Saditev Klimatisov

Diskusija o vzpenjalkah in popenjalkah.
Campsis, Clematis, Hedera, Hydrangea, Lonicera, Wisteria, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Saditev Klimatisov

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 01 nov 2003, 21:35

Ojla,

zanima me, (glede na to da se je spet otoplilo) če lahko zunaj še posadim podtaknjence Klimatisov. Nekje sem prebrala, da je zadnji čas za saditev september- zakaj :?:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a CARMEN » 17 nov 2003, 14:23

Jaz sem ga sadila lani v tem času. Poleti je dosegel dolžino ca 1,5 metra, vendar ni šel ne naprej, ne nazaj. Listi so se nekam sušili, sploh je bil grd. Sedaj ne vem, ali naj ga obrežem na kratko ali naj ga pustim tako. V vrtnariji so mi rekli, da zaradi prevelike vročine na Obali ni nič kaj dobro uspevalo, zato naj počakam na naslednje leto. Korenine sem mu zaščitila z grmičkom, posajen pa je na severni strani hiše, na ne preveč sončni legi (malo popoldanskega). Mi lahko kdo kaj svetuje?
CARMEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 06 nov 2003, 10:03

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 17 nov 2003, 16:12

Ojla,

ostala dva, ki mi rasteta na ograjo sta na južni strani parcele, saj Klimatisu ugaja veliko sonca. Zaradi vročine sem jih pa letos res kar naprej zalivala. Pred zimo jih ne obrezujem samo zaščitim z smrekovimi vejami in lopato gnoja. Spomladi takoj ko začne odganjati, tudi lažje vidim katera vejica je živa in katera ne, tako ga je veliko lažje obrežem.

Jaz sem letošnje podtaknjence tudi kar posadila, pa bom videla kaj bo.
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a misa » 17 nov 2003, 21:00

Pozdravljeni!

Ni kaj, da ne pripomnim, da se rastlina imenuje klematis, latinsko Clematis sp., srobot in sori v druzino Ranunculaceae - zlaticnice.

Lep pozdrav
misa
Guru
Guru
 
Prispevkov: 157
Pridružen: 11 sep 2003, 20:29

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 17 nov 2003, 23:16

Ojla Miša,

škoda da nisi še odgovorila na moj problem, ko si se ravno oglasila :!:
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

Re: Saditev Klimatisov

OdgovorNapisal/-a Matej ´momiji´ » 20 nov 2003, 01:11

Draga Klavdija,

Brez problema ga lahko sadiš do prvega snega oz. do prvih hudih zmrzali, samo korenine naj bodo zelo dobro zaščitene! V praksi preizkušeno!!!!

LP
srečen celo življenje? postani vrtnar :)
Matej ´momiji´
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 19
Pridružen: 20 nov 2003, 00:10
Kraj: vrhnika

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 20 nov 2003, 01:29

Ojla Matej,

hvala, sedaj me ne bo toliko strah. :D
Klematise sem sicer že posadila (mi toliko čas ni nihče odgovoril), sedaj jih bom pa samo še z lopato gnoja in vejami zaščitila. Saj to jih bo dovolj zaščitilo ne?
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a crtj » 14 feb 2004, 09:45

glede casa sajenja:

dokler zemlja ne zmrzne, je naceloma se vedno cas. lani sem dal par kosov v zemljo sredi novembra in so letos ze parkrat poskusili brsteti, ker je pac bolj topla zmia.

glede pokrivanja:

rastline iz tipa pomladnih velikocvetocih srobotov (eden od treh glavnih tipov; primer recimo popularna nelly moser) so nagnjene k temu, da jih napade gliva, katere posledice so videti, kot da bi jih "zadela kap" -- naenkrat eno celo steblo ali kar cela rastlina porjavi, se posusi. z nekaj srece, ce so korenine dobro razvite, bo potem prisla nazaj, ni pa gotovo. zakaj to pisem -- ker baje ni dobro dajati gnoja (kot dobre podlage za rast vsega zivega, tudi skodljivih stvari) neposredno zraven stebel, temvec najraje par 10 cm stran.

v nasem vrtu sem letos naredil enako kot za vrtnice, torej nasul kup zemlje okoli vznozja stebel in v krogu okoli tega kupa dodal se kompost. lani pa nisem pocel skoraj nic, pa so se srobotki pomladi ravno tako lepo razvili. ampak to je premajhen vzorec, da bi rekel, da je to kar pravilo.

pac pa je zelo dobro, da so korenine pokrite *proti soncu*, torej zagrnjene s kaksno nizjo rastlino ali mulcane.

glede obrezovanja:

ravno nacin obrezovanja je kriterij za "tri tipe" srobota. enih se sploh ne obrezuje, razen za obliko. druge se zgodaj pomladi, vendar malo, ker bodo cveteli pomladi in na starih steblih. tretje pa se zelo nizko, ker bodo cveteli poleti in na novih stebiih. ce poves, katere sorte si posadila, ti lahko hitro javim, kateri je pravi nacin. lahko pa si pomagas tudi sama recimo tukaj:

http://www.clematis.com.pl/

ali pa tukaj (res fantasticna zbirka forumov): http://forums.gardenweb.com/forums/clematis/

naceloma se vse mlade rastline obrezuje prvo leto zelo nizko (tj. do prvega para brstov), da se mocneje razvijejo. to sicer pomeni, da se pri mnogih odpoves bujnemu cvetenju v prvem letu. angleski kolegi recejo, da se sroboti razvijajo tako (v prostem prevodu): prvo leto spijo, drugo leto se pripravljajo, tretje leto se razbohotijo. (1st year sleep, 2nd year creep, 3rd year leap).

se ena pripombe mimogrede, ko sem se ze tako razpisal :) -- o gnojenju:

lani sem resno pretiraval z dobrim in posledica je bila, da se je nasa montana huuudo razrasla, cvetela pa nic. baje je to normalno v situaciji, ko dobijo prevec dusika, kar je glavna vsebina vecine gnojil. primernejse gnojilo je taksno, ki ima manj dusika, pa vec kalija in tudi fosforja. odlicno naj bi bilo gnojilo za paradiznike ali vrtnice. in pa - naj se ne gnoji v casu cvetenja.
Nimate dovoljenj za ogled prilog tega prispevka.
crtj
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: 14 feb 2004, 09:28
Kraj: lavrica

OdgovorNapisal/-a Klavdija » 14 feb 2004, 22:01

Ojla crtj,

hvala za izčrpen prispevek, sem full stvari izvedela.
Bolje pozno kot nikoli-hvala še enkrat!
LP Klavdija
Klavdija
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1046
Pridružen: 10 okt 2003, 12:53
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a pink girl » 04 apr 2006, 11:02

jaz sem svoj srobot vijoličast pred prejšnjo zimo odrezala skoraj do tal.potem je pa zeloo veliko cvetov spomladi naredil.po moje več kot 100 :D
Nobody is Perfect.I am Nobody
pink girl
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: 03 apr 2006, 10:40
Kraj: Ljubljana


Vrni se na Vzpenjalke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

cron