Bršljam

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Bršljam

OdgovorNapisal/-a Kira » 14 nov 2003, 12:33

Imam 2 m dolg bršljan, pa me zanima, ali se da narediti podtaknjence?

Kaj je potrebno narediti?

LP vsem
Kira
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 14 nov 2003, 12:31

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 14 nov 2003, 13:25

Ojla,

za podtaknjence sicer ni ravno pravi čas (najbolje je poleti), potrebuješ pa :
-prašek za lažje ukoreninjenje (Plantella nekor III za olesenele podtaknjence)
-zemljo, najboljša je prav zemlja za podtaknjence
-lonček z drenažnim materialom na dnu (kamenčki, glinene črepinje...)
Stvari se lahko lotiš na dva načina:

1. rastlino lahko razrežeš(na 3 vejice, bodi pozorna kaj je zgoraj in kaj spodaj, odstraniš listke na tistem delu, ki gre v zemljo saj listi v zemlji gnijejo, poprašiš z preparatom za hitrejše ukoreninjenje in posadiš, čez lonček, ki ima drenažo povezni prozorno vrečko, ki bo vzdrževala primerno vlago, vsak dan odpreš in popršiš, biti mora na toplem vsaj 25°C)

2. rastlino lahko podtakneš ob stari rastlini (samo posnameš povrhnico za 1 cm na polovici dolžine vejice, odstraniš listke, vejico tam kjer ima ranico potreseš z praškom in zviješ tako, da je ta potreseni del na zemlji. Lahko si pomagaš z ukrivljeno žičko v črko U, ki jo obrneš in zapičiš v zemljo tako da je med krakoma žičke vejica in jo žička pritiska ne zemljo, zalivaš normalno, na mestu podtikanja večkrat popršiš, ko se ukorenini lahko prerežeš podtaknjeno vejico in imaš 3)
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Kira » 17 nov 2003, 11:47

Klavdija, najlepša hvala za odgovor, bom poizkusila poleti!

LP, Kira
Kira
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 14 nov 2003, 12:31

OdgovorNapisal/-a Kira » 17 nov 2003, 12:08

Klavdija, najlepša hvala za odgovor, bom poizkusila poleti!

LP, Kira
Kira
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 14 nov 2003, 12:31

OdgovorNapisal/-a Theo » 26 jun 2004, 22:38

Lep pozdrav vsem! :D

Sem čisto "frišen" na forumu in imam par vprašanj.

V kratkem mislim postaviti malce večji terarij za kačo (Ameriški gož) min. D80xŠ80xV100 cm, kjer bo znotraj tudi polička za rože. Terarij bo z zgornje strani 12 ur osvetljen z žarnicama Hagen "SunGlo", zvečer pa 12 ur z "NightGlo"(imitacija mesečine), vlažnost v terariju je 80-90%, temp=23-27°C.
Za začetek mislim tja posaditi bršljan (Hedera helix). Zanima me, če bo uspeval, kakšno zemljo naj uporabim, ga je potrebno kaj gnojiti? Kakšno rastlino (visečo ali plezalko) bi še lahko dal v te pogoje, po možnosti manj zahtevno, da ni potrebno kar naprej vznemirjati kače?

Hvala za odgovor
LP Teo.
Theo
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 26 jun 2004, 22:13
Kraj: Domžale


Vrni se na Zelene sobne rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov