načini sejanja?

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

načini sejanja?

OdgovorNapisal/-a vrtnarka » 27 jul 2006, 22:04

Za izkušene vrtnarje je to najbrž smešno vprašanje... :oops:

Zanima me, kako sejemo različne vrste rastlin.
Ali vsa semena samo potrosimo na površino zemlje, ali je treba tudi malo posuti z zemljo? Če je treba posuti z zemljo, kako globoko morajo biti semena?

Zanima me predvsem za solato, cinije, astro, por, redkvico, bučke, sončnice.


Sem sejala cinije in astre, pa jih je vzklilo le nekaj. Kaj delam narobe?

Hvala za nasvete.
vrtnarka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 26 jul 2006, 19:46

Sejanje

OdgovorNapisal/-a muha » 28 jul 2006, 17:10

Vsa semena je treba spraviti V ZEMLJO. Nek splošen napotek je, naj bo nad semenom zemlje za 2xno debelino semena. Verjemi pa, da nihče semen ne meri :) , delamo po občutku. Semena, ki ležijo po vrhu zemlje, radi poberejo ptiči, nekatera po itak kalijo sami v temi. Načinov sejanja je toliko, kot vrtičkarjev. Dva splošna:
-sejanje v vrste: z motiko naredimo plitev jarkec, ga nežno zalijemo, potresemo seme in povrh potrebno debelino zrelega komposta (ali zemlje). Še enkrat rahlo zalijemo. Za zadrževanje vlage in zaščito pred pticami in mucami vse skupaj do vznika pokrijemo s kopreno ali smrekovimi vejicami. Ta način se odlično obnese.
-sejanje prosto: potresemo seme po površini, površino rahlo premešamo z grabljami ali čim podobnim, malo zalijemo, nežno potolčemo z lopato. Do vznika pokrijemo.

Pri bučkah in sončnicah moraš upoštevati potrebno razaljo med semeni - je prikazano na vrečkah.

Kljub vsemu pa včasih ni učinka - slabo seme, suša. Na začetku te vročine sem sejala po prvi varianti dve vrsti radiča. Ozelenel je sicer ves, a je kljub rednemu zalivanju skoraj v celoti izginil :o . Sumim ptičke, ker jim je zmanjkalo zelenja :roll: , No,kaj se če.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a frenky » 28 jul 2006, 17:21

semena mačah, majarona,... kalijo na svetlobi. Če jih prekrijemo z zemljo je kaljenje zelo slabo.
L.p.
frenky
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 606
Pridružen: 03 sep 2004, 16:10
Kraj: ljubljana

Sejanje semen

OdgovorNapisal/-a muha » 29 jul 2006, 11:23

frenky je napisal/-a:semena mačah, majarona,... kalijo na svetlobi. Če jih prekrijemo z zemljo je kaljenje zelo slabo.


Frenky, zanimiva informacija. Že nekaj deset let sejem, pa tega nisem vedela. Sem sejala tudi že majaron in mačehe po mojem sistemu za prosto sejanje in je vse kar lepo vzklilo. Lahko, da je kljub mešanju vrhnje plasti dovolj semen ostalo na vrhu, ali pa tisto o svetlobi pomeni le, da jih ne smeš prekriti z npr. zastirko ali časopisnim papirjem, kar nekateri tudi počnejo. Kakorkoli že, tvoja informacija je dobrodošla.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica


Vrni se na Zelenjava

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov