Bambus sreče

Zelene rastline imenujemo rastline, ki nas razveseljujejo predvsem zaradi svoje atraktivnosti, barvastih listov, nenavadnih stebelnih oblik in pa tudi cvetov.
Araucaria, Asparagus, Asplenium, Calathea, Dracaena, Ficus, Hebe, Yucca, ...

Moderatorji: dusanh, MojcaL, Moderatorji

Bambus sreče

OdgovorNapisal/-a izu » 02 dec 2003, 15:38

Ali kdo ve kaj o te rastlini jaz jo imam doma in ne vem kako jo oskrbovat vem samo da ko je tista vata al kaj je okoli osuši jo je treba zalit.
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 dec 2003, 00:01

Ojla,

to je sedaj nov prodajni hit "cvetličarjev" :arrow: v bistvu so pa skupaj zvezani podtaknjenci bambusa. Če jih posadiš v zemljo ti bodo full odgnali in začeli normalno rasti. Najboljši čas za to je pomlad, ko ima rastlina dovolj svetlobe, toplote in rastno obdobje.
Če ti je pa ljubši v psodici, pa oskrbo že poznaš :arrow: stati mora v mokri peni.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Re: Bambus sreče

OdgovorNapisal/-a Matej ´momiji´ » 03 dec 2003, 01:41

Pozdravljeni,

Tako imenovani `lucky bamboo` pravzaprav NI bambus!! Ta rastlina izhaja iz rodu dracen. Zadeva je bila prinešena v evropo seveda iz komercijalnih razlogov, z vzhodnega dela azije, natančneje kitajske!

Rastlina se vzgaja kot lončnico v notranjih prostorih kjer preko zime temp. ne pade pod 10 stopinj C.
Mokra pena + hranila; še bolje jo je potrebno sčasoma presaditi kot lončnico v zemljo za notranje zelene rastline!

V primeru odločitve za pravi bambus, ki je toleranten do naših zimskih razmer si izberi sledeče sorte;
-Phyllostachis aurea (-20°C, 6-9m, svetlozelene barve listje in lubje)
-P. nigra (-20°C, 8-12 m, svetlozeleni listi, črno lubje)
-Bambusa vivax aureocaulis ( -28°C, 8-12m, svetlozeleni listi, rumeno lubje z zelenimi progami)
-Pleioblastus pumilus ( -18 do -20°C, 0,50 m, temnozelenih lističev),....

Kar se tiče zunanjih bambusov niti nimajo kakih posebnih zahtev; zadostna količina vlage v tleh; zavetna lega. Preko suhe zime ga rado izsuši tako da ponavadi nadzemni deli rastline odmrejo, na pomlad pa dokaj hitro zopet odženejo novi koreninski izrastki 2,5 m v 14-ih dneh pri višje rastočih sortah, v idealnih pogojih. JE ZELOOOOOOO AGRESIVEN!!!

GOOD LUCK!
srečen celo življenje? postani vrtnar :)
Matej ´momiji´
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 20 nov 2003, 00:10
Kraj: vrhnika

Re: Bambus sreče

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 03 dec 2003, 18:15

Ojla Matej

Tako imenovani `lucky bamboo` pravzaprav NI bambus!! Ta rastlina izhaja iz rodu dracen.

Ta tvoja definicija me malo bega :shock: dracene imajo skoraj oranžne korenine, "lucky bamboo" pa ima bele :?: Tudi stebelce je trdo in čisto drugače olesenelo - ne tako kot oleseni Dracena :?

Postane pa Bambus posajen na vrt dejansko velik problem, saj je zelo agresiven pri razraščanju svojih korenin (na to si že ti opozoril), in lahko načne še tako močno ograjo, pa tudi požene vse povsod.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a BoGo » 03 dec 2003, 22:32

Matej, kje pa se da dobiti ta bambus? Če bom šel recimo v Kalio, me ne bodo čudno gledali? Glede na višino bi za naš vikend bil primeren prvi, ki si ga naštel (Phyllostachis aurea)
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a izu » 28 apr 2004, 10:35

že spet jaz
sedaj imam pa palico 1m ali pa še malo več in mi čisto zgoraj postaja rjava se posuši spodaj pa rastejo bele korenine
Kaj naj naredim

pa v posodi so tudi alge prisotne
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a anka » 28 apr 2004, 11:57

Hallo!
Sama sem ga ravnokar posadila v zemljo v lonček, ki ni preluknjan. V vodi in spužvi se mi zdi, da je začel stagnirati. Sadikice imajo rumene korenine in po enem tednu je videti prav zadovoljen. Imam še listek iz cvetličarne, kjer piše "lucky Bamboo" in Dracena. Sama se na te stvari ne zanesem preveč, mi pa deluje podoben draceni. Glede na veliko število podtaknjencev bom najbrž enega posadila na prosto in preizkušala kako se obnaša.
anka
anka
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 71
Pridružen: 06 apr 2004, 12:52
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a izu » 05 maj 2004, 19:01

Jaz bi se enkrat ponovil vprasanje

že spet jaz
sedaj imam pa palico 1m ali pa še malo več in mi čisto zgoraj postaja rjava se posuši spodaj pa rastejo bele korenine
Kaj naj naredim

pa v posodi so tudi alge prisotne

pa se nekaj:
kje bi dobil bambus za posadit ki bi zrasel in bi prezimil?

LP
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a BoGo » 06 maj 2004, 22:45

Hojla, če dobiva korenine, verjetno pomeni, da čuti, da se mora ukoreniniti, drugače bo šel po gobe.

Alge pa ti ga po mojem lahko pokončajo. Kakšen dober fungicid bi malo pomagal. Drugače pa sem zasledil bambus v kakih vrtnih centrih. Malo povprašaj in verjamem da ti bodo pokazali in svetovali.

'dijo
BoGo
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a aya » 22 maj 2004, 11:25

Zivjo,

ali morda kdo ve, kako se lahko ta "srecni" bambus, ki ga imam se v vodi skoraj brez korenin, vpodbudi, da bi imel listke se kje drugje, kot samo na enem ali dveh mestih?

Ali se ga prereze? Kje in kako? Ali pa se to ne sme?

Hvala za odgovor.

LP Aya
aya
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 22 maj 2004, 11:14

OdgovorNapisal/-a lenyka » 18 jun 2004, 21:47

moj pa neverjetno hitro raste-korenine in listi, na žalost pa ima liste tako kot praviš samo na enem mestu, če se pa to lahko naredi pa ne bi vedela lp
si samo pika na tem svetu, a za nekoga si ves svet..........
lenyka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 18 jun 2004, 19:56
Kraj: celje

OdgovorNapisal/-a maya » 20 jul 2004, 13:11

živio :D
tudi jaz imam bambus sreče, že od marca pa je pognal že kr neki korenin. zdej ga mam samo v vodi k jo menjam na tri tedne. tudi moj ma liste samo na enem koncu, imam pa dva stebelca.

kmalu ju je napadla plesen pa sem ju morala skrajšati za dve tretjini :cry: zdej sta zaenkrat o.k. :o

prosim, če kdo ve,
:arrow: a je zdej prepozno za presadit ga? pa v katero zemljo, koliko zalivat...
a je boljši lonček z luknjami spod al brez? rabi velik svetlobe :?: :?: :?:
čao,
maya
maya
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 20 jul 2004, 12:45
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a Dark Angel » 12 feb 2005, 12:56

ammm, tudi jst mam doma bambus sreče, in prav odlično mi uspeva :D

Mam pa eno drugo težavico, pred parimi uricami sem kolegico po pošti poslala bambus, vse lepo zavito, sam vseeno imam tak občutek da se bo ta voda(ni je blo veliko) vseen razlila :? :oops: zato me zanima asli bo kej nerobe če bo moj bambus en dan, največ dva bil brez vode? ali lahko to ugrozi njegovo življenje? :? :oops:

