bršljan

Diskusija o vzpenjalkah in popenjalkah.
Campsis, Clematis, Hedera, Hydrangea, Lonicera, Wisteria, ...

Moderatorji: dusanh, Moderatorji

bršljan

OdgovorNapisal/-a sonce » 07 jun 2005, 11:37

pozdravljeni!
kot popolno nepoznavalko me zanima kako zazeleniti 3 metre visok betonski zid z bršljanom. ali ga kupim ali ga grem nabrat? kako ga potem posadim? ali ga moram kaj še koreninit ali ga kar posadim? razmišljam, da bi ga kombinirala z vitiko, če sem si prav zapomnila (ima podobne liste trti), ki baje ni zimzelena, medtem ko bršljan je. koliko vrst bršljana pa obstaja? ali ga je potrebno potem kaj obrezovat, da bi hitreje rastel ali ga pač pustiš? :roll: :roll: :D upam, da se bo komu ljubilo napisat kaj več in odgovoriti na moja vprašanja. najlepša hvala vnaprej!
sonce
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 07 jun 2005, 10:20

OdgovorNapisal/-a rok.k » 07 jun 2005, 15:25

Živjo!
če boš sadila gozdni bršljan morajo biti tla tako kisla kot so gozdna (pa še zelo težko se prime).Kupljeni bršljan je vredu a se bolj težko oprijema na ograjo(če ni mreže).Nasploh pa vsi bršljani zelo počasi rastejo.Jaz bi ti priporočil vitko(tudi sm jo imam)zelo močno e prime ograje,zelo hitro raste,v jeseni ima res lepe rdeče liste in ko je starejša plodove kot kakšne borovnice(neužitni).Res pa je da bo potem v jeseni ograja pusta saj na njej ne bo zelenja.Če pa imaš na betonski ograji mrežo ti priporočam da nanjo posadiš zimzeleni kovačnik(obstaja veliko vrst:pisanolistni,kovačniki z različnimi cvetovi).Te rastline hitro rastejo in zimzelene sorte pozimi ne izgubijo listov.Obstajajo pa tudi take ki jih.lepo pa na taki ograji izgledajo tudi klematisi.
rok.k
Guru
Guru
 
Prispevkov: 467
Pridružen: 08 jan 2005, 20:52
Kraj: Medvode

OdgovorNapisal/-a sonce » 08 jun 2005, 07:31

o super! hvala lepa! si moram malo ogledat kako izgleda kovačnik. samo, da bi morala potem napeljat kakšne *zajle*, da bi bile za oporo.
pa tudi vitika mi je zelo všeč. mogoče bi pa kombinirala ti dve rastlini. kako bi pa to izgledalo :roll:
sonce
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 07 jun 2005, 10:20

OdgovorNapisal/-a sonce » 08 jun 2005, 08:52

sem nekje prebrala, da lahko kovačnik poseješ. a kdo kaj ve o tem :?:
sonce
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 07 jun 2005, 10:20

OdgovorNapisal/-a zmajevka » 08 jun 2005, 09:53

Kakšno pa je latinsko ime vitike? Sem radovedna, kako zgleda, pa tudi, kje jo lahko dobim ali kupim.
zmajevka
Poznavalec
Poznavalec
 
Prispevkov: 85
Pridružen: 28 feb 2005, 12:06
Kraj: Ruše

OdgovorNapisal/-a sonce » 08 jun 2005, 10:00

konkurenca :twisted:
http://www.cvet.net/modules.php?op=modl ... =0&thold=0
tukaj boš izvedela en del. (samo včasih se stran noče takoj odpret.)
sonce
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 14
Pridružen: 07 jun 2005, 10:20

OdgovorNapisal/-a muha » 09 jun 2005, 15:25

z bršljanom pa imam res veliko izkušenj posajenega imam tako, da raste navzgor.
Prvega sem nabrala v gozdu - pravkar vsklile rastlinice z 2 listkoma. To je res raslo od sile počasi, ampak danes po 15 letih!!! ga je že več kot preveč.
Potem mi je sosed dal vrtni bršljan z veliko večjimi listi. Ta pa v 2 letih že lepo zraste - do 2 metrov, potem pa kar "zdivja" in ga je treba krepko obrezovati. Najbolje se primejo poganjki, ki so plezali po zemlji in naredili korenine. Posadiš (najbolje je vodoravno ) in zalivaš, to je vse.
Vmes sem posadila tudi kupljeni pisanolistni bršljan - ta je tudi počasen.
Za ozelenitev mojih škarp pa imam tudi kotoneaster - ta raste navzdol. Na srečo sem dobila eno sorto, ki raste tik ob škarpi in ne štrli vstran. Kaka 3 leta je bolj pičlo, potem je lep, pomladi cvetoč, pozimi zimzelen z rdečimi jagodami. Res pa mi je letos, ker je bil dolgo časa mraz, malce pomrznil, ampak sedaj se spet obrašča.
muha
Guru
Guru
 
Prispevkov: 664
Pridružen: 25 maj 2005, 20:46
Kraj: Medvode-okolica

OdgovorNapisal/-a CARMEN » 10 jun 2005, 07:31

Vitiki se po domače reče tudi divja trta. Zelo hitro raste, sama se privija na zidove, ograje, pergole,...Če jo malo več zalivamo, ima zelo lepe temno zelene goste liste, ki jeseni pordečijo, nato pa odpadejo. Pri nas doma jo moramo kar naprej rezati, ker je že v enem letu prišla pod streho. Bršljana pa ne bi kombinirala z nobeno rastlino, ker je parazit in jo bo uničil.
CARMEN
Ljubitelj
Ljubitelj
 
Prispevkov: 48
Pridružen: 06 nov 2003, 10:03


Vrni se na Vzpenjalke

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov