Hrošč

Diskusija o vzpenjalkah in popenjalkah.
Campsis, Clematis, Hedera, Hydrangea, Lonicera, Wisteria, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

Hrošč

OdgovorNapisal/-a linana » 24 maj 2008, 17:27

Na mojem klematisu so se pojavili hrošči.


A so to živalce, ki jih je bolje odstraniti ali so neškodljivi? Res so prašniki vsi razmrščeni in izgubijo barvo, a če drugače niso nadležni, jih bom pač pustila.

LP LinaSlika
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor

OdgovorNapisal/-a Ivčk » 25 maj 2008, 10:21

Linana, odrasli hrošči (mislim, da se jim reče zeleni junijski hrošči, to moram še preveriti) ne delajo nikakršne škode rastlinam, so celo zaželjeni opraševalci.

Škodo delajo (v manjši meri) le njihove ličinke, ki so podobne ličinkam majskega hrošča (ogrcem), le da njihov življenski cikel traja eno leto in ne štiri kot pri majskih hroščih (zato ličinke majskega hrošča naredijo ogromno škode). Odrasli hrošči se hranijo z razpadajočimi organskimi snovmi (zato jih ponavadi najdemo tam, kjer gnojimo z organskimi gnojili) in jih včasih premami kak plod breskve ali drugega sadja, vendar nikoli ne naredijo tolikšne škode kot recimo sršeni.

V Ameriki pa nimajo ravno dobrega mnenja o teh hroščih, ker pri njih veljajo za golazen, saj se pojavljajo v velikem številu in naredijo malce več škode kot teh nekaj hroščev pri nas. Vseeno pa ti svetujem, da jih ne uničuješ :wink:

Ko sem bila še majhna deklica, sem se vsakič razveselila prihoda teh hroščev, saj je to pomenilo, da se je začelo poletje. Doma smo jim rekli kar PRIJATELJI, ker so zelo 'prijazni' in se pustijo božati in opazovati in ker nikol ne pičjo (nimajo s čim). Ravno zaradi tega so izredno priljubljeni pri otrokih...

Aha, tu sem ti dodala še link, kjer si lahko pobrskaš malce več o tej živalici:
http://images.google.com/images?q=green+june+beetle&btnG=Search+Images&gbv=2&hl=en&sa=2
Uporabniški avatar
Ivčk
Guru
Guru
 
Prispevkov: 1111
Pridružen: 22 jan 2006, 18:28
Kraj: Novo mesto

OdgovorNapisal/-a Rastlinica » 25 maj 2008, 10:59

Pri nas se imenuje ta hrošč zlata minica (Cetonia aurata) ter je koristen (ker se prehranjuje z UŠMI) pa tudi škodo napravi (uniči cvet sadnega drevja, s tem pa povzroči da je manj sadja). No kot je rekel Ivčk problem nastane, ko se pojavijo v velikem številu.
Rastlinica
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 31
Pridružen: 24 maj 2008, 15:25
Kraj: Nova Gorica

OdgovorNapisal/-a linana » 25 maj 2008, 17:47

8)
Hala za odgovor.
Res so izginili - moram iti zvečer pogledat, če bodo prišli nazaj. Na spletni strani piše, da prihajajo ponoči. Zadnjič, ,ko se je pripravljalo k dežju, jih je bilo kar precej na cvetju. Upam, da se ne bodo preveč namnožili in da res ne bom rabila iti v "akcijo" :?
LP Lina
Vse kar cveti diši. Lahko lepo ali ...
Pozdravček Lina

http://picasaweb.google.si/home
Uporabniški avatar
linana
Guru
Guru
 
Prispevkov: 338
Pridružen: 01 maj 2004, 12:15
Kraj: maribor


Vrni se na Vzpenjalke

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov

cron