Zelo bi va bla hvaležna za odgovor, in že v naprej se vam zahvaljujem...
Dark Angel
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 12 feb 2005, 12:48

OdgovorNapisal/-a sasar » 12 feb 2005, 13:26

Ali si ji poslala v epruveti?
Če si ji poslala v epruveti ne bi smel biti problem, ker so ponavadi dobre (razen če bodo poštarji delali z rožo grdo). Sicer pa mislim da nevem kakšen problem to ne bi smel biti, tudi če je brez vode, samo da bo vlažno.
Naj da še kakšen drug strokovnjak mnenje.
LP
Hvala in LP
sasar
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: 22 sep 2004, 20:37
Kraj: Idrija

OdgovorNapisal/-a BoGo » 13 feb 2005, 13:23

Kolikor vem, so epruvete dobra rešitev.
Ste že prebrali namig dneva za danes?
http://users.volja.net/kitaraman
BoGo
Guru
Guru
 
Prispevkov: 598
Pridružen: 08 maj 2003, 00:06
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a Dark Angel » 15 feb 2005, 14:58

Ja poslala sm v eprovetki, ampak ko sm vidal kak je ženska na pošti obtrnila paket me je res strah ratal kaj če ne bo živ prišu do naslovnika - k sreči je prživel in je že v dobrih rokah ... :D

hvala obema za odgovor :)
Dark Angel
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 12 feb 2005, 12:48

OdgovorNapisal/-a izu » 09 apr 2005, 11:11

Hmm končno sm dobu svoj bambus v bližini doma ma en fuul jih pa sm uzel 2 sadiki zdej so se mi pa vsi listi zvil pa nevem kaj je a je to od šoka al bo umrl ??
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a estrella » 16 sep 2005, 19:41

Mene pa zanima, kje bi se ta bambus sreče dalo kupit? sem pogledala že po dosti cvetličarnah, pa nimajo... kje ste ga kupili vi?
LP
estrella
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 16 sep 2005, 19:39

OdgovorNapisal/-a izu » 16 sep 2005, 19:51

Ma zdaj se ga bo najbrž sšet dobilo v cvetličarnah,vendar ti ga ne priporočam ker ko ga boš nekaj časa imela bodo nekateri stebelci začeli gnit in ne bo tako lepo.Raje kupi kako drugo lepo rožico :)
" Vitez ki bije bitko z jedrsko bombo! "
izu
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 499
Pridružen: 02 dec 2003, 14:59
Kraj: Zaboršt

OdgovorNapisal/-a estrella » 16 sep 2005, 20:35

ok hvala za odgovor, samo še eno vprašanje - ali je to da stebelca začnejo gniti odvisno od nege ali se to vsem zgodi?
estrella
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 16 sep 2005, 19:39

Naslednja

Vrni se na Zelene sobne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek
  • Bambus
    Napisal/-a innesi » 26 sep 2005, 10:58
    6 Odgovori
    6308 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a sasok Poglej zadnji prispevek
    16 okt 2006, 20:24
  • BAMBUS V PISARNI
    Napisal/-a mishka22 » 11 jan 2010, 11:45
    7 Odgovori
    5334 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a bambus Poglej zadnji prispevek
    06 mar 2010, 23:02
  • Bambus v vodi
    Napisal/-a Kooch » 26 mar 2012, 10:48
    1 Odgovori
    10410 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a Miško Poglej zadnji prispevek
    17 jan 2013, 13:00
  • kako škropim bambus?
    Napisal/-a DaBuddha » 06 apr 2006, 17:53
    1 Odgovori
    3269 Ogledi
    Zadnji prispevek Napisal/-a lunca Poglej zadnji prispevek
    06 apr 2006, 19:02

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron