Golliwoog-Callisia repens

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Golliwoog-Callisia repens

OdgovorNapisal/-a ursika » 02 jan 2006, 13:51

Ali pozna kdo to rastlino:
Slika
(http://www.vogelforen.de/showthread.php ... ost1011516)
Ime: Golliwoog-Callisia repens
Ima kdo slučajno kakšno odveč oz. ali kdo ve kje bi jo lahko dobila? Rabila bi jo za želvjo hrano :wink: .
ursika
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 98
Pridružen: 09 maj 2005, 09:31
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a rok.k » 02 jan 2006, 18:35

men se zdi tole podobno družinski sreči
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a ursika » 03 jan 2006, 16:06

Družinska sreča ali Helxine Soleiroli(nekaj takega) je tudi fajn rastlina za želve, a ni enako kot zgornja, ki sem jo navedla.
A imaš mogoče Družinsko srečo? Morda veš, kje bi jo lahko dobila?
ursika
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 98
Pridružen: 09 maj 2005, 09:31
Kraj: Maribor

Družinska sreča

OdgovorNapisal/-a muha » 03 jan 2006, 19:13

Družinska sreča: dobiti jo je mogoče v vrtnih centrih in cvetličarnah - vsaj občasno.
Če ne bi bili v zimskem času, bi ti poslala potaknjence, a v tem času bi med potjo gotovo propadli. Lahko se mi oglasiš spomladi, če bo še aktualno.

Rastlinice iz tvoje slike pa žal ne poznam.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a ursika » 04 jan 2006, 14:18

Družinsko srečo sem včeraj kupila. Zdaj me pa zanima kako naj skrbim zanjo? Koliko jo naj zalivam, jo naj tudi škropim? Jo lahko zalijem z navadno vodo? Kdaj naj jo presadim? Še kakšen nasvet?
ursika
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 98
Pridružen: 09 maj 2005, 09:31
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a muha » 04 jan 2006, 15:57

Družinska sreča ima raje nekaj več mokrote; tudi če malo vode ostane v podstavku, se nič ne pritožuje. Ni rada suha. Škropljenje ne škodi, obvezno pa tudi ni. Rada ima svetlobo, če ni svetlobe, je redka in pretegnjena. Meni čudovito uspeva na polici zahodnega okna s srednjo toploto. Od radioatorja pod oknom jo ščitita polica in zavesa. Presajam je ne (po lastni odločitvi). Mislim pa, da ni problema, da jo lahko tudi prerežeš in na ta način razmnožiš. Jaz jo množim tako, da po striženju odstrižene vejice potaknem v nov lonček z zalito običajno zemljo za zelene lončnice. Včasih tudi zacveti (majceni beli cvetki), semen pa pri meni ni naredila.

Skratka, dokaj nezahtevna rastlinica,razen glede vode in svetlobe. Če nimaš deževnice, zalivaj s postano vodo. Gnojim je skoraj ne, če jo bo jedla želvica je tudi raje ne gnoji preveč s kako kemijo. Od časa do časa uporabi vodo, v kateri si umila sveže meso.
Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 04 jan 2006, 17:10

Sveže meso? :shock: Zakaj pa je to dobro?
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a muha » 04 jan 2006, 21:14

Nemesis: Ni zraslo na mojem zelniku - povzeto po ustnih in pisnih virih - ampak res malce učinkuje. "Pomije" od svežega mesa imajo pač delčke organskih snovi, ki so dobro gnojilo. Odpadke krvi in mesa vsebuje prenekatero organsko gnojilo, kakršne kupujemo. Ni mišljeno, da bi sedaj kupovali meso zaradi gnojenja. Ampak, kadar kuhamo, tako ali tako meso pred uporabo oplaknemo. Te vode ne zavržemo, temveč jo koristno uporabimo za gnojenje necvetočih lončnic.

Za Uršiko pa še nekaj: sem pravkar prišla iz nakupov. V Kaliji v ljubljanskem mercatorjevem hipermarketu sem videla rastlinico - celo dva kosa - , na moč podobno tvoji iz slike. Žal pa ni imela napisa in tudi prodajalki se sanjalo ni, kako se ji reče. Je bila že posajena v okrasni lonček . Če imaš možnost, poglej v kakšni bližnji Kaliji.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a ursika » 04 jan 2006, 22:08

Najlepša hvala za izčrpne odgovore. Imam še en problemček: rastlino sem postavila v terarij, kjer zdaj čez zimo domuje želvica(ne bom je prezimila, ker je še zelo majhna), terarij stoji na tleh in tam ni ravno svetlo, zato me skrbi, da bo rastlina postala redka in ne bo uspevala. V terariju imam nameščeno neonsko luč in žarnico za gretje, ki sta sicer namenjeni želvi, a oddajata uv žarke, lahko pa nabavim tudi neonko za rože, če bi to kaj pomagalo. Ali mislite, da bi bilo kaj bolje?
ursika
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 98
Pridružen: 09 maj 2005, 09:31
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a muha » 04 jan 2006, 22:17

Na umetno svetlobo se ne spoznam. Škoditi ne more. Bi pa jaz na tvojem mestu kupila dve (ali pa takoj odrezala in potaknila nekaj vejic) in bi eno imela na svetlem, drugo pri želvici, občasno bi ju zamenjala. Zlasti bo to potrebno, če bo želvici rastlinica šla v slast.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a ursika » 05 jan 2006, 12:44

Kako veliko vejico pa moram odtrgat? Ali rastlina hitro raste? Mislim, da želvici ni najbolj okusna, ker je ne je, bo pa rastlina koristna v terariju, saj povišuje vlago in nudi zavetje. Torej le odtrgam vejico in podtaknem, pa bo pognala korenine? Kako pa jo obrezujem?
ursika
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 98
Pridružen: 09 maj 2005, 09:31
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 05 jan 2006, 12:49

Muha: Hvala za odgovor. Ni bilo mišljeno, da bi si to izmislila ampak tega še nikoli nisem slišal in se mi je zdelo malce čudno... Imaš mogoče kakšen podatek kje bi to lahko prebral. Me res močno zanima! :)
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a muha » 05 jan 2006, 16:28

Ursika: potaknjenec družinske sreče je lahko velik od 1 cm dalje. Če je manjši, ga zapičiš v zemljo, če je večji, pa položiš nanjo in pritisneš - ob vsakem členku bo naredil koreninice. Se zelo radi primejo in dokaj hitro rastejo. Obrezovanje - striženje po potrebi - da ne preseže predvidene oblike in velikosti. Na nič drugega ni treba paziti. Je ne moreš uničiti, razen, če bi jo postrigla "na balin".

Nemesis: to o zalivanju z vodo od mesa sem že večkrat prebrala - v raznih domačih nasvetih o vzgoji rastlin, ker vse na to temo pridno "prežvečim". Lahko si ogledaš tudi prispevek "stare" od 12. 11. 05 pod Pripomočki za vzgojo sobnih rastlin. Dokončno navdušila me je znanka, ki ima doma prekrasno zelenje in pravi, da ga enkrat mesečno tako pognoji. V strokovni literaturi pa tega najbrž ne bo.

Lp
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a ursika » 05 jan 2006, 16:37

Danes sem mami omenila ta način gnojenja in je le zamahnila z roko ter rekla: eh saj jaz pa to že dolgo vem! :? Zanimivo. Zakaj pa jaz tega ne vem? :lol:
Muha, še enkrat hvala za odgovore, ki so mi zelo prav prišli.
ursika
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 98
Pridružen: 09 maj 2005, 09:31
Kraj: Maribor

kje se da to kupiti? rabila jo bi za zajcke!

OdgovorNapisal/-a majab » 16 okt 2009, 09:45

kje se da to kupiti? rabila jo bi za zajcke!

hvala
majab
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 16 okt 2009, 09:43
Kraj: novo mesto


Vrni se na Zelene sobne rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov