Nešplja

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Nešplja

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 05 nov 2009, 17:15

Imam nekaj let staro nešpljo, cepljeno na glog. Letos je res obilno obrodila. Kljub mrazu in celo snegu, so plodovi še trdi. Kako jih uporabiti. Slišala sem, da se da narediti dobra marmelada, pa ne vem, kako. Za vsak nasvet hvala!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a Milamay » 05 nov 2009, 17:24

Nešplja počasi zori, ko je mraz. Mi obiramo plodove sproti kar iz drevesa in jih jemo. Predelujemo jih ne. Je pa res malo odvisno od sorte in mraza, kdaj so plodovi mehki. Naši plodovi zdaj začenjajo zoreti, mogoče jih je bilo do sedaj zrelih kakšnih 20. Vsi ostali so še trdi.
Ne skrbi, kmalu bodo dozoreli.

LP
Milamay
Guru
Guru
 
Prispevkov: 251
Pridružen: 14 okt 2004, 12:40
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 05 nov 2009, 17:27

Hvala za tako hiter odgovor. Saj jaz jih tudi vsako leto jem kar z drevesa oz. izpod njega. Problem je v tem, da jih drugi pri hiši ne marajo, češ to je gnilo. Zato mi jih je škoda pustiti, da bi propadli.
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a lera » 25 nov 2009, 20:11

Živjo,

nešplja običajno začne zoreti ko jo dobi slana oz. je dovolj mraz. Moja tašča naredi marmelado čisto enostavno stisne iz nešplje ven čežano doda sladkor in to prekuha, kaj dolgo ni treba ker je tiso itak že gosto, da v kozarce in zapre. Je pa to marmelado samo ona, ker naša družina ne mara nešpelj. Meni so take čudne, ampak vsak ima svoj okus.

Upam da sem ti kaj pomagala, ker je še vedno čas da poskusiš, če nisi že vseh pojedla :lol:

lp

lera
lera
Guru
Guru
 
Prispevkov: 299
Pridružen: 28 maj 2007, 20:30
Kraj: domžale

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 25 nov 2009, 20:19

Hvala, Lera! Sva si s tvojo taščo sorodni, tudi pri nas imam samo jaz rada nešplje. Večina je že popadala dol, bom si vzela čas in pogledala, če je še kaj uporabnega. Sem pa medtem našla v eni knjigi o sadju tudi recept, po katerem nešplje z malo vode skuhaš, pretlačiš in dodaš nevemkolikože sladkorja. A dalje od dobrega namena še nisem prišla. (Pravijo, da je pot v pekel tlakovana z dobrimi nameni :o ). Pozdrav vsem!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a nadina » 26 nov 2009, 09:29

Morda ima kdo podobno izkušnjo - naša nešplja je na videz OK, cveti tudi, plodovi pa se nekako sfižijo - morda 'rata' na celem drevesu par dobrih plodov, ostali se posušijo, odpadejo? :(

Povsod naokrog gledam lepe in zdrave nešplje, le mi delamo (nedelamo?) nekaj narobe? Morda ima kdo kakšno idejo?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 27 nov 2009, 11:05

Nadina, vidim, da ti nihče ne odgovori. Jaz ti lahko samo povem, da moja nešplja raste, kakor ji drago. Posajena je na vzhodni strani hiše, zemlja peščena, prej revna kot bogata, obrezujem nič (odstranila sem le prenizke veje), škropim tudi ne, pa cveti in bogato rodi. Družbo ji delajo jablane (gloster in ena prima), ki pa niso zadovoljne z mojo (ne)oskrbo. Rodijo v redu, a ne zdržijo v kleti, kljub rednemu prebiranju gnijejo. Toda izhajam iz načela, da je, če želimo jesti škropljene sadeže, bolj smotrno te kupiti, ker nimam časa za preveč stvari.
Pa še eno vprašanje: vidim, da imaš lepe žižule. Tudi jaz sem posadila eno, pa me zanima, čez koliko časa čahko pričakujem cvetenje in kak plod. Je lepa sadika, lepo razvejana, kupljena v krški vasi. Lep pozdrav iz danes oblačne Štajerske!
P.s. tole mi je padlo na misel: ali morda nešpljo močno gnojite? Preobilica dušika bi morda lahko povzročila monilijo in posledice, kot jih opisuješ. Govorim kar na pamet, ne vem, če je nešplja sploh nagnjena k tej bolezni!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a tinko » 27 nov 2009, 12:11

Nadina, ti verjetno sprašuješ za rumenoplodno, ki cveti sedaj in je zimzelena. Rjavoplodno sem letos nabavil. Ta listje odvrže. Bom poročal, kdaj bo zacvetela. Glede na to, da je močna sadika, lahko že naslednje leto.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 27 nov 2009, 13:53

O, sploh nisem vedela za zimzeleno. Ali je bolj toploljubna, ali pa bi uspevala tudi na Štajerskem? In kje se lahko nabavi? lp
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a tinko » 27 nov 2009, 14:06

Iz koščic. Lahko ti priskrbim kako sadiko, saj se rade zasejejo. Ne vem, če bi uspevala zunaj, ker cveti sedaj in pocveta še cel december, zori pa junija, lahko da kak teden prej. Bom poiskal še latinske izraze, da vemo o čem se pogovarjamo.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a nadina » 27 nov 2009, 14:08

Hvala, Stara postaja in Tinko!
Imam zimzeleno, Tinko, ki je ne obrezujem, niti je nisem preveč gnojila - le tisto zimsko gnojenje (N-P-K ?)..

Žižule - imam dve nekajletni navadni žižuli, naokrog pod njimi zrastejo mladički, ki so pri nas že drugo leto imeli 'nastreljanih' nekaj plodov.

Pri nas jim je najlepše na sončku in - če imajo kaj več vlage, so žižul'ce lepše in večje.
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a stara postaja » 27 nov 2009, 14:38

Oj Nadina, kaj če bi Tinko izpulil kakega mladička (žižule) zame? Če bo pri volji seveda, Tinko pa tudi koščice onih zimzelenih nešpelj bi poskusila, saj veš za moj sindrom (to bi jaz mel! :lol: )! Uživajta!
ki te ljubim, zeleno
Uporabniški avatar
stara postaja
Guru
Guru
 
Prispevkov: 315
Pridružen: 07 feb 2007, 15:50
Kraj: na Štajerskem

OdgovorNapisal/-a tinko » 27 nov 2009, 20:45

Navadna nešplja - Mespilus germanica
Japonska nešplja - Eriobotrya japonica
Mogoče pa ima Nadina kako rastlinico nešplje.
Nadina! Tudi meni ne rodi vsako leto, a je še mlada. Raste pa sama. Ponavadi lepo cveti, potem pa je le nekaj plodov. Mogoče ni najboljša samoopraševalka, ali pa cvete pomori nenaden mraz.
Mislim, da jo pestijo podobne bolezni kot hruške, od ožiga dalje.
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper


Vrni se na Zelenjava

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost