Yucca - drevo zivljenja

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Yucca - drevo zivljenja

OdgovorNapisal/-a Orgasm » 18 maj 2005, 20:53

Pozdravljeni, imam eno vprasanje,... pravzaprav prosil bi za pomoč.

Sem totalni laik glede rastlin. Torej vse kar vem je da jih je treba tu in tam zalivat. Na srečo je za to vedno skrbela punca. Pred skoraj letom dni sva se pa razšla in ta yucca, ki sem ji jo 1x kupil je ostala pri meni...pravzaprav dve. Zalijem jo vsak teden ali dva in opažam, da ena raste normalno (ne odpadajo in rumenijo listi), pri drugi pa so začeli rumeneti listi in odpadati... zdaj so ostali še samo cca. 3 listi s tem da zgleda kot da poganjajo tudi novi...ampak njen izgled, oz. stanje zgleda zelo klavrno. Ne vem kaj mi je storiti, saj bi jo rad obdržal. Prosil bi če mi lahko kdo opiše kako je treba skrbeti za tako rastlinom, ker kot pravim...jaz nimam pojma. :oops:

Sreča, da sem na netu naletel na ta forum. :wink:
Orgasm
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 18 maj 2005, 20:46

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 19 maj 2005, 10:35

Ojla,

po moje jo prevec zalivas in je pricela gniti zato ima rumene liste in ti odpadajo. Daj jo iz lonca in poglej kaj je v zemlji, gnile in posusene korenine porezi, daj ji svezo zemljo in zalivaj ko je zemlja suha-tudi malo nizje ne samo po vrhu.
Mogoce bos se tu nasel kak odgovor za tvoj problem:http://www.rastline.com/search.php?mode=results
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Orgasm » 19 maj 2005, 11:01

hvala za tak hiter odgovor...
dal sem jo iz lonca...korenine zgledajo po moje okej.
Kako svežo zemljo ji moram dati?
Kako pa lahko zalivam malo nižje? S pomočjo kake injekcije, ali?
Koliko vode cca. se naenkrat vlije?
Zanima me tudi kako okolje rabi ta rastlina? ali je pomembno dosti svetlobe?

Hvala vam vnaprej...

P.S.: v iskanju sicer pise nekaj o tem ampak kot sem rekel...nimam pojma o rastlinah....in ne vem ali za vse veljajo priblizno isti napotki?
Orgasm
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 18 maj 2005, 20:46

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 19 maj 2005, 12:24

Ojla,

kupis zemljo za zelene rastline-pa imas svezo (novo) zemljo. Ko ga bos presajal mu daj na dno loncka plast (priblizno 1/5 loncka) debelejsih kamnov za drenazo (da odvecna voda pri zalivanju lahko odtece).
Zalivas takrat, ko ti ostane prst, ki ga vtaknes v zemljo suh oz. cutis na konici prsta da zemlja ni mokra. Zalivas lahko tudi tako (po moje se najlazje) da si dan prej v vedro nastimas vodo, naslednji dan pa potopis cel lonec v vodo ravno toliko da je zemlja prekrita z vodo. Priceli se bodo spuscati mehurcki in ko teh ni vec vzames lonec ven iz vode in ga pustis toliko casa da se vsa odvecna voda odtece. Tako lahko zalivas vse roze v lonckih, lahko pa priblizno 1x mesecno dodas v tako vodo tudi gnojilo za zelene rastline (ne cvetoce).
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Orgasm » 19 maj 2005, 14:03

uuhhh....torej cel "tegl" dam v vedro do vrha zemlje??? huh...pol sigurno nisem preveč zalival :lol:

hvala za vse nasvete...zemljo sem si že zrihtal...bom to danes testiral...
Orgasm
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 18 maj 2005, 20:46

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 19 maj 2005, 15:26

Ojla,

ja cel teglc (vse skupaj traja okoli 10-15 min, mogoce prvic vec vsako naslednje tunkanje pa bo najbrz krajse), potem pa ko se odtece ne zalivas dokler ni zemlja suha kot sem napisala. Hec takega zalivanja je v tem da se cela zemlja prepoji, korenine se napijejo kolikor rabijo in se bolj enakomerno razvijajo. Pa se utopit rastline ne mores, saj ji ne dolivas vsak dan ampak enkrat mocno pol je pa vsaj 5 dni mir.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Orgasm » 19 maj 2005, 18:31

evo...zdaj sem presadil...dal cca 1/5 kamenčkov (velikih cca. 2-3cm), potem malo nove zemlje, postavil drevo življenja not....in spet obsipal z novo zemljo. Volia....stvar rešena...upam da se bo zdaj lepo prijela, ker zdaj ne izgleda prav lepo...deblo + 2 lista iz enega poganjka, trije poganjki pa prazni..vse odpadlo.

Zanima me samo...ali moram kar takoj tudi zaliti? Ker zdaj pa res nimam 1 dan stare vode....ali lahko jutri ali je sveža zemlja dovolj vlažna sama po sebi?
Orgasm
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 18 maj 2005, 20:46

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 19 maj 2005, 18:38

Ojla,

sedaj jo lahko pustis tud dva dni, potem jo pa le zalij.
PS: upam, da se ti bo popravil, samo malo casa mu dej
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Orgasm » 19 maj 2005, 20:10

hvala za vse...bom poročal kako napreduje...

lep pozdrav :wink:
Orgasm
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: 18 maj 2005, 20:46


Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov