išče se STEVIA REBAUDIANA

Vprašanja v zvezi z zdravilnimi rastlinami namenjene prehrani.
Česen, čebula, pehtran, čemaž, bazilika, rdeča pesa, ...

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

OdgovorNapisal/-a zmeda » 12 jan 2007, 11:55

Ravno sem na tv slo slisala, da naj bi bila stevia strupena in nevarna za uzivanje, vsaj na ministrstvu za zdravje jo odsvetujejo.



Se ti ne zdi, da se v tem primeru sesuje Evropska sladkorna industrija.

Prepoved stevie je pak dosegel Cocacola - lobi dalnega leta.

Spomladi, če se mi dovolj razraste bom mel predvidevam podtaknjence.

Je pa super zadeva - žliška šipka, malce limonine trave, listek stevije in je super čaj :)

Če bi bla toooool " strupena " potem bogi teli ljudeki....
Slika

Ampak nekaj ne štima - zakaj Indijci tako dolgo živijo??
DEMOKRACIJA VARA
zmeda
Guru
Guru
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 23 maj 2005, 22:49

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jan 2007, 13:06

Zmeda,svaka čast,to si pa res dobro povedal...Indijci jo že dolgo uporabljajo,tudi na kitajskem in japonskem je stevija oz. njen ekstrakt najbolj pogosto uporabljano sladilo.Pa glej koliko šele oni živijo...

V Evropi je pa sladkorna industrija že tako bolj na robu egzistence,kaj bi šele bilo,da se zdaj vsi spomnijo stevijo uporabljat,ki pa povrh vsega še nima kalorij in ne zvišuje ravni sladkorja v krvi...kaj bi na to diabetiki rekli...lahko bi jo vsaj za njih spustili v prodajo,če ne drugače,pa vsaj na recept.Je pa larifari,da ni raziskana... :wink:

Zmeda,spomladi se priporočam za potaknjence,meni je mojo oče uničil,ko sem bila na dopustu...jo je vsak dan zalival,ko da je kakašna močvirska rastlina :lol:

LP
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a zmeda » 12 jan 2007, 14:09

:D Tut moja je bila že čist boga in sem jo odrezal pri dnu stebla, pa
lonček pustil na balkonu ( bo kdo drug pospravil ;) ) in glej ga zlomka
čez cca 2 meseca je začela na novo poganjat iz stebla in trenutno ima
3 lepe nastavke cca 15cm velke ( trije potencialni podtaknjenci ), ker pozimi mi
raste le v višino in ne dela stranskih poganjkov, tako da spomladi nahitro
3 ukoreninim in potem upam, da bodo ratal grmički. :lol:
DEMOKRACIJA VARA
zmeda
Guru
Guru
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 23 maj 2005, 22:49

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 12 jan 2007, 15:31

ja ampak moja je zgnila do konca,sem jo izlončila pa je samo smrdljiva voda ven pritekla,korenen ni bilo več,so vse pognile.Verjemi,da kaj takega tudi na balkonu nisem hotela več imeti,pa je šla ta smrdljiva stvar v smeti...

mi jo je bilo zelo žal,ker je res dobra za v čaj...Imela pa sem potaknjenec,tako da ni bilo kaj za rešiti.Glih se mi je dobro ukorenunil,ko mi ga je 'fotr' utopil :lol:

tako da se spomladi res priporočam za kakega 'mladiča' :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 07 sep 2007, 11:29

ravnokar sem po internetu brskal za semeni, ko sem naletel na ime stevia. gledam in berem ter ugotovim, da bilo tole super zadeva za v čaje, ki jih zelo rad pijem pozimi (sadni, zeliščni, zeleni, črni, karkoli...).

zato me zanima, če ima kdo doma kak poteknjenec ali semena za prodat oz. zamenjat za kaj drugega.

če bi katera dobra duša imela bi jo lepo prosil, da se mi javi. hvala.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 29 feb 2008, 07:57

če si kdo lasti ali pa ve kje stakniti semena/sadike stevie (v sloveniji) naj prosim javi. hvala že vnaprej.

Uroš
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 29 feb 2008, 08:57

HH, semen ali sadike nimam, sem pa stevijo že gojila. Liste sem za uporabo posušila in zdrobila. In meni se v čajih ne dopade, ker jim spremeni okus. Sama ima malce neprijeten vonj, rahlo grenak priokus in tako 'sluzasto' sladkobo, ki pa se pojavi šele na koncu požirka. Do takrat pa misliš, da piješ nesladkan čaj.

Če imaš željo, ti pošljem zrobljene liste stevije, da si sam probaš. Potem pa se odloči, če bi sploh rad imel komplikacije z vzgojo te zahtevne rastline. Saj poleti raste kot plevel, le cvetove ji moraš redno trgati, pozimi je pa hudič, probala sem jo prezimiti že na vse možne načine, pa mi ni uspelo. Semena pa slabo kalijo (na svetlobi!, ne pokrita z zemljo), pa še sadike so potem samo enostebelne, dokler se grmiček sploh kaj razveja, je že konec poletja. Jaz sem jih sicer vršičkala, da spodbudim razvejanje, pa je še vedno zelo dolgo trajalo...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 29 feb 2008, 10:53

hmmm, zanimivo. lepo da slišim še kaj iz prve roke ;). no če imaš kaj odveč bi se priporočal. potem se odločim če želim gojiti zadevo. sicer pa bom verjetno v vsakem primeru probal. bomo že nekako prezimili zadevo.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 29 feb 2008, 10:58

Bom ti poslala v naslednjih dneh :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a HellHavoc » 29 feb 2008, 11:26

superca. da vidimo, kaj je to čudo :P. če pa kdo ve kaj o kakšnih semenih ali potaknjencih pa kar na dan z besedo.
[img]http://shrani.si/f/1w/F0/3icdVq3l/sig4.png[/img]
Uporabniški avatar
HellHavoc
Guru
Guru
 
Prispevkov: 657
Pridružen: 12 mar 2007, 18:03
Kraj: Izlake

OdgovorNapisal/-a nadina » 29 feb 2008, 12:02

Semena sem videla v Kaliji v Lj.
LP
Uporabniški avatar
nadina
Guru
Guru
 
Prispevkov: 491
Pridružen: 04 okt 2007, 15:18
Kraj: Izola

OdgovorNapisal/-a cacti25 » 04 mar 2008, 12:47

Včeeraj sem si kupila ta semena. Kdaj jih vi sejete? Na vrečki piše, da jih lahko že sedaj marca.
"Sreča je kot metulj, ki ga ne moreš uloviti, če pa mirno obsediš, lahko sede nate."
cacti25
Expert
Expert
 
Prispevkov: 100
Pridružen: 17 jan 2008, 12:54

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 04 mar 2008, 15:37

Semena stevije kalijo na svetlobi, zato jih moraš potresti po površini zemlje in rahlo potlačiti, ne pa zasipati z zemljo. Semena se potem vlažijo le z razpršilko, dokler ne vzklijejo, šele takrat pa se jih laho 'normalno' zaliva. Lahko jih poseješ že zdaj, saj je začetni razvoj sejančka zelo počasen. Do maja se bodo rastline ravno lepo razvile, da jih lahko presadiš ven ali pa v večje tegelce (na balkon ali teraso)...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a ulixes » 19 maj 2008, 20:32

Zdravo!

V Ljubljani na tržnici jo prodaja en gospod, ki ima sicer tudi druge eksotične zadeve, ima pa dokaj navite cene. Stevia je 6 EUR, sam sem jo kupil v botaničnem vrtu na bolšjem sejmu rastlin to soboto za 1EUR. Gospod, pri katerem sem jo kupil, mi je rekel, da ga lahko kontaktiram na www.orhideje.org.
Merkur v BTC-ju ima nekaj podobnega, in sicer je to Lippia Dulcis (Azteška sladkorna rastlina) od Kippenkerla po okoli 2 EUR. Na tržnici je le-ta po 5 EUR.

Aja, ta na tržnici ima stojnico v zgornjem levem kotu, proti tunelu.

Lep pozdrav! :)
ulixes
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 19 maj 2008, 20:09
Kraj: LJ/MB

OdgovorNapisal/-a bučarka » 19 avg 2008, 16:13

Tudi jaz sem interesent (rastlina ali seme). Menjam za kakšno drugo reč.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

Re: išče se STEVIA REBAUDIANA

OdgovorNapisal/-a sonček urška » 28 feb 2012, 16:58

Stevija semena sem naročila v spletni trgovini ekopomurje, v eni vrečkici je 15 semen.
sonček urška
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 28 feb 2012, 16:50

Prejšnja

Vrni se na Zdravilne rastline za prehrano

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost