fižol. Leseni del v zemlji mi vsako leto zgnije in moram iskati vedno nove palice oziroma prekle. Sem razmišljal, da bi zaščitil z bitumensko smolo IBITOL, pa se bojim, da bom s tem zastrupil rastline.
mate
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 maj 2006, 20:36

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 15 maj 2006, 20:46

Zdravo,
nasvet , da ti ne bodo palice več gnile , lahko v vsakem vrtnem centru kupite palice različnih velikosti . Palice so narezljane tako , da ni težav z oporo .

Tudi izgled vrta bo drugačen .

lp

Andrej
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a muha » 16 maj 2006, 06:35

Še en nasvet:
Ne kupujte tistih tankih temnozelenih plastificiranih prekel za fižol. Ob vetru se spodaj pri tleh rade prelomijo (ne sicer čisto zlomijo). Po začetnem navdušenju sem vse vrgla stran. Kako je s tistimi debelejšimi čisto plastičnimi ne vem, se mi pa zdijo preveč upogljive.

Več let so uporabne smrekove prekle (letos sem jih celo videla po vrtnih centrih) in bambusove palice.

Pri ostalih pa takole: ko zgnije spodnji del fižolovke ga odsekaš in na novo ošiliš. Če ne za drugega, ga imaš še eno leto lahko za paradižnik..

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a lunca » 16 maj 2006, 09:40

jaz sem letos kupila aluminijaste palice za paradižnik v hoferju. pa bomo videli če se bojo obnesle
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a mate » 16 maj 2006, 15:12

Sem imel tud sam namen kupit plastične ali kovinske palice, pa je to kar velik strošek. Še vedno me zanima vaše mnenje glede bitumenske smole Ibitol
mate
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 15 maj 2006, 20:36

OdgovorNapisal/-a muha » 16 maj 2006, 17:12

Bambusove palice - dolžine cca 150 cm -, primerno debele za paradižnik, sem v prodajalni KALIA kupila po cca 130 SIT/kos. Uporabne bodo po dosedanjih izkušnjah vsaj 3 - 5 let. Ibitol pa, hm, je kemija. Saj najbrž ni direktno strupena, a manj kot je tega v vrtu, bolje je.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

sadeži paradižnika

OdgovorNapisal/-a megi » 28 jun 2006, 12:09

Ali imate že kaj sadežev na paradižniku. Moj paradižnik je velik že kakšne 60 cm pa čisto brez sadežev. Miman pojma kaj je lahko vzrak.
Vsak namig bo dobrodošel.
lep dan vam želim.
megi
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 27
Pridružen: 09 jun 2005, 13:58
Kraj: velenje

OdgovorNapisal/-a lunca » 28 jun 2006, 12:17

mi imamo pelate in sta že 2 paradižnika-toda še čisto zelena :D
lunca
Guru
Guru
 
Prispevkov: 364
Pridružen: 17 dec 2005, 13:04
Kraj: grosuplje

OdgovorNapisal/-a jan24 » 28 jun 2006, 12:25

Pri nas pa so paradižniki že kar veliki, sosed ima že oranžne. Jaz sem si letos kupil tudi tri hibride, kateri imajo za vsak list tri vejice polne paradižnikov (plodov) in zalistki namesto listkov imajo cvetove. Ali mogoče kdo ve če se lahko hibride razmnožuje s semeni pridobljenimi iz plodov?
jan24
Guru
Guru
 
Prispevkov: 386
Pridružen: 31 maj 2006, 17:32
Kraj: Koper

Semena hibridnih paradižnikov

OdgovorNapisal/-a muha » 28 jun 2006, 17:53

V strokovni literaturi sem že večkrat prebrala, da imajo rastline iz semen hibridnih paradižnikov drugačne plodove. Kar se mi je kdaj samo zasejalo iz slučajno odpadlih plodov (preko kompostnika), je vedno slabše obrodilo od matične rastline. Sicer pa lahko to sam preizkusiš.

Tudi moji paradižniki so še bolj bogi. Komaj nastavljajo prve jagode (pelati, zgodnji in nizki brez opore -tako je pisalo, a ni čisto res-). Le dva sta nekam pohitela, da že zgledata podobna paradižniku. O kaki barvi pa tudi pri teh dveh ne duha ne sluha.

Po moje je krivo majsko/junijsko mrzlo in vetrovno vreme. Saj niti cveteti niso mogli. A pri tej vročini bodo hitro nadoknadili, le pridno jih bo treba zalivati.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a zelena » 28 jun 2006, 19:44

spodnji deli mojih smrekovih opor so namočeni v lanenem olju. enostavno in naravno.
če hočeš trajno zaščito, lahko še povoskaš s tistim zelenim cepilnim voskom. jaz nisem, ker mi olje kar dobro drži že šesto leto.
zelena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 24 maj 2006, 23:07


Vrni se na Zelenjava

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost