Vprasanje glede Bazilike in ostalih Rastlin za uporabo kuhe!

Začimbne rastline, ki jih uporabljamo pri kuhanju.
poper, curry, timijan, peteršilj, lovor, majaron, bazilika, rožmarin, čemaž, ...

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

Vprasanje glede Bazilike in ostalih Rastlin za uporabo kuhe!

OdgovorNapisal/-a HippyBoy » 01 avg 2004, 09:27

Lep pozdrav vsem skupaj!

Ker sem novi uporabnik Zelisc in Zacimb in tudi novi uporabnik tega foruma, imam kaksno vprasanje, ki se nanasa na to temo.
Prvo kar morate vedeti je, da imam rastline na balkonu v lonckih.

Ker je Bazilika enoletnica, me zanima kako se naredijo "podtaknjenci", da je ne bi naslednjo leto kupoval, ampak da si sadike pripravim sam.

Zanima me, ce obstaja kaksno gradivo glede vzgoje Zacimb in kako se obnasati do njih.

Rabil bi se vedeti, ali so te rastline trajnice ali enoletnice in ce so enoletnice kako naredim "podtaknjence", oziroma je ceneje ce se kupijo semena? Ali rabijo Sonce, PolSonce, Senco in kako jih je treba zalivati? Ce sem pa kaj pozabil navedit, me pa vi opomnite. ;) Ker jaz sem vse te rastline dobil v dar, tako da bi rad marsikaj izvedel:

Rozmarin
Drobnjak
Pehtran
Majaron
Timijan
Cili
Feferon
Meta

Vnaprej najlepsa Hvala!
HippyBoy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 01 avg 2004, 09:12
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a ygregorn » 03 avg 2004, 09:19

Zdravo Celjan,

Vse naštete rastline imajo rade polno sonce, le baziliko je bolje malce zasenčiti. Vse spodaj naštete razen feferona in čilija so trajnice in pri nas prezimijo zunaj. Za rožmarin bo bolj varno če ga boš prezimil v hladnem in svetlem prostoru.Kar se zalivanja tiče je najbolje, da jih zaliješ šele takrat ko se zemlja v lončku posuši. Feferon in čili pa rabita malce več vode. Potaknjence bazilike se da naredit samo ne vem če ima veliko smisla, ker se z lahkoto vzgoji iz semena. Priporočam ti, da si prebereš knjigo od avtorice Lesley Bremness - VELIKA KNJIGA O ZELIŠČIH-, zanimiva je tudi knjiga od našega someščana Dr. Janka Rodeta , obe boš našel v celjski knjižnici.

Veliko uspehov pri gojenju

Tamara
ygregorn
Guru
Guru
 
Prispevkov: 378
Pridružen: 13 jun 2004, 10:56
Kraj: Celje

OdgovorNapisal/-a HippyBoy » 03 avg 2004, 09:26

Lep pozdrav!

Najlepsa hvala za odgovore. Knjigo "Velika Knjiga O zeliscih" sem si vceraj sposodil v Vojniski knjiznici, ker je v Celju sposojena do konca avgusta ;) Srecko jaz ;) in jo tudi pridno pregledujem in prepisujem.

Glede semen imas pa prav. Veliko lazje je posaditi semena in cakati da prikuka rastlina na povrsje ;)

Hvala se 1x!

Blaz
HippyBoy
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 01 avg 2004, 09:12
Kraj: Celje


Vrni se na Začimbne rastline

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost