Bazilika

Začimbne rastline, ki jih uporabljamo pri kuhanju.
poper, curry, timijan, peteršilj, lovor, majaron, bazilika, rožmarin, čemaž, ...

Moderatorji: dusanh, borutcerkvenic, Moderatorji

Bazilika

OdgovorNapisal/-a stojan » 23 maj 2004, 15:55

V vrtnariji sem kupil baziliko, za katero so mi rekli da je trajnica, več kot to mi pa niso znali povedati. Prosil bi za kakšno informacijo o tem, kako se ravna s to rastlino, ali so užitni tudi cvetovi ( rastlina namreč kar bujno cveti ), ali se jo lahko reže, ali se samo trga lističe itd. Za odgovor se v naprej lepo zahvaljujem.
stojan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 23 maj 2004, 15:20
Kraj: Pivka

OdgovorNapisal/-a mina » 24 maj 2004, 10:50

zanimivo, bazilika ravno ne velja za trajnico, morda si pa dobil kako posebno sorto, nič ni izključeno.
sicer pa takole - posadiš jo v večji lonec/korito/gredico, kot pa ima zdaj prostora. Ima rada sonce, samo suše pa spet ne prenaša preveč tako da ji sredi poletja bolje ustreza polsenca (ali samo jutranje sonce ipd.). Zemlja naj bo skozi vlažna. Cvetove ponavadi ščipamo, da se bolj razrašča in dela večje liste. Sicer so užitni tudi cvetovi, ampak ponavadi želimo imeti na paradižniku velike nežne liste, cvetke lahko pa zdaj vse posnameš in jih uporabiš v omaki ipd. Za začimbno uporabo poščipaš ponavadi večje poganjke - s tem vzpodbudiš rast nižje ležečih poganjkov. Če je rastlina velika in močna, sicer bo pa kar propadla, če jo boš preveč oskubil. In še to - z eno samo rastlino (mogoče imaš pa več stebel v enem lončku, ne vem?) si verjetno ne boš veliko pomagal, ker ne bo tako hitro rastla, da bi jo lahko redno trgal.

tisti, ki kuhamo z zelišči, imamo drugače cele nasade bazilike, ker rabimo cele pesti naenkrat...:wink:
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

OdgovorNapisal/-a stojan » 27 maj 2004, 09:16

Bazilika, ki naj bi bila trajnica, je po zgornji strani listov temno zelene barve, po spodnji strani pa škrlatno rdeče. Cvetki so roza barve,vonj se mi zdi bolj žameten kot pri klasični baziliki. Mina hvala za nasvet. Trajnice sem se razveselil, ker sem upal, da bom lahko tudi pozimi uporabljal svežo začimbo. Sicer sem sliko te rože videl v neki reviji, pisalo o njej pa ni nič. Na sliki je bila roža zelo bujna, zato so mi v vrtnariji svetovali, da bosta dve sadiki verjetno dovolj. še enkrat hvala za nasvet. Lep pozdrav.
stojan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 23 maj 2004, 15:20
Kraj: Pivka

OdgovorNapisal/-a tinki » 27 maj 2004, 20:04

ČE SI KUPIL BAZILIKO KOT ZAČIMBO ( ZA SOLATE, DODATEK OMAKAM.............) TAKOJ :!: :!: ODREŽI CVETOVE. CVETENJE RASTLINO IZMUČI IN UŽITNI LISTI NE BOJO VEČ NAJBOLJŠI. VSAKE TOLIKO ČASA JO ZALIJ. MISLIM, DA NE GRE ZA TRAJNICO.

TINKA :roll: [/url]
tinki
Expert
Expert
 
Prispevkov: 111
Pridružen: 16 maj 2004, 18:24
Kraj: ljubljana

OdgovorNapisal/-a mina » 28 maj 2004, 08:31

ojla stojan, se mi zdi da ti bom lahko še bolj pomagala
ko si mi opisal barvo rastline, sem šla pogledat listek pri eni izmed svojih sadik bazilike (jaz kupim vse, kar novega vidim na to temo). ker je v nemščini, ga do včeraj sploh nisem šla dešifrirat. moja rastlina ima torej enako obarvane liste kot tvoja, cveti pa še ne.

na listku piše: grmičasta bazilika "Magic blue". Robustna aromatična bazilika (profi line, hibrid). Listi grmičaste bazilike imajo zelo aromatičen daljnovzhodni vonj in okus. Celo poletje daje velik pridelek listov s polno aromo. Od junija pošilja rahlo modrikasto obarvane cvetove z veliko okrasno vrednostjo, ki jih rade obiskujejo čebele. Rastlina se dobro razrašča (razveja). Višina pribl. 80 cm. Tipična začimba za paradižnike.
Izberite sončo in toplo mesto. Ohranjajte vlažno in varčno gnojite. Lahko prezimi pri pribl. 10°C v hiši.

Ha! To bi pa znalo biti to, a ne? Kakorkoli, jaz zdaj svoji ne bom ščipala cvetov.
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

OdgovorNapisal/-a stojan » 29 maj 2004, 06:10

Mina, Tinki hvala. Ker sem totalni začetnik (gojenja začimbnic sem se lotil zaradi ljubezni do kuhanja), bi imel še kakšno vprašanje na to temo. Kaj naj sedaj, trgam te cvetove ali ne :?: Čez poletje sicer te bazilike ne bom potreboval, ker imam na vrtu nasad enoletnice, rad pa bi, da mi trajnica postane močna, da bo lažje prezimila. Če ustrelim kakega kozla :oops: :?: Prosim za kak splošen nasvet. Hvala.
stojan
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 23 maj 2004, 15:20
Kraj: Pivka

OdgovorNapisal/-a mina » 31 maj 2004, 09:00

no, če imaš na vrtu še navadne bazilike, uporabljaj tiste (in tistim ščipaj nastavke za cvetove)
tole novo baziliko pa pusti, da cveti, ker je po navodilih sodeč očitno tako mišljeno. lahko porežeš, ko odcvetijo, pa niso več lepi poganjki. lahko pa tudi vsake toliko odščipneš kakšen vrh, ker se ti bo tako lepše razrasla.
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

Rdeča bazilika

OdgovorNapisal/-a Oolena » 01 avg 2005, 21:54

Sedajle sem videla tele poste. Še mene zanima nekaj, Očitno imam tudi jaz takšno baziliko - moja ima enake barve liste in cvetke, kot pravita in raste kot grmiček cca 60 cm v višino, krošnja v premeru cca 40 cm in iz enega samega stebla. Sedaj, ko močno cvete, so listki bolj majhni, redki in skoraj dobivajo nekako rumen pridih. Ali sem jo morda premalo zalivala? Kaj naj - cvetke porežem? Ali morda malo pognojim?
Diši pa omamno! Hvala za kak nasvet in lp!
Lp
Oolena
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 8
Pridružen: 13 apr 2005, 22:35

OdgovorNapisal/-a mina » 02 avg 2005, 08:57

oolena, s tvojo baziliko je očitno nekaj narobe, saj listki res ne bi smeli postajati rumeni (razen kaki stari na spodnjem delu stebla). Preveri za škodljivce (z lupo poglej spodnje strani listov). Jaz sem letos imela precej uši, lani pa rdečega pajka-pršice.
Če bi premalo zalivala, se to sproti vidi, ker hitro začne veneti - postane mlahava. Rabi pa bazilika kar precej vode in direktno opoldansko sonce ji tudi ni najbolj všeč.
mina
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 03 maj 2004, 12:23

OdgovorNapisal/-a natason » 31 avg 2005, 13:39

jaz imam se bolj nenavadno baziliko - preden ji sploh uspe zrasti v kaj doglednega, kaj sele uporabnega za kuho, mi jo nekaj pozre. Zdaj sem jo poskusila vzgojiti na okenski polici, pa sem opazila, da okoli nje nenehno letajo neke male musice. Veckrat sem jo ze pospricala s sredstvom proti zajedavcem, a nic ne pomaga. Ima kdo kak nasvet? hvala
natason
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 31 avg 2005, 13:29
Kraj: ljubljana

Re: Rdeča bazilika

OdgovorNapisal/-a popndekl » 26 sep 2006, 12:26

Oolena jaz sem imel tudi podoben primer, ko so mi rumeneli listki, a to kar na navadni baziliki, in še v stanju začetne faze, 2 listkov, kličnih in vse skupaj. Torej z novim poganjkom hkrati. Se mi zdi, da je bila ista zadeva,m kakor pri paradižnikih, ko se začno zvijati listi. Zato sem uporabil kar modro galico in je odlično pomagalo, ker s emi zdi9, da je še najmanj škodljiva od vseh škropiv.

natason tudi tebi bi svetoval, da to narediš, mogoče samo na tistih listkih, ki so okuženi, da ostane rastlina užitna.

Upam, da bo pomagalo :D!!
popndekl
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 26 sep 2006, 12:18

OdgovorNapisal/-a vita » 26 sep 2006, 14:21

Modra galica je karcogena in v Sloveniji že dolgo prepovedana. Tudi jaz sem mislila, da ni škodljiva, pa mi je nato neka magistra povedala, da je temu tako, kot sem zapisala.
Sodila sem pač po tem, da smo včasih vinograde škropili samo s tem in ko sem bila še majhna, se spomnim, da sem tisto grozdje kar jedla iz trte in me galica ni nič motila. Pred dvema letoma pa izvem tole! In se nisem več čudila, da mi je oče umrl mlad in dokaj na hitro, če je toliko uporabljal to škropivo.
vita
Strokovnjak
Strokovnjak
 
Prispevkov: 67
Pridružen: 27 apr 2006, 23:44

OdgovorNapisal/-a Feferon » 26 jan 2009, 21:21

Rdečo baziliko sem za probo posadil v lončke-pod zemljo, na navodilih pa piše, da kali na svetlobi. Sem zasral??
Feferon
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 20 okt 2007, 16:24
Kraj: Notranjska

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 26 jan 2009, 22:22

Ja, si, ampak ne nepovratno :lol:

Če si zemljo zalil, so se ti verjetno semena zasluzila in s tem dobila belo prevleko, kar ni nič slabega, bo ti pa pomagalo najti semena v zemlji.

Čim več jih probaj izbrskati in jih pustiti na površju. Potem jih le še pršiš z vodo dokler ne skalijo. Brez skrbi, še jih lahko rešiš :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Feferon » 24 feb 2009, 15:23

Nekaj me še zanima. Bazilika kali na svetlobi? a jo je sploh treba pršiti, dokler ne skali??
Feferon
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 20 okt 2007, 16:24
Kraj: Notranjska

OdgovorNapisal/-a bučarka » 24 feb 2009, 16:08

Seveda, saj na suhem ne bo rasla.
bučarka
Guru
Guru
 
Prispevkov: 275
Pridružen: 31 mar 2005, 15:46
Kraj: primorska

OdgovorNapisal/-a Feferon » 01 apr 2009, 17:55

Joooj. Naj me kdo malo potolaži. Bazilika mi je prišla ven. najprej sem jo dal v vato, potem v lončke. Potem mi je pa propadla. Samo še par mi jih je ostalo, pa še to malih. Je možno, da to zaradi premalo svetlobe, ker jih imam v lončkih na oknu.

p.s. je še kdo na 800 m??
Feferon
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 83
Pridružen: 20 okt 2007, 16:24
Kraj: Notranjska


Vrni se na Začimbne rastline

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost