MLADA VOŠČENKA

Diskusija o voščenkah.
Hoya

Moderatorji: dusanh, izi, Moderatorji

MLADA VOŠČENKA

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 03 jul 2003, 20:41

Imam voščenko, staro pribl. 5 let. Čez vse leto je v prostoru, ki ni ogrevan. zanima me pa:
-Koliko je stara voščenka, ko prvič cveti?
-Ali je potrebno dati rastlino čez poletje?
-Je treba potrebna kakšna posebno vzgojo ?
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a Ipkiss » 06 jul 2003, 09:48

Živjo,
Hoye načeloma cvetijo "v starosti" 2 let, oz. drugo sezono, morajo imeti pa za to ustrezne pogoje: pozimi na 10 - 12 stopinjah, če je topleje, naslednje poletje ne bo cvetela, čez celo leto na zelo svetlem prostoru, ustrezno zalivanje (do cvetenja po prestavitvi v naraščajočih količinah, potem pa čedalje manj do jeseni, pozimi pa samo toliko, da se zemlja ne izsuši). Potrebno je tudi redno gnojenje (do konca cvetenja).
Čez poletje naj bo rastlina na svetlem prostoru (ne na soncu, in ne zunaj na prostem) in na toplem.
Saj niti niso zahtevne, so kar trdožive, za cvetenje se jim je pa le potrebno malo bolj posvetiti.
LP in srečno,
Katarina
Ipkiss
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: 08 maj 2003, 16:14
Kraj: Ljubljana

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 08 jul 2003, 09:43

LP

Hja, moja mami jo ima v dnevni sobi, pa ji tut nekaj časa ni cvetela (enih 3-4 leta), zdaj je pa že kar velika in pocveta skoraj vse leto. Tudi po 28 cvetov je že imela. Cvetovi imajo zelo močan vonj, zato naj bo v zračnem prostoru, ker če ona uspeva ti ne boš. :wink:
Res pa naj bo na svetlem prostoru.
Kar se gnojenja tiče, jo moja mami nič ne gnoji, samo zaliva se enkrat nateden, včasih mogoče dvakrat, rada pa ima kar vlažno zemljo. Naj zemlja ne bo preveč suha; tipaj malo. in ko bo suha zalij.

Jaz jo imam tudi v sobi in mi je cvetela že po dveh letih, ko jo je mami podtaknila. Pa na čase, če se slučajno kdo spomne jo malo povlažimo s pumpico.
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Mlada voščenka

OdgovorNapisal/-a izi » 08 jul 2003, 22:58

Katarina ti je kar dobro povedala, kako jo neguj. Jaz imam voščenke v rastlinjaku pod mizo, kjer lepo ves čas cvetijo. Pozimi imajo od 10-15°C. Občasno jih previdno zalijem.
Nekatere voščenke sem prestavil izpod miz, pa jih je kljub senčenju malo ožgalo. Obvezno ne smejo biti na direktnem soncu. Nekaj sem jih prestavil tudi ven in obesil v senco na drevo.
V naravi rastjo v tropskih gozdovih kot talne ali epifitne rastline, vedno pa v senci mogočnih dreves. Čeprav so sočnice, preneseju tudi vodo, vendar ne stoječe.
Katero voščenko pa imaš?
Na moji spletni strani lahko poiščeš članek o voščenkah.

LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 09 jul 2003, 22:06

Imam navadno voščenko- Hoya carnosa.
Bom upoštevala vaša navodila, pa bomo videli kaj bo. :wink:
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

OdgovorNapisal/-a crash_recovery » 12 jul 2003, 09:07

LP

Voščenka ima cvetove, ki so sestavljeni iz večih cvetov, iz katerih kaplje smolnata tekočina in na površinah pod njo postane nekoliko lepljivo, zato pazi kam jo boš postavila oz. boš morala redno brisati!

Drugače pa imajo cvetovi zelo močan vonj!

Naša ima doma rozaste cvetove!

LP :wink:
crash_recovery
Uporabnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 0
Pridružen: 10 sep 2003, 09:48

Hoya australis

OdgovorNapisal/-a izi » 12 jul 2003, 09:45

V rastlinjaku imam južno (australsko) voščenko, ki cveti jeseni. Eno leto je imela naenkrat odprtih 30-40 socvetij. Vonj je bil tako močan, da je prišel v drugo nadstropje.
Sicer pa so naše cvetličarne zelo slabo založene z voščenkami. Najde se samo navadna voščenka H. carnosa z nekaj kultivari, mogoče še lepa voščenka (H. bella), potem pa je vsega konec. Po 4. maju bo boljše, ker se jih bo lahko naročalo po pošti iz EU brez tveganja, da obtičijo na carini.
LPI
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce

Nakup voščenk

OdgovorNapisal/-a izi » 12 jul 2003, 09:57

Največjo izbiro voščenk v EU ima Paul Shirley z Nizozemske. Njegova spletna stran je
http://www.paulshirleysucculents.nl/

Nekaj slik pa si lahko ogledate na spletni strani

http://lava.net/~egilding/index.htm

Hoya carnosa je lepa, kakšni cukrčki pa se še skrivajo, pa lahko vidite na internetu.
Uporabniški avatar
izi
Moderator
Moderator
 
Prispevkov: 685
Pridružen: 29 apr 2003, 08:09
Kraj: Lesce


Vrni se na Voščenke

 


  • Sorodne teme
    Odgovori
    Ogledi
    Zadnji prispevek

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost