ARNIKA

Vprašanja v zvezi z zdravilnimi rastlinami namenjene prehrani.
Česen, čebula, pehtran, čemaž, bazilika, rdeča pesa, ...

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

ARNIKA

OdgovorNapisal/-a gorjan » 08 maj 2003, 19:45

Pozdravljeni!
Mene pa zanima,če še kje odkupujejo cvetje ARNIKE suho ali sveže.
Včasih smo kod otroci z arniko kar dobro zaslužili.
ami
gorjan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 08 maj 2003, 16:21
Kraj: davča

Arnika

OdgovorNapisal/-a borutcerkvenic » 12 maj 2003, 18:56

Arnika(Arnica montana) je pri nas ogrožena rastlina, ne vem, če jo še kje odkupujejo. Če se bo iztrebljanje te rastline tako nadaljevala, bo kmalu zaščitena in takrat jo bo prepovedano nabirati.
Lep pozdrav.
Crga
CRGA
borutcerkvenic
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 227
Pridružen: 08 maj 2003, 17:46
Kraj: Maribor

OdgovorNapisal/-a daneb » 19 maj 2007, 05:28

Zamenjava za arniko raste skoraj na vsakem vrtu in ni potrebno nabirati prav arnike. Rastlina ( roža ), ki jo v vseh pogledih nadomesti je OGNJIČ. :roll:
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a tinko » 19 maj 2007, 07:42

Arnika je rastlina pustih tal na obrobjih gozda. Mi smo jo pred leti nabirali za prodajo, toliko jo je bilo. Ko so začeli gnojiti za intenzivno košnjo, je povsem izumrla. Tudi električni pastirji čisto do roba gozda in ponekod še skozi gozd, so jo zdesetkali. Sedaj je opaziti le nekaj primerkov, kjer ne kosijo več . Žal je tako. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a nasha » 19 maj 2007, 18:03

Enako kot je napisal Alojz se dogaja v našem okolju s tavžent rožo.Pri nas jo je skoraj popolnoma uničila redna košnja, tako da je potrebno poiskati kakšen zapuščen travnik,samo ko tam začne rasti robida, zamori tavžet rožo in je že v naslednjem letu ni več.
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

OdgovorNapisal/-a tinko » 19 maj 2007, 20:26

Nasha! Naj navedem naslednji primer: v Rovtah pri Logatcu, kjer sem doma, so asfaltirali cesto. Z buldožerji so pobrali precej robov ob cesti. Domačini so jih, po položitvi asfalta, obložili s hlevskim gnojem in nasejali drobir od sena (razno seme, nabrano na kozolcu). Naslednje leto je rastlo po bregovih na stotine tavžentrož. Od kod so se vzele, mi ni jasno. Izgleda pa, da jim odgovarjajo nanovo nastale "rane" in gnojna zemlja, za razliko od arnike. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a muha » 19 maj 2007, 21:22

Nasha, če rabiš tavžentrožo : moja soseda je nabrala seme in si jo posejala na vrt. Čudovito ji uspeva. Prav tako tudi šentjanževka. Arnika je pa izgleda na našem koncu zelo redka. Sem se od otroških let sem kar dosti nahodila po in ob gozdovih, pa sem komaj kdaj kje kakšno videla, zadnje čase pa še to ne več.
Alojz, tiste tavžentrože ob cesti so se vzele prav iz senenega drobirja.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a tinko » 19 maj 2007, 21:50

Novigrad na Hrvaškem je kraj, kjer je veliko nahajališče tavžentrože. Meni je še ni uspelo vzgojiti iz semena. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a nasha » 19 maj 2007, 23:13

Sem že poizkusila s semenom, pa mi ni uspelo, presadila sem tudi rastlino s koreninsko grudo, eno leto je še bil zeleni del, zacvetela pa ni. Imamo en del travnika kjer raste vse od rmana, šentjanževke,materine dušice...., pa bi rada v to okolje, ki ga pokosimo predvsem zaradi zdravilnih rastlin le enkrat letno vnesla tudi šentjanževko.
Bom še poizkušala,ker si napisala, da je soseda imela uspeh.
Lp Nasha
nasha
Expert
Expert
 
Prispevkov: 103
Pridružen: 12 okt 2006, 12:43

OdgovorNapisal/-a daneb » 20 maj 2007, 09:12

Tavžent roža, Kakšna rastlina sploh je? Jaz te rastline ne poznam ali pa jo poznam pod drugim imenom. Prosim kakšnega eksperta, ki to rastlino dobro pozna naj jo opišečimbolj podrobno po možnosti s slikami. Zelo mu bom hvaležen, ker si bom tako pridobil manjkajoče znanje o zdravilnih rastlinah. Pri nas raste še veliko raznih travniških zdravilnih rastlin največ belocvetnega Rmana slišal sem tudi za rumenocvetnega a tega na travniku še nisem videl. Arnika je pa tako redka rastlina na našem koncu, da jo tudi včasih skoraj ni bilo. Dovolj jo je pa na planini in je kar rumeno od njenih cvetov.
Klub moji starosti še veliko stvari ne vem in si želim vedeti več. :oops:
Hvaležen bom vsem, ki mi boste pri tem pomagali. :D
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a tinko » 20 maj 2007, 12:14

Poglej malo po spletnih straneh pod TAVŽENTROŽA ali CENTAURIUM ERYTHRAEA in dobil boš vse informacije. Takole na pamet lahko povem, da vsebuje grenčine, ki vzpodbujajo tek, pomagajo pri želodčnih težavah. Je sorodnica sviščevk (encianov). Že ime samo govori, da odtehta 1000 (zdravilnih) rož - tausend = tisoč. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a daneb » 21 maj 2007, 06:32

tinko, na netu ni nič uporabnega :oops: kar se tiče tavžent rože. Vsaj v Slovenščini ni nič razen ene tako majhne slike s katero si pa ni moč pomagati ( prepoznati ) same rastline. Naj jo nekdo slika v naravi. Hvala. :o
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a tinko » 21 maj 2007, 09:06

V naravi ima še manjše cvetove, kot so na sliki. Najbolje, da pogledaš še v knjigo o zdravilnih zeliščih ali pa da iščeš na netu toliko časa,da najdeš kaj bolj uporabnega. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a metulj » 21 maj 2007, 09:29

metulj
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 25 nov 2005, 12:44
Kraj: Črnomelj

OdgovorNapisal/-a muha » 21 maj 2007, 13:42

muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a daneb » 23 maj 2007, 06:22

muha, najlepša hvala tole je pa odlična slikca tavžent rože, če je to tavžent roža. Na internetni lekarni je rumene barve cvet in čisto drugačne oblike. Mogoče je pa tako kot z encijanom ( plav, rumen itd. ) :twisted:
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a tinko » 23 maj 2007, 09:05

Dane! Daljnega leta 1963 sem obiskal očeta na Brniku, ko so asfaltirali stezo. Tam je rastla tavžentroža na "kile", kot bi rekli v domačem žargonu. Torej je prisotna tudi v okolici Kamnika, le spoznati jo moraš. Ima specifično barvo cvetov. Če rastlino okusiš, je grenka kot pelin. Cvetki pa so majhni, cca. 5 mm. Nasha! Zate pa ta odgovor: meni se je šentjanževka zasejala v skaljnjak in jo stalno izkopavam, a vedno ostane kaka koreninica. Mislim, da naselitev na travnik ne bo problematična. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a daneb » 23 maj 2007, 15:51

Po vsej verjetnosti obstajata dve vrsti tavžent rože. Spominjam se iz mladosti, da so rastle take majčkene manjše od deset cm cvete so pa imele prav takšne kot na sliki, ki jo je posredoval muha. :D
LP Daniel B.
Uporabniški avatar
daneb
Expert
Expert
 
Prispevkov: 106
Pridružen: 28 avg 2006, 07:06
Kraj: Kamnik

OdgovorNapisal/-a tinko » 23 maj 2007, 17:06

Po moje je vse odvisno od rastnih pogojev. Tudi pri nas so bile majhne, z le nekaj cvetovi. Zato je bila še bolj iskana. Kot sem zadnjič omenil, raste ob obnovljeni cesti visoka do 30 cm. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a zmeda » 03 jun 2007, 22:37

Slika
DEMOKRACIJA VARA
zmeda
Guru
Guru
 
Prispevkov: 197
Pridružen: 23 maj 2005, 22:49

Naslednja

Vrni se na Zdravilne rastline za prehrano

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov