Žajbelj

Zdravilne rastline namenjene zdravju.
Aloe arborescens (Aloja vera), kamilica, trpotec, ognjič, ameriški slamnik, ....

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

Žajbelj

OdgovorNapisal/-a metulj » 22 sep 2006, 18:28

Eno takšno začetniško vprašanje ... :?

Na vrtu imam posajen žajbelj, ki dobro uspeva, prejšnji dve zimi sem ga pustila čisto pri miru in je lepo prezimil. Letos pa bi ga rada spravila za čaj. A ga lahko porežem, a naj osmukam liste... skratka kako naj pridem do pridelka ne da bi s tem škodovala rastlinici, saj ne bi rada da pomrzne.

Hvala za odgovore in uživajte kolikor se da v zadnjem poletnem dnevu :wink:

Petra
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a felidae » 22 sep 2006, 22:20

Ravno zadnjic sem nekje prebrala da ce rabimo sveze liste lahko trgamo kadarkoli, za susit in potem za v caj pa je najbolje ravno preden zacveti. Kaksna je pa razlika med nabranimi liste preden cveti in potem pa nimam pojma :oops:. Naj pove kdo ki kaj vec ve, ker tudi mene zanima :D
felidae
Guru
Guru
 
Prispevkov: 286
Pridružen: 21 okt 2005, 22:35
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a zelena » 22 sep 2006, 22:27

ja, res je - največ moči imajo listi pred cvetenjem, saj rastlina ob cvetenju vso moč usmeri v cvet. opažam, da je listje v času cvetenja kar nekam ubogo videt...
sicer imam dve sorti žajblja - širokolistno in ozkolistno. ozkolistni zacveti prej in ga za sušenje režem spomladi (pred cvetenjem). širokolistni je spomladi ves plesniv, in to vsako leto, se pa čez poletje polepša in ga porežem takrat. tudi cveti malo kasneje.
sveži listi so zelo dobri za žvečenje pri boleznih ustne votline in zob!
zelena
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 72
Pridružen: 24 maj 2006, 23:07

OdgovorNapisal/-a metulj » 23 sep 2006, 21:20

Sem jih nabrala pred cvetenjem, ampak je sedaj že spet velik in me zanima koliko ga lahko oskupim pred zimo, ne da bi s tem škodovala grmičku. A ga lahko porežem, osmukam liste ... ?
metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj


Vrni se na Zdravilne rastline za zdravje

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov

cron