Momordika

Sem spadajo vse užitne rastline.
salate, gomoljnice, stročnice, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Momordika

OdgovorNapisal/-a Lokvanj » 04 jun 2008, 22:00

Letos sem iz radovednosti kupila semena momordike (Momordica charantia). Ali je kdo od vas že uspešno gojil to rastlino? Kako se uporablja plodove? Prebrala sem, da se mlade grenke plodove uživa kot bučke. Kaj pa tiste, ki dozorijo?
Lokvanj
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 04 jun 2008, 18:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a nadina » 05 jun 2008, 17:28

Tudi mene zanima, sem posadila dve na vrt....
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

Momordica charantia - Grenka kumara

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 02 sep 2008, 22:12

Naš letošnji pridelek:
Ena sama rastlina zadostuje:
Slika

Nekaj zrelih in nekaj nezrelih plodov:
Slika

Nekaj nezrelih plodov:
Slika

"Raztelešenje" plodov:
Slika

Sušenje plodov za čaj:
Slika
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a nenir » 03 sep 2008, 01:24

Prokleto je tebi lepo zrastlo.

Jaz sem zasadil dve vrečki. Od tega so v kalilnici zrastle samo tri rastline. Dve sta se precej razrastli, ena pa mi je v kratkem crknila, še preden sem jo uspel presaditi.

Na drugih dveh, pa so se sicer cvetovi naredili, samo so zelo hitro tudi odpadali in od plodov, pa ne duha ne sluha. Mislim, da jih moram naslednje leto nasaditi nekje bolj na sončni legi.

Me pa veseli, da je vsaj nekomu uspelo vzgojiti to rastlino.

Čestitke!♦

Lep pozdrav
nenir
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 03 sep 2008, 01:16
Kraj: Maribor/Ljubljana

OdgovorNapisal/-a nadina » 03 sep 2008, 09:41

quo_vadis, da pripnem slikici, na katerih je "tvoja" Momordika in tukaj še enkrat hvala za semenčka.
Ker je ta Momordika, ki je edina zrastla, bolj revica, sem mislila pustiti semena za drugo leto - tisti zreli rdečkasti plod se je sedaj razpočil in notri so rdeča semena?
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a nadina » 03 sep 2008, 09:43

Ja, slikici sem pa pozabila, jaz neroda!
Evo:
Slika

in tukajle, kjer se svetlika nekaj rdečkastega (ta plod se je sedaj razpočil):
Slika
LP, Nadina
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a Lokvanj » 03 sep 2008, 13:56

Quo vadis, čestitke! Tudi ti, Nadina, imaš kar nekaj plodov. Meni so iz 4 semen iz vrečke pognale 3 rastline, od teh je malo večja le ena, ki ima nekaj cvetov in šele zdaj se razvijata 2 plodova. Če bi poletje še trajalo, bi jih mogoče nastalo kaj več.
Lokvanj
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 04 jun 2008, 18:13
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a rok.k » 03 sep 2008, 15:11

Sam letos nisem imel uspeha s sajenjem, upam na več sreče prihodnjič.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 03 sep 2008, 17:30

Imam že precej semen od letošnjega pridelka. Če jih potrebujete za naslednjo sezono, mi javite.
Sicer pa: seme kali relativno dobro, vendar potrebuje od 14 do 30 dni, da sejanček pokuka na plan. V tem času ga je potrebno imeti malo bolj na očeh (zmerna vlažnost substrata; svetlo in toplo mesto, vendar ne neposredna pripeka; rahel substrat za setev). Ko dobi drugi par(?) listov, sejanček ni več tako občutljiv. Po ledenih možeh pa naj gre na prosto v hranljivo prst (vrtna zemlja z dodatkom uležanega gnoja ali pa komposta). Skrbeti je treba, da se zemlja čisto ne izsuši; poleti pa ga je treba občasno dognojevati s kakšnim gnojilom za vrtnine. Kar se lege tiče: nam najbolje uspeva na svetlem mestu z dovolj sonca, vendar ne prenaša dobro pripeke. Če ima v bližini kakšno zeleno zavetje, bo rastlini le dobrodošlo. Najbolj bujno se prične razraščati v začetku julija, najbolj rodna pa je v avgustu. Škodljivcev skoraj nima, le dokler je sadika mala, jo čuvajte pred rdečimi polži. Rastlina je zmerna plezalka v višino in širino, zato ji je nujno pripraviti dobro oporo.
Pozdrav!
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a silvom » 04 sep 2008, 13:58

Kako pa te plodove pripravljate in kakšen okus imajo? Me zelo zanima. Ko so spraševali japonske stoletnike zakaj so dočakali tako starost so vsi navedli uživanje teh plodov in zelenega čaja. To je zgolj kot zanimivost, da me ne bo kdo obtožil da obljubljam nesmrtnost......
silvom
silvom
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 25 okt 2004, 13:05
Kraj: poljane

OdgovorNapisal/-a quo_vadis » 04 sep 2008, 22:32

Glavna značilnost Momordice charantie je, da so plodovi in tudi listi resnično zelo grenki. Vendar ima širok spekter zdravilnih lastnosti: primerna je za diabetike, ker regulira oziroma znižuje nivo krvnega sladkorja; uničuje bakterije in viruse; deluje protirakotvorno; znižuje krvni pritisk in telesno temperaturo; deluje protivnetno; uničuje proste radikale; povečuje libido;
čisti kri in črevesje; balansira delovanje hormonov in povečuje imunost; baje celo pomaga pri zniževanju telesne teže (najbrž znižuje apetit).
Hranilna vrednost: mlad, nezrel plod je dober izvor vitamina C, vsebuje tudi vitamin A, fosfor in železo.

Dobrih receptov za pripravo v jedeh tudi meni primanjkuje. Dam lahko le nekaj napotkov, ki sem jih našla na internetnih straneh:
1/ Sveže, mlade kumare v solati s paradižnikom, papriko, ipd.,
2/ Pečene polnjene kumare z mesnim ali zelenjavnim nadevom,
3/ Dušeni plodovi v jedeh z mesom ali drugo zelenjavo;
4/ Praženi plodovi z jajcem;
5/ Mladi listi se uporabljajo kot začimba (okus podoben curry-u);
6/ Semena se lahko zmeljejo in uporabijo kot začimba;
7/ Čaj iz posušenih plodov

Jaz grenko kumaro za čaj pripravim tako:
- zelene plodove (ker obdržijo največ zdravilnih snovi) narežem na rezine in nekaj dni sušim in spravim v papirno embalažo za nadaljno uporabo.
- za eno skodelico čaja uporabim eno žličko suhe kumare in prelijem z vrelo vodo ter pustim, da se ohladi. Čaj pijem hladen. Dobro ga je piti po malem večkrat na dan. Da malo "prekrijem" grenkobo čaju dodam žličko medu, včasih meto, najraje pa samo nekaj kapljic limoninega soka.
Čaj je sicer grenak, vendar ima nek svojevrsten prijeten okus. Na grenkobo se navadiš; piješ pa ga predvsem zaradi ohranjanja zdravja.
Pozdrav!
Želim vam prijazen dan.
http://quovadis.moj-album.com/
quo_vadis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 155
Slike: 0
Pridružen: 15 dec 2007, 20:13
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a emkey » 15 sep 2008, 18:02

Zadnji letošnji, zrel :)

Slika

Nekaj svežih smo testno zaužili v solati s paradižnikom, papriko, ... vendar nekega hudega navdušenja med konzumenti ni bilo :lol: grenko, grenko, GRENKO. Plod sam pa vsekakor zanimivo izgleda.
emkey
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 04 jun 2007, 08:56
Kraj: Spodnji F*kovci

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 15 sep 2008, 21:16

Emkey, vem, da so plodovi grenki, pa si probal tisto rdečo pulpo okoli semen? Tudi ta je užitna in se uporablja predvsem kot barvilo za razne jedi, predvsem rižote in želeje ali marmelade. Probaj!
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a emkey » 16 sep 2008, 09:16

Nisem probal. Se mi pa zdi precej dela z obiranjem vsakega semena, za malo efekta. Razen če je kakšna hitrejša metoda.
Pa tudi... zadeva nima ravno prijetnega vonja :)
emkey
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 56
Pridružen: 04 jun 2007, 08:56
Kraj: Spodnji F*kovci

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 16 sep 2008, 09:31

Ja, vem da ima neprijeten vonj, a vseeno. Pravijo, da je v tej rdeči pulpi največ zdravja. Pa saj rabiš le malo, da si obarvaš recimo rižoto. Probati ni greh. Aja, pri pobiranju te snovi uporabiš kar prste, ki jih potem spereš v majhni skledici z vodo. To obarvano vodo potem uporabiš pri kuhanju...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a GREEN » 31 jul 2009, 16:33

Momordica mi zelo lepo raste in plodov bo tudi veliko,prejšje leto sem kupil seme v semenarni pa nič.
Vsa zasluga gre namreč QUO VADIS ,ki mi jih je priskrbela da bom imel letos obilen pridelek.Pa tudi nadzemeljske redkvice so zelo okusne dokler so mlade,starejši pa malo pečejo.
Hvala
Bučolog-Sam da raste in raste
GREEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 35
Pridružen: 06 mar 2008, 22:36
Kraj: LJUBLJANA

Re: Momordika

OdgovorNapisal/-a nejevernež1 » 11 jul 2011, 10:43

Jaz imam 2 momordice.
ena raste zlo hitro in listov nima nazobčanie oz. deljenih ima pa veliko plodov. ena pa je še čisto majhna in ima zelo deljene liste. je možno da je ena moška druga pa ženska rastlinaŠ
nejevernež1
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 15
Pridružen: 20 jan 2011, 20:48


Vrni se na Zelenjava

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov