Neznane buče

Diskusija o vzpenjalkah in popenjalkah.
Campsis, Clematis, Hedera, Hydrangea, Lonicera, Wisteria, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Neznane buče

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 05 maj 2008, 22:08

Če sporočilo ni v pravi niti, naj ga moderator prosim premakne.

Na Kodeljevem ob Ljubljanici poleti iz dreves visijo nekakšne bučke ki se jeseni razpočijo in ven popada seme. Plod je velik približno 5 centimetrov, ima "bodice" in ponavadi 4 semena. Vem, da sem pred časom gledal v knjigi svet buč od gospe Reš in je bilo o tej "buči" nekaj napisanega bolj na koncu, pri okrasnih bučkah. Zdaj pa bi prosil, če kdo ve latinsko ime te "bučke". Baje da ima bele cvetove, ki lepo dišijo.

Prilagam sliko semen.

Slika

Semena so velika približno 1,5 centimetra.

Hvala za odgovore
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 06 maj 2008, 09:53

Ojla, jo imam in res lepo dišijo cvetovi. Na jesen pa ne vem, kaj bi z vsemi temi plodovi in semeni. Zna biti kar nadležna, če se preveč zaseje, zato vsa semena skrbno poberem in jih ponavadi razdelim, sebi jih pustim le malo.

Aja, slovensko se ji reče kar bodičasta kumara (ni užitna), latinsko ime je pa Echinocystis lobata, izgleda pa takole:

Slika
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Nemesis » 06 maj 2008, 20:57

Hvala za jedrnat odgovor! Sam sem danes v literaturi nekaj brskal in med tujerodnimi rastlinami našel še eno ime. Oljna bučka. Sejančki so danes veliki že 5 centimetrov.
LP, N
Nemesis
Guru
Guru
 
Prispevkov: 200
Pridružen: 14 feb 2004, 11:04
Kraj: Lj.

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 06 maj 2008, 21:13

Ni za kaj!
Bom pogledala v svoj herbarij s faksa (obsega preko 800 rastlin, zato bo nekaj časa trajalo :lol: ), ker vem, da smo nabrali tudi oljno bučko, pa bom preverila, če gre res za isto rastlino. Ti sporočim takoj, ko kaj več izvem, toliko da si (in morda tudi tebi) potešim firbec :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 06 maj 2008, 21:27

Evo, sem že našla. Torej, URADNO slovensko ime JE oljna bučka, latinsko Echynocistis lobata...

Upam, da ti bodo rastlinice lepo uspevale, potrebujejo le dovolj hranil, vode, prostora (plezalna opora) in nekaj manj sonca (polsenčna lega)...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Harka » 13 maj 2008, 09:07

Ker je na seznamu invazivnih rastlin je potrebno malo paziti, da ne pobegne v naravo.
Harka
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 19 apr 2007, 11:03
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 13 maj 2008, 09:59

Ja, Harka, to se pa stinjam s tabo, zato jaz vsako leto čimveč semen poberem in razdam, v izjemnih primerih pa pomečem v smeti. To je precej bujna rastlina in pri nas se ponekod že najde v naravi, vendar še nikjer ne dela večje škode. Še dobro, da imamo pri nas zmrzali, drugače bi se te rastline prehitro razširile...
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

oljna bučka

OdgovorNapisal/-a Prava teta Pehta » 13 maj 2008, 10:26

Res škoda, da ni ta stvar užitna, pri nas se veselo širi ob potokih in tudi v Halozah sem jo že opazila. Tako kot žlezava nedotika-prinseseš domov, ker je tako lepa, potem pa ti nastrelja seme tako daleč okrog, da leta pleješ za njo. LP
ker nikdar ne veš
Prava teta Pehta
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 18
Pridružen: 19 apr 2008, 12:42
Kraj: SV

OdgovorNapisal/-a rok.k » 13 maj 2008, 17:11

ja, to je olna bučka. Ivček, če te smem prašati, na kateri faks si pa hodila, tudi sam se bom moral drugo leto odločiti pa še izbiram?
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 13 maj 2008, 17:57

Ojla, Rok! Hodila sem na Biotehniško fakulteto v Ljubljani, oddelek Agronomija, smer Hortikultura. S faksom in njegovim programom sem bila izredno zadovoljna, zato ga priporočam vsem ljubiteljem rastlinskega sveta. Pridobiš si namreč neko bazično zananje o vrtnarstvu, sajarstvu, vinogradništvu, okrasnih rastlinah in krajinarstvu.
Je pa program triletni (torej dobiš naziv Dipl. ing. Hortikulture) in temelji na praktičnem izobraževanju in ne toliko na teoriji, kot recimo univerzitetni študij agronomije.
Tudi predmetnik se bistveno razlikuje. Na agronomiji je namreč veliko predmetov povezanih z živinorejo (kar mene ni preveč interesiralo :D ), tule pa se dejansko učiš samo o rastlinah in z njimi ožje povezanimi zadevami. Resnično toplo priporočam, lepo bi bilo imeti še kakšnega kolega, pa še kakšne zapiske lahko potem dobiš od mene :wink:
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a rok.k » 14 maj 2008, 11:53

Ok, hvala za informacije, take iz prve roke so najbolj koristne.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode


Vrni se na Vzpenjalke

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost