Kivi in zaščita

Diskusija o vzpenjalkah in popenjalkah.
Campsis, Clematis, Hedera, Hydrangea, Lonicera, Wisteria, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Kivi in zaščita

OdgovorNapisal/-a regrat » 16 maj 2007, 09:58

Pozdravljeni!
Imam problem, ki ga ne znam rešiti in sicer se gre za zaščito kivija oz. aktinidije, pred mačkami. Kivi gojim že zelo dolgo in kot vem, je zelo čista rastlina, skorajda brez naravnih sovražnikov. V zadnjih nekaj letih pa ga nenavadno pogosto uničujejo mačke. Uničijo pravzaprav celotno rastlino, od stebla do plodov. Še najhuje je, ko rastlino porežem. Takrat se nanjo vsuje cela horda kosmatink. Živim na vasi in mačk tukaj kar mrgoli. Menda jim je všeč okus, saj pogrizejo vsa stebla, pojedo pa celo liste in cvetove, večje veje pa polomijo, oz. si vanje brusijo kremplje. Opazil sem tudi, da so kot Težave z mačkami imajo tudi ostali znanci, ki gojijo kivi, nihče pa ne ve, kako se jih otrest. Tudi na internetu, kaj šele na forumih ni ničesar o tem. Morda tudi zato, ker aktinidija pri nas ni tako razširjena. Zanimivo je tudi to, da v tovrstni literaturi ni niti enega samega namiga, kako težavo opraviti. Obstajajo cicer spreji in podobne zadeve, ki odganjajo mačke in pse, vendar žal brez učinka. Tudi mrežo preplezajo, cele rastline pa z njo ne morem prekriti.
Vesel bom kakršnega koli nasveta!
regrat
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 16 maj 2007, 09:26
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a natka » 16 maj 2007, 10:05

Mislim, da bo kar težko mačke odgnati stran.

Preostane ti edino, da celotno rastlino prekriješ z meržo ali
pa da dan in noč stojiš zraven kivija in jih odganjaš :P

Kaj pa mogoče, če bi si umislil kakšnega psa (po možnosti takšnega ki nima rad mačk)??? :?:
natka
Expert
Expert
 
Prispevkov: 110
Pridružen: 27 avg 2006, 14:01
Kraj: Sl. Konjice

OdgovorNapisal/-a tinko » 16 maj 2007, 10:30

Pa smo v začaranem krogu. Kot pravna država imamo zakon, ki omejuje gibanje psov in mačk in nalaga lastnikom le-teh, da za to poskrbijo. Omejitev gibanja v času poleganja, gnezdenja. Večkrat udari "mačja " bolezen. In mi vrli državljani se striktno držimo zakonov in ti mačk nimaš na svojem vrtu in se vse izmišljaš...... Žal je praksa drugačna. Lastnika ne najdeš in ga ne moreš tožiti, strupi so prepovedani, mreža ne vzdrži..... Vsi pa tudi nismo le ljubitelji kaktusov (še vkaktusih mački razmečejo zemljo). Znajdi se, ti svetujem. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a tamika » 16 maj 2007, 11:07

Meni je pa sosedov maček hodil Tayberry grizljat - za znoret. Sem ga parkrat z metlo (kljub temu, da sem strašna ljubiteljica mačk) odgnala, pa ni nikoli več pomislil, da bi si hodil zobe pucat na moje sadike. Kar pa se tiče kivija pa so se mi mački hodili gor naslanjat in čohat, tako, da ga je kar premetavalo sem ter tja - sam jih je čez čas minilo!
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Pepe » 16 maj 2007, 11:32

Tudi pri nas so mačke vedno večji problem. Cel vrt razkopljejo in poserjejo. Me je že imelo, da bi jim nastavil lim za podgane :twisted: . Sosed ima psa, pa ni nič bolje. Spreji za odganjanje pa so predragi in neučinkoviti.
Malo za šalo: pravijo, da v okolici kitajskih restavracij ni mačk :wink:
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a tinko » 16 maj 2007, 12:00

Nekateri napolnijo plastične steklenice z vodo in to poležejo po koritih. Ne vem, v čem je finta, ampak deluje. Znanki je maček uriniral po vratih na hodniku. Odkar stoji steklenica pred vrati, tega ne počne. Tudi v nasajenih koritih sem že videl steklenice polne vode (100% ni bila voda tam za zalivanje - sem vprašal lastnika). Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper

OdgovorNapisal/-a regrat » 16 maj 2007, 12:07

No, hotel sem dodati še to, da je kivi za mačke (kot kaže) ene vrste droga. Pred kratkim sem naredil preizkus, tako da sem sosedovi mački ponudil odlomljeno vejo kivija in čez nekaj časa je bila kot drogirana, saj je ob žvečenju veje celo zavijala z očmi. Sicer je moja raslina zelo velika (pribl. 6 m v dolžino in 7 v višino), tako, da je škoda še toliko večja, speljano pa jo imam vzporedno z balkonom, ki je zaradi mačk vsak dan blaten, kot da bi se po njem valjale svinje. Ja, kot kaže bo mreža res edina možna rešitev, saj sem se že naveličal vsak dan brisati mačji urin in ostalo umazanijo z balkona.
Nesnaga je res neznosna. Sicer pa vsem, ki vas zanima kivi, priporočam knjiga Francija Štamparja z naslovom Kivi - pridelovanje in upraba (ZKG)
regrat
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: 16 maj 2007, 09:26
Kraj: Murska Sobota

OdgovorNapisal/-a tamika » 16 maj 2007, 12:48

Kaj pa če bi pri "nogah" kivija nasadil tiste rastline, ki odganjajo mačke (ne vem, kako se imenujejo, sem pa jih zadnjič videla v eni vrtnariji).
Sicer pa kolikor vem, so mački zelo vztrajni. Doma so si poštudirali, da če splezajo po boru, pridejo na nadstrešek in potem do okna (ko pa skočijo na okno pa nam umažejo fasado). Oči je že ne vem koliko vej posekal na boru, da bo ja mir - pa ne. Zadnjič sva imela spet konkretno žaganje, drugo jutro pa pogledam na okno in je maček spet čakal. Za popizdit.
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a zaljubljena23 » 17 maj 2007, 06:30

Tista roža se imenuje spelji se. Očitno je tudi pri meni na udaru, ne kivi, amapk medena trava, je včeraj sosedov pes se kar zaletel v njo in jo hotl odgriznit, sem pravi čas videla, upam da si tega ni zapomnil in se ne bo vrnil anzaja na to travo, ker potem bo joj :shock:
zaljubljena23
Guru
Guru
 
Prispevkov: 466
Pridružen: 13 jun 2005, 16:47
Kraj: Relacija Ptuj-Rače

OdgovorNapisal/-a renee » 17 maj 2007, 10:24

:lol:
Zadnjič spremenil renee, dne 30 nov 2007, 13:41, skupaj popravljeno 1 krat.
renee
Guru
Guru
 
Prispevkov: 421
Pridružen: 12 sep 2003, 08:50
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a tamika » 17 maj 2007, 11:56

tamika je napisal/-a:Sem ga parkrat z metlo odgnala!


To ne pomeni, da sem ga udarila - HALO! :shock:
Uporabniški avatar
tamika
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1531
Slike: 1
Pridružen: 06 okt 2005, 09:00

OdgovorNapisal/-a Pepe » 17 maj 2007, 12:34

renee je napisal/-a:NE OBSTAJA NIČ TAKEGA KOT SO SPUŠČENE MUCE

he, he, bom moral obiskati vsaj okulista, če ne že psihiatra, ker komu normalnemu pa še prividi razkopavajo vrt.
Drugače pa se zaradi par mačk in njihovih brezobzirnih lastnikov ne mislim obdati s kletko.
Pepe
Guru
Guru
 
Prispevkov: 674
Pridružen: 10 okt 2006, 08:53
Kraj: Tri palme

OdgovorNapisal/-a tinko » 17 maj 2007, 12:43

Psa zadrži ograja nad 1m, za mačka je potrebno ograditi tudi z vrha kot za kragulja in skobca. Maček ima kremplje za plezanje in nič ga ne ustavi. Poglejte- za primerjavo naše proste plezalce - nimajo krempljev, pa dosegajo svetovna priznanja. V naši ulici imajo 3m visoke ograje, okoli kivijev in trt mreže,pa vsak dan preklinjajo mačke. Alojz
tinko
Guru
Guru
 
Prispevkov: 509
Pridružen: 06 sep 2005, 21:17
Kraj: koper


Vrni se na Vzpenjalke

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost